Strojírny v Žebráku kvůli krizi končí. Po 129 letech

Ekonomika Ekonomika
3. 7. 2009 14:58
Na vině je krize

Praha - Výrobce obráběcích strojů Intos ze Žebráku na Berounsku oznámil tento týden ukončení výroby. O práci tak přijde 183 lidí. ČTK to v pátek řekl předseda odborové organizace KOVO Jaroslav Středula.

Firma doplatila na hospodářskou krizi.

"Společnost by měla svůj podnik v Žebráku definitivně zavřít na podzim. Většina zaměstnanců je ale již nyní doma," řekl vedoucí regionálního pracoviště Odborového svazu KOVO pro Prahu a střední Čechy Milan Fiala.

Podle Středuly pracovalo ve firmě 183 zaměstnanců. "S vedením společnosti nyní jednáme o podmínkách výpovědí," dodal Středula.

Výroba obráběcích strojů v Žebráku se datuje už od roku 1880. V průběhu trvání změnila firma několikrát majitele. Po znárodnění pak byl TOS Žebrák několikrát samostatný nebo opakovaně začleněn k podniku TOS Čelákovice.

V roce 1993 byl státní podnik TOS Žebrák zprivatizován a stal se soukromou společnost Intos. V roce 2004 firmu odkoupil nadnárodní rakouský koncern EMCO.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 1 hodinou

Exploze v domě v Göteborgu si vyžádala více než dvě desítky zraněných

Více než dvě desítky zraněných si v úterý ráno ve švédském Göteborgu vyžádala exploze a následné požáry v několika obytných domech. Několik postižených je zraněno vážně. Co výbuch způsobilo, zatím není jasné, nicméně podle policie nešlo o nehodu, informovala švédská média.

Podle aktuálních údajů bylo do nemocnic dopraveno 16 zraněných ve věku od 10 do 80 let. Podle mluvčí göteborské univerzitní nemocnice Ingrid Fredrikssonové je stav čtyř hospitalizovaných, tří žen a jednoho muže, vážný.

Podle göteborské záchranné služby exploze zasáhla několik bytů a schodiště. Následný požár se rozšířil na přilehlé domy. Evakuováno z nich bylo několik stovek lidí, někteří skákali v panice z oken, sdělil televizi SVT velitel zasahujícího týmu záchranářů Jon Pile. Požár zatím stále není uhašený a hoří na několika podlažích.

Zdroj: ČTK
Další zprávy