Slyšel o ní každý, málokdo ale ví, jak funguje. ČNB se lidem otevírá v novém centru

Slyšel o ní každý, málokdo ale ví, jak funguje. ČNB se lidem otevírá v novém centru
Česká národní banka (ČNB) otevřela pro veřejnost dveře nového návštěvnického centra. Vstup do něj je přes hlavní vchod do budovy z pražské ulice Na Příkopě.
Centrum má veřejnosti srozumitelnou formou přiblížit hlavní úkoly centrální banky, její agendu a principy fungování.
Z průzkumů veřejného mínění agentury STEM totiž podle ČNB dlouhodobě vycházelo, že přes 60 procent respondentů chce mít o fungování centrální banky více informací, avšak často jim ne zcela rozumí.
Banka mimo jiné doufá, že se jí podaří v návštěvnících probudit zájem o svět ekonomiky.
Foto: Lukáš Bíba
Johana Kofroňová Johana Kofroňová
21. 5. 2022 11:14
Inflace, HDP, zvyšování sazeb. O České národní bance slyšel v souvislosti s ekonomickým vývojem posledních měsíců už snad každý. Málokdo ale rozumí tomu, jak vlastně funguje. Centrální banka tak v sobotu pro veřejnost otevírá nové centrum. Výstavu Lidé a peníze doplňuje nová expozice Za měnou, která ukazuje, jak působí na české domácnosti, firmy i stát. Návštěvníky přitom láká na interaktivitu.
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 3 hodinami

V Kralupech nad Vltavou hoří plastový odpad, hasiči vyhlásili nejvyšší stupeň poplachu

Na okraji Kralup nad Vltavou na Mělnicku hoří od odpoledne v areálu kovošrotu plastový odpad. Je vyhlášen zvláštní, tedy nejvyšší stupeň poplachu. U požáru zasahuje 30 jednotek hasičů a speciální technika, hasit budou zřejmě celou noc.

Odpoledne začala hořet zhruba 50 metrů široká hromada plastového odpadu v areálu kovošrotu. Kolem 19. hodiny zvýšili hasiči stupeň poplachu na nejvyšší, který vyhlašují při mimořádných událostech. Počet jednotek se zvýšil ze 13 na 30, na místě zasahuje záchranný útvar hasičů ze Zbirohu a Jihlavy se speciální technikou na rozhrabávání. "Rypadly budou rozhrabávat hromadu hořícího odpadu a hasiči ji budou prolévat vodou, řekl mluvčí krajských hasičů Tomáš Bakalář. Jeden hasič při zásahu utrpěl lehčí zranění.

Chemická jednotka z laboratoře v Kamenici, která monitoruje případný únik škodlivých látek do ovzduší, zatím zvýšené hodnoty nezjistila, podle Bakaláře bude v měření pokračovat. Lidem v části Lobeček doporučilo město podle starosty Marka Czechmanna nevětrat.

Policie se bude zabývat vyšetřováním příčin požáru až po dohašení, které může trvat celou noc. "Vzhledem k tomu, že zde před několika dny již k menšímu požáru došlo, bude zřejmě jednou z variant příčin i úmyslné zapálení," řekla policejní mluvčí Barbora Schneeweissová. Podle ní zřejmě požár nezpůsobí finanční škodu, protože jde o odpad. 

před 4 hodinami

Na jezu v Českém Krumlově se převrátil raft, záchranáři pátrají po jednom muži

Na jezu v Českém Krumlově se dnes vpodvečer převrátil raft. Čtyři lidé vyplavali, po jednom muži pátrají záchranáři a policie. Na twitteru o tom informovala policie. V řece Vltavě je po deštích zvýšený průtok vody. Právě dnes varovali policisté především vodáky, kteří sjíždějí Vltavu a proplouvají Českým Krumlovem, aby byli velmi opatrní. "Vltava je v těchto dnech nebezpečná, hladina je zvýšená a je zaznamenán větší průtok vody v řece, " uvedli.

Další zprávy