Žaluda dostal padáka, drahám bude šéfovat Zelený

Ekonomika Ekonomika
30. 7. 2013 17:20
Petr Žaluda České dráhy řídil pět let a pět měsíců.
Petr Žaluda.
Petr Žaluda. | Foto: České dráhy

Praha- Dozorčí rada Českých drah odvolala předsedu představenstva firmy Petra Žaludu a s ním i všechny tři zbylé členy tohoto vedení.

Ještě týž den večer bylo zvoleno nové představenstvo. Na Žaludovo místo generálního ředitele nastoupí Dalibor Zelený, který firmě už šéfoval na přelomu tisíciletí, v době vlády Miloše Zemana.

V novém představenstvu kromě Zeleného usedli výkonný ředitel pro provoz a techniku ČD Daniel Kurucz a náměstek generálního ředitele ČD pro personální záležitosti Pavel Švagr.

Petr Žaluda stál v čele státní železnice pět let, v posledních měsících čelil silné kritice kvůli hospodaření ČD. Nový ministr dopravy Zdeněk Žák, dlouhodobý Žaludův kritik a někdejší zaměstnanec ČD, před několika dny obměnil složení dozorčí rady a ta dnes rozhodla o odvolání celého představenstva.

"Dozorčí rada zásadně nesouhlasí s dalším zadlužováním Českých drah. To byl první důvod. A druhý, pokud vím, je enormní nárůst výdajů na externí služby, které by si dráhy mohly dělat samy. Například za právní a jiné služby," řekl v České televizi ministr dopravy Žák.

Konkurence tlačila na Žaludu

Za Žaludova panování zažily České dráhy prudké změny především kvůli tomu, že dostaly skutečnou konkurenci v osobní dopravě v podobě firem Regiojet a Leo Express. Ty pronikly na nejlukrativnější rychlíkové tratě a sebraly státním drahám nezanedbatelné množství cestujících. Současně ale dráhy přiměly k modernizaci vlaků a dalším viditelným investicím.

V loňském roce České dráhy vykázaly ztrátu 1,6 miliardy korun, o rok dříve zisk 491 milionů.

Petr Žaluda by měl podle manažerské smlouvy dostat tzv. zlatý padák ve výši 24 měsíčních platů, tedy asi 12 milionů korun.

Odvolán také náměstek z ODS

Ministr dopravy Zdeněk Žák v úterý také odvolal svého náměstka Jiřího Žáka. Podle něj jde o začátek čistky vedení úřadu od členů ODS.

"Domnívám se, že se to dalo očekávat a že to bude pokračovat i nadále u dalších kolegů," řekl Jiří Žák ČTK. Podle něj bylo několikrát naznačeno, že lidé z ODS by ve vrcholných funkcích na ministerstvu neměli působit. Jiří Žák je členem výkonné rady ODS a bývalým senátorem.

Ministr Žák politický motiv popřel, podle něj není třeba mít zvláštního náměstka pro agendu letectví a kosmonautiky.

 

Právě se děje

před 15 minutami

Při útoku na severozápadě Kamerunu zemřelo 22 lidí, nejméně polovinu z nich tvořily děti

Při útoku na vesnici Ntumbo na severozápadě Kamerunu přišlo o život alespoň 22 lidí, nejméně polovinu z nich tvořily děti. S odvoláním na sdělení OSN o tom informoval zpravodajský server BBC. Útok se stal už v pátek a zatím se k němu nikdo nepřihlásil. Kamerunská vláda, která v regionu už několik let bojuje proti povstalcům, jakýkoli podíl na násilí odmítla.

James Nunan z Úřadu pro koordinaci humanitárních záležitostí OSN (OCHA) uvedl, že zavražděna byla mimo jiné těhotná žena a 14 dětí. Devíti z nich ještě nebylo ani pět let.

Hlavní opoziční strana Hnutí za obnovu Kamerunu (MRC) z útoku obvinila bezpečnostní složky a kamerunskou vládu. Kamerunská armáda obvinění odmítla.

Zdroj: ČTK
před 17 minutami

Policie evakuuje desítky lidí z bytových domů kolem zábavního parku Mirakulum v Milovicích na Nymbursku, při výkopových pracích se našla letecká puma.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 19 minutami

V Brně se srazily dvě tramvaje, celkem pět zraněných

Pět lidí se zranilo při srážce dvou tramvají v Křížové ulici v Brně. Tři zranění skončili v nemocnici. Ulice je uzavřená, omezení se dotklo šesti linek městské hromadné dopravy, a to tramvajových 2, 5, 6 a autobusových 44, 82 a 84. V obou tramvajích cestovalo dohromady 200 lidí, řekl provozní ředitel brněnského dopravního podniku Jan Seitl. Dopravní podnik by podle něj chtěl obnovit provoz kolem 10:00. 

Další zprávy