Výplaty mateřské se opožďují, ženy jsou týdny bez peněz

Veronika Skálová Petr Kučera Veronika Skálová, Petr Kučera
31. 3. 2009 11:35
Děje se to zřídka, dušují se napadené úřady
Nervy v kýblu. Ilustrační snímek.
Nervy v kýblu. Ilustrační snímek. | Foto: Reuters

Brno - Nový systém výplaty nemocenské, mateřské i takzvaného ošetřovného sice platí už od začátku roku, ale lidé, kteří tyto dávky potřebují, nejsou právě nadšení. Například nemocní v několika moravských krajích si stěžují, že se výplata jejich peněz opožďuje i o několik týdnů.

A matky na mateřské dovolené na tom nejsou o mnoho lépe. "Patřím do kategorie osoba samostatně výdělečně činná a na mateřskou jsem nastoupila 11. února, tedy šest týdnů před porodem. Protože jsem si platila nemocenskou, zajímalo mě, jak to bude s mateřskou," vysvětluje čerstvá maminka Helena Tabakovová.

Ovšem ukázalo se, že úřednice na správě sociálního zabezpečení, pod kterou Tabakovová spadá, neví o mnoho více. "Chtěla jsem vědět dvě věci - jak vysokou mateřskou budu dostávat a v jakém termínu. Neustále mě posílala za dalšími lidmi, ale ti mě obloukem vraceli k ní," popisuje Tabakovová.

V pátek 27. března jí přišla na účet částka vypočítaná za únor. Kdy přijdou peníze za březen, netuší. Jen těžko si tak může sestavit rozpočet, s nímž má jako svobodná matka vycházet. A ze zkušenosti dalších známých maminek ví, že není jediná.

"Na opožděné platby si stěžovaly i ženy, které odcházely na mateřskou z pozice zaměstnankyně. Problém tedy není jen u matek pracujících na živnostenský list," dodává Tabakovová.

Odbornice: Úředníci berou termíny jinak

Česká správa sociálního zabezpečení k opožďování výplat zveřejnila stanovisko na svých internetových stránkách. Popírá v něm, že by nápor žádostí nestíhala.

"Dávky peněžité pomoci v mateřství a nemocenské z dlouhodobé pracovní neschopnosti vyplácí ČSSZ přednostně, protože se v některých případech může jednat o jediný příjem klienta," uvádí v něm ředitelka ČSSZ Božena Michálková.

Zároveň však ČSSZ dodává, že v jednotlivých případech mohlo dojít ke zpoždění výplaty mateřské. To však způsobila neúplnost předložených dokumentů a správa se za ně maminkám omlouvá.

"Za řadu zpoždění úředníci skutečně nemůžou. Měsíční lhůta pro výplatu se totiž počítá až ode dne, kdy dostanou podklady od zaměstnavatele - typicky u výplaty ošetřovného," potvrzuje účetní Jana Králová.

Na druhou stranu, ne vždy je chyba jen na straně toho, kdo má dokumenty dodat. "Bohužel, nejen v tomto případě se ukazuje, že je-li v zákoně napsáno 'Do 30 dnů', tak to úředníci nechápou jako opravdu krajní termín. Mnohdy to chápou prostě jako až za 30 dnů, ne dříve - proč by spěchali," konstatuje Králová.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 31 minutami

Generál Řehka na Vítkově symbolicky převzal velení armády

Nastupující náčelník generálního štábu Karel Řehka ve čtvrtek na pražském Vítkově symbolicky převzal funkci od svého předchůdce Aleše Opaty. Při oslavách Dne ozbrojených sil mu dosavadní šéf armády předal bojový prapor generálního štábu. Oficiálně se funkce Řehka ujme od pátku. Funkci ve čtvrtek podobným způsobem převzal i nový náčelník Vojenské policie Otakar Foltýn.

Sedmačtyřicetiletý Řehka, kterého prezident Miloš Zeman minulý týden jmenoval do hodnosti generálmajora, přichází do čela armády z pozice ředitele Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB). Vrací se do ní po dvou letech, kvůli vedení NÚKIB odešel do civilu. Dříve působil u speciálních sil v Prostějově, kterým i velel. Vyslán byl na několik zahraničních misí na Balkáně a v Afghánistánu a působil i ve velitelských strukturách v NATO. Absolvoval několik zahraničních kurzů včetně prestižního Rangers v USA.

Zdroj: ČTK
Další zprávy