Vysočina nechce větrné elektrárny. Prý odrazují turisty

mah
25. 11. 2008 20:01
Turisté mají rádi venkov bez vrtulí
Stavba Větrníku v Jindřichovicích pod Smrkem
Stavba Větrníku v Jindřichovicích pod Smrkem | Foto: jindrichovice.cz

Jihlava - Plán investorů postavit dva další větrné parky na Vysočině se odsouvá. A to kvůli turistům

Radní kraje Vysočina nesouhlasí s výstavbou větrných elektráren v blízkosti obcí Čachotín a Opatov na Moravě. Stavba větrných parků by podle nich znamenala výrazný zásah do krajiny a mohla by i ovlivnit rozvoj turistiky. V Čachotíně přitom investor počítal s výstavbou tří větrných elektráren o celkovém výkonu šest megawattů. V Opatově mělo vyrůst zařízení pět, s výkonem deset megawattů.

"S výstavbou větrného parku jsme souhlasili již před čtyřmi roky. V současnosti se posuzuje dopad na životní prostředí. Ovšem stanovisko obce se za tu dobu nezměnilo. Větrné elektrárny v obci vadit nebudou," řekl deníku Aktuálně.cz starosta městysu Opatov František Šenekl.

Výstavbu v jeho obci připravuje pražská firma Project International. Kvůli výšce větrníků a možnému ohrožení letecké dopravy se s ní obec domluvila na změně původní lokality a firma slíbila majitelům pozemků platit roční nájem. Finanční podpora by připadla i samotnému městysu.

Větrníky versus ptáci

Studie o vlivu stavby na životní prostředí ale potvrdila, že výstavba větrného parku představuje výrazný zásah do rázu zdejší krajiny. Mohla by navíc negativně ovlivnit zájem turistů, které láká současná venkovská podoba zdejšího okolí. "Krajinný ráz území Vysočiny patří k cenným hodnotám kraje. Rizikem je rovněž ztráta atraktivity prostředí v souvislosti s možnými zbytky staveb a technologií větrných elektráren po uplynutí jejich životnosti." domnívá se mluvčí kraje Vysočina Eva Neuwirthová.

V případě navrženého záměru navíc nelze vyloučit nepříznivý vliv na evropsky významné lokality a ptačí oblasti. V blízkosti navrženého staveniště v Opatově se nacházejí hned tři maloplošná zvláště chráněná území.

Výstavba a rozvoj větrných elektráren na území kraje Vysočina není zahrnuta v jeho územní energetické koncepci. Proto už radní na vysočině nesouhlasili ani s výstavbou větrného parku českého elektrárenského giganta ČEZ.

Větrné elektrárny v Česku v minulém roce vyrobily 125 gigawatthodin elektřiny, Vysočina se na tom podílela jednou desetinou. Poblíž obcí Pavlov a Kámen tu stojí celkem pět větrníků.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Festival Malá inventura začal udílením cen České divadelní DNA

Asociace nezávislých divadel Českých republiky, režisér Jakub Čermák za inscenaci souboru Depresivní děti touží po penězích a Divadlo X10 se stali držiteli cen Česká divadelní DNA za mimořádný počin na poli nového divadla. Ocenění za dlouhodobý přínos, rozvoj a podporu nového divadla získal časopis Svět a divadlo, cenu za podporu a prezentaci české kultury v zahraničí obdržela předsedkyně občanského sdružení Tanec Praha Yvona Kreuzmannová. Předáním cen ve čtvrtek večer v pražském divadle Studio Hrdinů začal 18. ročník festivalu Malá inventura. Ten na více než 20 místech v Praze nabídne pět desítek inscenací, potrvá 10 dnů.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Irský premiér Leo Varadkar podal demisi

Irský premiér Leo Varadkar ve čtvrtek podal demisi. V čele vlády nicméně zůstane do doby, než se podaří zvolit jeho nástupce. V Irsku se na počátku února konaly předčasné parlamentní volby. Tři velké strany získaly zhruba stejný počet mandátů a cesta k vytvoření nové vlády je vzhledem k jejich vzájemné nevraživosti složitá. Kvůli rozložení sil není vyloučené ani to, že se budou konat další předčasné volby.

Poslanci takzvaného Dáilu, tedy dolní komory irského parlamentu, se ve čtvrtek sešli na ustavující schůzi. Podle očekávání se žádné ze tří velkých stran nepodařilo získat dostatek hlasů, aby byl její kandidát zvolen novým premiérem.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Tesla může vykácet část lesa na pozemku pro továrnu u Berlína, rozhodl soud

Americký výrobce elektromobilů Tesla může pokračovat v kácení lesa na pozemku nedaleko Berlína, kde chce vybudovat první továrnu v Evropě. Rozhodl o tom dnes berlínský vrchní správní soud, který zamítl stížnosti dvou ekologických organizací. Proti rozhodnutí se nelze odvolat, informovala agentura DPA.

Přípravu pozemku na výstavbu továrny v braniborské obci Grünheide, která leží několik kilometrů jihovýchodně od německé metropole, pozastavil vrchní správní soud v pondělí, aby mohl posoudit stížnosti ochránců přírody. Dnes rozhodl, že americká firma splnila všechny zákonné požadavky nutné ke kácení lesa. Před začátkem vegetačního období hodlá Tesla vykácet borovicový les na rozloze 90 hektarů.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Nové Mexiko žaluje internetovou společnost Google, firma prý sbírala osobní údaje školáků

Generální prokurátor Nového Mexika Hector Balderas zažaloval americkou internetovou společnost Google. Tvrdí, že firma v tomto státě získala osobní údaje školáků, čímž porušila jejich právo na soukromí. Informovala o tom dnes agentura Reuters.

Google podle Balderase využil řadu svých produktů, jako je například e-mailová služba Gmail, ke sběru informací o studentech ve věku do 13 let, a to bez souhlasu jejich rodičů.

Balderas již předloni podal podobnou žalobu na Google a několik dalších technologických podniků, ve které firmy obvinil z nezákonného sběru údajů z mobilních aplikací určených dětem. Firmy pochybení popírají, na rozhodnutí soudu se stále čeká.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 6 hodinami

Bývalý poradce prezidenta USA Trumpa byl odsouzen na 40 měsíců do vězení

Bývalý poradce amerického prezidenta Donalda Trumpa byl odsouzen ke 40 měsícům vězení. Roger Stone byl loni shledán vinným v sedmi bodech obžaloby včetně lhaní Kongresu, ovlivňování svědka a maření vyšetřování. Prokuratura původně požadovala trest v rozmezí sedmi až devíti let.

Trump navržený trest kritizoval jako příliš přísný a ministr spravedlnosti William Barr doporučil nižší trest.

Podle dnešního rozsudku dostal Stone 18 měsíců za ovlivňování svědka, 12 měsíců za lhaní a 40 měsíců za maření vyšetřování. Tresty si bude odpykávat souběžně. K verdiktu patří ještě pokuta 20 tisíc dolarů (465 tisíc korun).

Trump na rozsudek reagoval sdělením, že bude případ sledovat a v určité chvíli učiní patřičné rozhodnutí. Stone má podle něj velkou šanci na "naprosté očištění".

Zdroj: ČTK
Další zprávy