Vysočina nechce větrné elektrárny. Prý odrazují turisty

mah
25. 11. 2008 20:01
Turisté mají rádi venkov bez vrtulí
Stavba Větrníku v Jindřichovicích pod Smrkem
Stavba Větrníku v Jindřichovicích pod Smrkem | Foto: jindrichovice.cz

Jihlava - Plán investorů postavit dva další větrné parky na Vysočině se odsouvá. A to kvůli turistům

Radní kraje Vysočina nesouhlasí s výstavbou větrných elektráren v blízkosti obcí Čachotín a Opatov na Moravě. Stavba větrných parků by podle nich znamenala výrazný zásah do krajiny a mohla by i ovlivnit rozvoj turistiky. V Čachotíně přitom investor počítal s výstavbou tří větrných elektráren o celkovém výkonu šest megawattů. V Opatově mělo vyrůst zařízení pět, s výkonem deset megawattů.

"S výstavbou větrného parku jsme souhlasili již před čtyřmi roky. V současnosti se posuzuje dopad na životní prostředí. Ovšem stanovisko obce se za tu dobu nezměnilo. Větrné elektrárny v obci vadit nebudou," řekl deníku Aktuálně.cz starosta městysu Opatov František Šenekl.

Výstavbu v jeho obci připravuje pražská firma Project International. Kvůli výšce větrníků a možnému ohrožení letecké dopravy se s ní obec domluvila na změně původní lokality a firma slíbila majitelům pozemků platit roční nájem. Finanční podpora by připadla i samotnému městysu.

Větrníky versus ptáci

Studie o vlivu stavby na životní prostředí ale potvrdila, že výstavba větrného parku představuje výrazný zásah do rázu zdejší krajiny. Mohla by navíc negativně ovlivnit zájem turistů, které láká současná venkovská podoba zdejšího okolí. "Krajinný ráz území Vysočiny patří k cenným hodnotám kraje. Rizikem je rovněž ztráta atraktivity prostředí v souvislosti s možnými zbytky staveb a technologií větrných elektráren po uplynutí jejich životnosti." domnívá se mluvčí kraje Vysočina Eva Neuwirthová.

V případě navrženého záměru navíc nelze vyloučit nepříznivý vliv na evropsky významné lokality a ptačí oblasti. V blízkosti navrženého staveniště v Opatově se nacházejí hned tři maloplošná zvláště chráněná území.

Výstavba a rozvoj větrných elektráren na území kraje Vysočina není zahrnuta v jeho územní energetické koncepci. Proto už radní na vysočině nesouhlasili ani s výstavbou větrného parku českého elektrárenského giganta ČEZ.

Větrné elektrárny v Česku v minulém roce vyrobily 125 gigawatthodin elektřiny, Vysočina se na tom podílela jednou desetinou. Poblíž obcí Pavlov a Kámen tu stojí celkem pět větrníků.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 3 hodinami

Muž v Ústí nad Labem ohrožoval nožem svou rodinu, policista ho postřelil

Policie dnes večer zasahovala v Ústí nad Labem proti ozbrojenému muži, který s nožem v ruce ohrožoval svou rodinu. Na výzvy nereagoval a zbraň obrátil i proti zasahujícím policistům, jeden z nich útočníka postřelil. 

Událost byla podle policejní mluvčí Veroniky Hyšplerové hlášena krátce po 19:00 v ústecké čtvrti Střekov. "Ve chvíli, kdy policisté dorazili na místo, muž vůbec nereagoval na výzvy k odložení zbraně a s nožem v ruce zaútočil i na ně. Jeden z policistů použil střelnou zbraň a muže zasáhl, následně mu poskytli okamžitou první pomoc a zavolali záchrannou službu," popsala událost Hyšplerová.

Útočník byl se zraněním převezen do nemocnice. "Žádnému z členů rodiny muž naštěstí neublížil," dodala mluvčí.

před 5 hodinami

České volejbalistky nezvládly klíčový duelu, na mistrovství světa prohrály i s Argentinou

České volejbalistky v klíčovém duelu o postup ze skupiny na mistrovství světa nestačily na Argentinu. Jihoameričankám podlehly 1:3 po setech 20:25, 25:20 a dvakrát 22:25, za soupeřem zaostávaly zejména v produktivitě útoku. Ve skupině D se Češky propadly za Argentinu na nepostupové páté místo.

Třetí české vystoupení na světovém šampionátu bylo podle očekávání vyrovnanější než první dva duely proti favorizovaným Brazilkám a Japonkám. Ani tentokrát z toho ale svěřenkyně Jannise Athanasopulose nevytěžily více než jeden set.

V dalším zápase se Češky utkají v pátek se silnými Číňankami. Na první výhru na turnaji by měly útočit především v sobotním zápase proti Kolumbii. K reálné šanci na postup by potřebovaly neúspěch Argentinek v dalších zápasech včetně toho s Kolumbií, která je zatím ve skupině poslední.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 6 hodinami

Při nehodě dvou ugandských armádních vrtulníků v Kongu a Ugandě zemřelo 22 lidí

Při haváriích dvou ugandských armádních vrtulníků v pondělí a v úterý na východě Konga a v Ugandě zahynulo nejméně 22 lidí. S odkazem na nejmenovaného mluvčího konžské armády o tom dnes informovala agentura Reuters. Okolnosti neštěstí ugandská armáda podle něj nesdělila.

Uganda v prosinci vyslala do sousedního Konga vojáky, aby pomohli v boji proti islamistické povstalecké skupině známé jako Sjednocené demokratické síly (ADF).

Ugandské ozbrojené síly okolnosti nehody konžské straně podle mluvčího konžské armády dosud nesdělily. Mluvčí ugandské armády Felix Kulayigye ale potvrdil pád jednoho vrtulníku. "Došlo k úmrtím, ale v tuto chvíli nemám žádné další podrobnosti," dodal.

Další nejmenovaný konžský vojenský zdroj uvedl, že první vrtulník havaroval v pondělí nad vesnicí Boga v provincii Ituri, zatímco druhý spadl v oblasti Kabarole na hranici mezi Kongem a Ugandou. Při první havárii podle zdroje zahynuli tři konžští vojáci, neupřesnil, zda byli uvnitř stroje. Zdroj také nechtěl událost dále komentovat s ohledem na nadcházející jednání mezi zástupci Konga a Ugandy.

Zdroj: ČTK
Další zprávy