Výsadek Gazpromu v Česku poprvé vyplatí dividendu

Zuzana Kubátová Zuzana Kubátová
5. 2. 2013 7:00
V roce 2012 Vemex zvedl prodeje plynu ze 700 milionů kubíků na 1,2 miliardy
Vladimír Jermakov, jednatel Vemexu.
Vladimír Jermakov, jednatel Vemexu. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Společnost Vemex, kterou ovládá ruský plynárenský gigant Gazprom, poprvé dosáhla zisku a bude vyplácet dividendu. Retailové firmy - český Vemex Energie a slovenský Vemex Energo - prodaly loni rekordní množství plynu.

"Během loňského roku jsme prodej meziročně zvedli ze 700 milionů kubíků na 1,2 miliardy," řekl v rozhovoru pro deníky Insider a Aktuálně.cz jednatel Vemexu Vladimír Ermakov.

Šéf Vemexu řekl, že firma těží z liberalizace energetického trhu v České republice, který považuje za jeden z nejlepších ve střední a východní Evropě.

Ermakov potvrdil dosud nepublikované údaje, že Vemex v loňském roce více než zdvojnásobil tržby z pěti na jedenáct miliard korun. "O 45 procent jsme překročili plánované prodeje," popsal Ermakov a dodal, že díky tomu poprvé majitel může očekávat dividendu. "Teď děláme roční uzávěrku, takže přesné číslo ještě neznám. Ale za celou skupinu Vemex v zisku nebudeme, jsme na tom jako jiní velcí hráči. Při obrovské volatilitě trhu je těžké dnes vydělávat," uvedl Ermakov.

Tuzemská společnost Vemex je obchodníkem s plynem a elektřinou. Jejími zákazníky jsou hlavně střední a velcí odběratelé, například průmyslové firmy. Angažuje se také v rozšiřování sítě čerpacích stanic pro auta na plynový pohon nebo v mládežnické variantě ruské hokejové ligy KHL v Karlových Varech.

Menšinový podíl (necelou pětinu) v ní drží KKCG Oil and Gaz BV, tedy firma miliardáře Karla Komárka.

Obsáhlý rozhovor s Vladimírem Ermakovem čtěte v Deníku Insider:

Jaké má firma plány s CNG a jak se dívá na možnost využití břidličného plynu? Jaké jsou odhady tržeb a cen plynu pro rok 2013?

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 27 minutami

Předsedkyní německého Spolkového sněmu se má stát politička SPD Bärbel Basová

Předsedkyní německého Spolkového sněmu se má stát 53letá politička sociální demokracie (SPD) Bärbel Basová. Vyplývá to z informací, které má k dispozici agentura DPA. Ustavující schůze Spolkového sněmu v novém složení, které určily volby 26. září, bude v úterý.

Basovou do vysoké ústavní funkce navrhne vedení parlamentní frakce SPD. Basová je poslankyní od roku 2009 a v současnosti je místopředsedkyní parlamentní frakce SPD. V čele Spolkového sněmu by vystřídala Wolfganga Schäubleho z Křesťanskodemokratické strany (CDU), která si po volební porážce na předsednické křeslo nemůže činit nárok.

Úřad šéfa Spolkového sněmu je protokolárně druhý nejvyšší ve Spolkové republice Německo, hned po spolkovém prezidentovi. Tradičně náleží nejsilnější frakci v parlamentní komoře. SPD zvítězila ve volbách do Spolkového sněmu díky zisku 25,7 procenta hlasů. V minulých dnech často zaznívaly požadavky, aby v čele sněmu stanula žena.

Zdroj: ČTK
Další zprávy