Šéf Brana: Chybí nám zkušenost s překonáváním krizí

Karel Toman
8. 5. 2009 11:20
Generální ředitel a majitel Brano Group Pavel Juříček si od ledna platí minimální mzdu
"Je příkladem amerického snu v českých podmínkách. Začínal od vyučeného frézaře a dnes zaměstnává 2400 lidí. Působí ve vysoce konkurenčním prostředí a přitom i v něm dosahuje nadprůměrný zisk. Je také aktivní v podnikatelské komunitě v regionu," tak zdůvodnila porota své rozhodnutí.
"Je příkladem amerického snu v českých podmínkách. Začínal od vyučeného frézaře a dnes zaměstnává 2400 lidí. Působí ve vysoce konkurenčním prostředí a přitom i v něm dosahuje nadprůměrný zisk. Je také aktivní v podnikatelské komunitě v regionu," tak zdůvodnila porota své rozhodnutí. | Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

Hradec nad Moravicí - "Chování českých manažerů je v krizi často nemorální," tvrdí v druhé části rozhovoru generální ředitel a majitel holdingu Brano Group Pavel Juříček.

Brano dodává součástky do autoprůmyslu a současná hospodářská recese tak na firmu tvrdě dopadla. Juříček na to reagoval v Česku zatím unikátním rozhodnutím: koncem ledna si začal platit minimální mzdu, aby, jak říká, "nekázal vodu a nepil víno."

V prvním dílu rozhovoru přiznal, že neví, jak dlouho si ještě bude platit. Stanovil si totiž, že ten okamžik nastane, až krize skončí.

A.cz: Jak se v krizi chovají čeští manažeři? Co by se u nich dalo zlepšit?

Nemohu zobecňovat, ale v autobranži mám zkušenosti pozitivní. Jinde mám spíše info z médií. A pokud je to pravda, co píší , tak jejich chování je dle mého názoru často nemorální. Je to asi taky způsobeno naší českou kotlinou, kdy i politici často tvrdí, že snížit si platy by byly jen populistické kroky a kdo že vlastně bude dělat uvedené funkce. A že ti dobří odejdou  a podobně. Ne, dobří neodejdou. Právě ti dobří ukáží jací jsou, jestli myslí na sebe nebo na firmu.

Brano v tom není samo

  • Pavel Juříček stojí v čele Brana třináct let. Jako menšinový vlastník musel firmu nejprve vybojovat na investičních fondech, které z ní podle jeho slov spíš odsávaly peníze. Od té doby firma zdesetinásobila tržby, vybudovala síť svých závodů v Česku a koupila firmy v Německu a Rusku.
  • Teď je ale Brano typickou "obětí" propadu poptávky po nových autech v řadách subdodavatelů. Největším automobilkám dodává například ruční brzdy, pedálové mechanismy nebo zavírače dveří. Vloni ale firmě klesla výroba o třicet procent a lidé museli od. 22. prosince do 5. ledna na celozávodní dovolenou.

Chce to "jistou míru kultury"

A.cz: Co tím myslíte?
Kdo to myslí s firmou dobře, vždycky se může v podobných krizových situacích uskrovnit. Chybí jistá míra kultury i v naší společnosti a zkušenost, jak překonávat krize. Proto manažeři nereagují spontánně a vyčkávají na názor veřejného mínění. Pokud vůbec nějaký bude. Ale určitě k tomu nejde přistupovat plošně. Nejde to nějakým zásahem shora.

A.cz:  A jak podle vás zvládají krizi odbory a politici?
Spoluodpovědnost za situaci mají i politici a ti by měli jít příkladem. Všechny méně populární kroky, například škrty v rozpočtu, se budou lépe obhajovat. Pokud to neudělají, ve společnosti nezavládne lepší duch. Co se týká odborů, nemohu moc soudit, ale mé znalosti vedení odborů jsou také spíš pozitivní a vím, že by se trendu přizpůsobily.

A.cz: Poslední dobou se hodně mluví o tom, jak těžce dopadá na firmy druhotná platební neschopnost. Má s ní své zkušenosti i Brano Group? Můžete uvést příklad jaké?
Ano, i automobilky hůře platí. A překvapivě ty, které jsou v potížích,  lépe než ty, které jsou na tom oficiálně dobře. I my máme vetší pohledávky po lhůtě ve srovnání s obdobím před rokem. Autobranže ale přistupuje k závazkům mnohem seriózněji než je tomu v jiných odvětvích.

 

Právě se děje

před 9 hodinami

Prezidentem lékařské komory se stal její dosavadní šéf Kubek

Českou lékařskou komoru (ČLK) povede dalších pět let její dosavadní šéf Milan Kubek. Na sobotním sjezdu v Praze získal post prezidenta již počtvrté. Kubek ve volbě porazil současného viceprezidenta stavovské organizace lékařů Zdeňka Mrozka.

Kubek získal 176 hlasů, Mrozek 108. Nikdo další nekandidoval. Volba trvala téměř tři hodiny, delegáti si nového šéfa odhlasovali až ve třetím kole.

Staronový prezident ČLK stojí v čele komory 15 let, organizaci vede od roku 2006, Předtím byl Kubek, který má angiologickou ambulanci na poliklinice v Praze 9, předsedou Lékařského odborového klubu. Podle Kubka by ČLK měla poskytovat svým členům co nejlepší servis.

Zdroj: ČTK
Další zprávy