Šlo o zakázku ministerstva zemědělství na práce na pozemkových úpravách. Tu vypsaly Zemědělská agentura a pozemkový úřad v Břeclavi patřící pod ministerstvo zemědělství. Šlo o práce v katastru obce Perná v hodnotě více než šesti milionů korun.
Nemohly se o ni však ucházet zahraniční firmy, protože nebyla v celoevropské databázi.
Mohlo to dopadnout líp
Tento fakt mohl podle antimonopolního úřadu podstatně ovlivnit pořadí nabídek. A to přesto, že se do výběrového řízení přihlásilo šest firem.
"Není vyloučeno, že by zadavatel obdržel nabídky i od dalších, a to zejména zahraničních dodavatelů, což by v souvislosti s cenou zakázky mohlo znamenat výhodnější podmínky," uvedla v rozhodnutí úřadu, která má deník Aktuálně.cz k dispozici, jeho náměstkyně Jindřiška Koblihová.
Úřad zakázku zrušil i přesto, že zástupci ministerstva uvedli, že nešlo o úmysl - do věstníku se prý zakázka nedostala administrativní chybou.
Společná databáze veřejných zakázek a možnost ucházet se o ně (bez ohledu na hranice) má pomoci zvyšovat konkurenci a tlačit ceny dolů. Jde přitom o velké peníze. Státy Evropské unie rozdělují - ve veřejných zakázkách publikovaných ve společné evropské databázi - ročně jeden a půl biliónu korun.
Zahraniční firmy snižují korupci
Do databáze je každý den zadáno několik set zakázek; jen za tři měsíce se tak ve věstníku objevilo na šedesát tisíc zakázek, z Česka pak přes tisíc výběrových řízení.
V Česku ale zahraniční firmy při získávání zakázek zadaných z veřejných peněz příliš úspěšné nejsou. Za poslední měsíc tak z několika set vyhodnocených výběrových řízeních uspěly ve dvou menších výběrových řízeních, které se týkaly služeb.
"Evropský trh se zakázkami nefunguje tak, jak by měl. Pořád na něm působí různé bariéry, které brání většímu uplatnění zahraničních firem na trzích dalších zemí," uvedl Roman Konečný z poradenské společností Etis, podle něhož ale v Česku bude zájem zahraničních firem o zakázky růst v souvislosti s rozdělováním peněz z eurofondů.Tam, kde se ale zahraniční firmy o zakázky ucházely, se díky konkurenci podařilo snížit cenu. Jde například o výstavbu kanalizace a čistírny odpadních vod pro patnáct měst a obcí Vsetínska. O soutěž s náklady ve výši zhruba 1,5 miliardy korun se ucházely firmy z Německa, Rakouska, Finska nebo Irska. Nakonec ale zakázku nezískaly.
Česko nepatří mezi premianty
Podle studie Světové banky prospívá účast zahraničních firem ve výběrových řízeních v Česku boji s korupcí.
Světová banka v rámci projektu v zemích střední a východní Evropy oslovila zhruba šest set českých a moravských firem. A zjistila, že na úplatky české firmy v průměru 0,6 procenta svých tržeb. Hůře než Česko jsou na tom ze zkoumaných zemí už jen Albánie a Litva. Nejlépe pak Slovinsko.
Zahraniční firmy ale podle Světové banky uplácejí méně než tuzemské společnosti.
To, že v Česku zatím spíše platí to, že úředníci a politici při rozdávání zakázek zvýhodňují "známé" firmy, vychází také z hodnocení Světového ekonomického fóra. Česko tak patří mezi země, v nichž dochází při zadávání zakázek k neprůhlednému jednání a dostalo proto podprůměrné hodnocení.
Nejlepší je podle Světového ekonomického fóra naopak situace v Dánsku a Finsku.