Impozantní stavba v chráněném území slaví 25 let. Dlouhé Stráně vyrábí víc a víc

Přečerpávací elektrárna Dlouhé stráně
V turbínovém režimu mají výkon až 325 megawattů, tedy nejvíc ze všech vodních elektráren v Česku.
Nachází se totiž na území Chráněné krajinné oblasti Jeseníky.
Ti si mohou při exkurzích prohlédnout podzemí elektrárny a vyjet k hornímu umělému jezeru. Na své si přijdou nejenom pěší turisté či cyklisté, ale i milovníci kolečkových bruslí.
Přečerpávací elektrárna Dlouhé Stráně začala vyrábět elektřinu přesně před čtvrtstoletím, 20. června 1996.
Foto: archiv ČEZ
Ekonomika ČTK Ekonomika, ČTK
20. 6. 2021 15:13
Vodní elektrárna Dlouhé Stráně, která leží v Chráněné krajinné oblasti Jeseníky, slaví pětadvacet let. Přesně před čtvrtstoletím, 20. června 1996, ji energetická společnost ČEZ uvedla do provozu. Elektrárna za tu dobu vyrobila přes deset milionů megawatthodin (MWh) elektřiny. Podívejte se na impozantní technickou stavbu, která se nachází v krásné přírodě Šumperska.
 

Právě se děje

teď

Maloobchodní tržby v červnu stouply o 7,1 procenta, pomohlo rozvolnění

Maloobchodní tržby v červnu meziročně stouply po očištění o kalendářní vlivy o 7,1 procenta. Je to podobný výsledek jako v předchozích měsících. V dubnu byl růst po revizi 7,2 procenta, v květnu 7,3 procenta. Pomohlo rozvolnění protiepidemických opatření. Vyplývá to z údajů, které zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ). V meziměsíčním srovnání se tržby obchodníků zvýšily o 0,6 procenta.

Vzhledem ke zlepšení epidemické situace a menšímu počtu koronavirových nákaz mohly být v červnu otevřené všechny obchody. "Růst byl přitom zaznamenán ve všech hlavních sortimentních skupinách," uvedla ředitelka odboru statistiky obchodu, dopravy, služeb, cestovního ruchu a životního prostředí ČSÚ Marie Boušková.

Dvouciferný růst tržeb měly v červnu prodejny s počítačovým a komunikačním zařízením, s kosmetickým a hygienickým zbožím a s oděvy a obuví. Také internetové obchody si udržely dvouciferný růst.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Zemřel bývalý ukrajinský premiér a vyjednávač se separatisty Marčuk

Bývalý ukrajinský premiér Jevhen Marčuk ve čtvrtek zemřel. Bylo mu 80 let, uvedla agentura Unian s odvoláním na politikovu manželku. "Černý den, zemřel Jevhen Marčuk. Srdce se zastavilo," napsala na sociálních sítích.

Marčuk kromě toho, že byl čtvrtým předsedou vlády nezávislé Ukrajiny, se svého času stal prvním šéfem její tajné služby SBU. Ještě jako studenta jej do svých řad podle dostupných informací zverbovala sovětská tajná policie KGB, v jejíchž řadách prošel celou škálou důstojnických hodností. Za prvního ukrajinského prezidenta Leonida Kravčuka na počátku 90. let minulého století byl také povýšen na armádního generála.

Za následujícího prezidenta Leonida Kučmy se stal vicepremiérem, vládu vedl v letech 1995 a 1996. Neúspěšně kandidoval na prezidenta. Později býval tajemníkem rady národní bezpečnosti a ministrem obrany. Dvakrát byl také zvolen poslancem.

V letech 2018 až 2019 byl hlavním ukrajinským vyjednávačem domlouvajícím příměří a výměny zajatců s proruskými separatisty, kteří od jara 2014 vedou ozbrojený boj proti ukrajinské armádě v Donbasu na východě země.

Zdroj: ČTK
Další zprávy