Žaluda dostal padáka, drahám bude šéfovat Zelený

Ekonomika Ekonomika
30. 7. 2013 17:20
Petr Žaluda České dráhy řídil pět let a pět měsíců.
Petr Žaluda.
Petr Žaluda. | Foto: České dráhy

Praha- Dozorčí rada Českých drah odvolala předsedu představenstva firmy Petra Žaludu a s ním i všechny tři zbylé členy tohoto vedení.

Ještě týž den večer bylo zvoleno nové představenstvo. Na Žaludovo místo generálního ředitele nastoupí Dalibor Zelený, který firmě už šéfoval na přelomu tisíciletí, v době vlády Miloše Zemana.

V novém představenstvu kromě Zeleného usedli výkonný ředitel pro provoz a techniku ČD Daniel Kurucz a náměstek generálního ředitele ČD pro personální záležitosti Pavel Švagr.

Petr Žaluda stál v čele státní železnice pět let, v posledních měsících čelil silné kritice kvůli hospodaření ČD. Nový ministr dopravy Zdeněk Žák, dlouhodobý Žaludův kritik a někdejší zaměstnanec ČD, před několika dny obměnil složení dozorčí rady a ta dnes rozhodla o odvolání celého představenstva.

"Dozorčí rada zásadně nesouhlasí s dalším zadlužováním Českých drah. To byl první důvod. A druhý, pokud vím, je enormní nárůst výdajů na externí služby, které by si dráhy mohly dělat samy. Například za právní a jiné služby," řekl v České televizi ministr dopravy Žák.

Konkurence tlačila na Žaludu

Za Žaludova panování zažily České dráhy prudké změny především kvůli tomu, že dostaly skutečnou konkurenci v osobní dopravě v podobě firem Regiojet a Leo Express. Ty pronikly na nejlukrativnější rychlíkové tratě a sebraly státním drahám nezanedbatelné množství cestujících. Současně ale dráhy přiměly k modernizaci vlaků a dalším viditelným investicím.

V loňském roce České dráhy vykázaly ztrátu 1,6 miliardy korun, o rok dříve zisk 491 milionů.

Petr Žaluda by měl podle manažerské smlouvy dostat tzv. zlatý padák ve výši 24 měsíčních platů, tedy asi 12 milionů korun.

Odvolán také náměstek z ODS

Ministr dopravy Zdeněk Žák v úterý také odvolal svého náměstka Jiřího Žáka. Podle něj jde o začátek čistky vedení úřadu od členů ODS.

"Domnívám se, že se to dalo očekávat a že to bude pokračovat i nadále u dalších kolegů," řekl Jiří Žák ČTK. Podle něj bylo několikrát naznačeno, že lidé z ODS by ve vrcholných funkcích na ministerstvu neměli působit. Jiří Žák je členem výkonné rady ODS a bývalým senátorem.

Ministr Žák politický motiv popřel, podle něj není třeba mít zvláštního náměstka pro agendu letectví a kosmonautiky.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 5 hodinami

Vláda je připravena zastropovat energie pro velké firmy do konce roku, řekl Fiala

Vláda je připravena do konce letošního roku zavést cenové stropy na energie pro velké firmy. Mělo by to být na podobné úrovni jako pro domácnosti a malé firmy. Premiér Petr Fiala (ODS) to řekl CNN Prima News. Ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (za STAN) v neděli v České televizi řekl, že v polovině minulého týdne evidovalo jeho ministerstvo přes 1000 žádostí velkých firem o podporu kvůli vysokým cenám energií.

"Museli jsme si pro to připravit evropské rozhodnutí, abychom to mohli udělat. To se nám podařilo. Dnes je tedy možné provést i zastropování pro velké firmy, což dříve možné nebylo," uvedl premiér.

Možnost zavést horní hranice cen elektřiny a plynu i pro velké firmy se dostala ve Sněmovně do již přijaté novely energetického zákona, která zejména zavedla výrobcům elektřiny povinnost platit odvody z nadměrných příjmů z jejího prodeje. Podobu zastropování cen by měl kabinet stanovil svým nařízením. Také Síkela v neděli na ČT hovořil o tom, že by nařízení mohla vláda vydat do konce roku.

Zdroj: ČTK
Další zprávy