První penzijní fond vzdává druhý pilíř, předá jej konkurenci

Jiří Hovorka Jiří Hovorka
4. 3. 2014 14:35
Celkem 13 tisíc lidí, kteří si na důchod spoří s Raiffeisen, čeká přesun pod křídla největší tuzemské penzijní společnosti.
Sídlo Raiffeisenbank v Praze.
Sídlo Raiffeisenbank v Praze. | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Praha - Vládou plánovaný konec takzvaného druhého pilíře penzijního systému má první reálný důsledek. Finanční skupina Raiffeisen se stahuje z trhu penzijních společností a předává své klienty pod správu Penzijní společnosti České pojišťovny. Cenu transakce společnosti nezveřejnily.

"Tato akvizice je potvrzením dlouhodobé strategické spolupráce finančních skupin České pojišťovny a Raiffeisenbank v oblasti penzí. Penzijní společnost České pojišťovny tak získá přes 12 tisíc klientů do druhého pilíře a více než tisíc klientů ve třetím pilíři," řekl online deníku Aktuálně.cz Tomáš Kofroň, mluvčí Raiffeisenbank.

"Jako nováček na trhu bez historie i klientského kmene nemáme v současné politické situaci možnost naši investici dále rozvíjet, proto budeme dále spolupracovat se zavedenou a silnou penzijní společností," vysvětlil převod generální ředitel Raiffeisen penzijní společnosti Josef Beneš.

Celá transakce by měla být po splnění všech regulatorních kroků dokončena na začátku druhého pololetí letošního roku.

"Naše společnost je dlouhodobě nejsilnější hráč na trhu penzí v České republice. Jsem přesvědčen, že našim novým klientům nabídneme atraktivní zhodnocení jejich vkladů a nadstandardní služby," říká Vladimír Bezděk, generální ředitel Penzijní společnosti České pojišťovny.

Na pobočkách Raiffeisenbank se díky dohodě začnou prodávat produkty Penzijní společnosti České pojišťovny.

Převáděným klientům zůstanou zachovány veškeré zákonné podmínky jejich stávajícího spoření včetně zvolené investiční strategie. "Naši klienti budou o průběhu a podmínkách převodu průběžně informováni," dodává Kofroň.

Mrtvý trh

Penzijní společnost České pojišťovny má doposud zhruba 30 tisíc klientů ve druhém pilíři a zhruba stejný počet v „novém“ třetím pilíři. Akvizicí klientů Raiffeisen ovládne více jak polovinu trhu, ve druhém pilíři je zhruba 82 tisíc lidí.

Na trhu tak po spojení obou společností zbyde pět společností ve druhém pilíři - Allianz, Česká pojišťovna, Česká spořitelna, ČSOB a Komerční banka. Ty ale působí prakticky na „mrtvém“ trhu. Nová ministryně práce Michaela Marksová Tominová už oznámila, že druhý pilíř plánuje zrušit od roku 2016.

ČSSD přitom podle prvních plánů chce, aby klienti z druhého pilíře přešli do pilíře třetího - změněné penzijní připojištění. Právě to může být motivace pro Penzijní společnost České pojišťovny k akvizici nových klientů do druhého pilíře.

Spekuluje se i o tom, že nemusí jít o poslední přesun v rámci penzijních společností. Podle informací online deníku Aktuálně.cz se o klienty Raiffeisen zajímala také penzijní společnost ze skupiny Allianz.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Tunisko nejspíš čekají předčasné volby, potvrdil tamní prezident

Tuniský prezident Kaís Saíd potvrdil záměr vypsat předčasné volby v případě, že nová vláda nezíská důvěru. Sestavením kabinetu je momentálně pověřený někdejší ministr financí Iljás Fachfách, kterého Saíd navrhl v lednu poté, co jeho předchozího kandidáta parlament neschválil. Informovala o tom agentura Reuters.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Nejlepšími sportovci roku jsou Messi, Hamilton a Bilesová

Držiteli trofeje Laureus pro nejlepší sportovce minulého roku jsou argentinský fotbalista Lionel Messi, britský pilot formule 1 Lewis Hamilton a americká sportovní gymnastka Simone Bilesová. Ta obhájila loňské prvenství, ocenění označované za sportovního Oscara poprvé získala už v roce 2016. Messi s Hamiltonem, kteří v mužské části ankety dostali stejný počet hlasů, zvítězili poprvé.

Hamilton, jenž se loni pošesté stal mistrem světa F1, převzal trofej od bývalého francouzského fotbalového trenéra Arsénea Wengera. Messi, který je v dvacetileté historii ankety prvním vítězným zástupcem kolektivního sportu, ani Bilesová se dnešního vyhlášení v Berlíně nezúčastnili.

Bilesová na loňském světovém šampionátu rozšířila sbírku zlatých medailí o dalších pět, v 22 letech už má na kontě rekordních 19 titulů. V anketě dostala přednost před americkou lyžařkou Mikaelou Shiffrinovou, jamajskou sprinterkou Shelly-Ann Fraserovou-Pryceovou, japonskou tenistkou Naomi Ósakaovou, americkou fotbalistkou Megan Rapinoeovou a americkou běžkyní Allyson Felixovou.

Mezi muži se do finálové nominace dostali kromě Messiho s Hamiltonem i keňský maratonec Eliud Kipchoge, španělský tenista Rafael Nadal, španělský motocyklový jezdec Marc Márquez a americký golfista Tiger Woods.

V kategorii Návrat roku zvítězila německá pilotka formule 3 Sophia Flörschová, která se po těžkém zranění páteře dokázala vrátit k závodění. Za průlom roku byl oceněn kolumbijský cyklista Egan Bernal, vítěz Tour de France. Týmem roku jsou jihoafričtí ragbyoví mistři světa, nejlepší v akčních sportech je americká snowboardistka Kim Chloeová.

Zdroj: ČTK
Další zprávy