Pražská burza si za první pololetí mírně přilepšila

Tereza Holanová Tereza Holanová
2. 9. 2011 11:52
Od roku 2006 ztratil index PX více než 11 procent
Foto: Reuters

Praha - Hlavní index pražské burzy zaznamenal v první polovině letošního roku růst. Oproti prosinci 2010 posílil o 0,05 procenta. Vyplývá to z pololetní zprávy skupiny CEE Stock Exchange, do které spolu s burzami ve Vídni, Budapešti a Lublani patří i Burza cenných papírů Praha.

Vývoj indexu PX byl v prvních šesti měsících tohoto roku v rámci sledovaného regionu druhý nejlepší. Rychleji rostl maďarský BUX, který si připsal 6,65 procenta. Slovinský SBITOP a rakouský ATX naopak ztratily 12,71, respektive 4,47 procenta.

Během 128 obchodovacích dní se uskutečnilo přes 575 tisíc transakcí v celkové hodnotě 18,3 miliardy euro. Objem obchodů tak ve srovnání s minulým pololetím vzrostl o více než 5 procent. Průměrný objem denního obchodování představoval 64,3 milionu euro.

Nejaktivnější byly akcie Patria Finance, investiční společnosti Wood & Company a České spořitelny. Na trhu dluhopisů vedly hlavně bankovní skupina, a to Česká spořitelna, ČSOB a Komerční banka.

Z šetření CEE Stock Exchange také vyplývá, že za posledních pět let klesla hodnota indexu PX o 11,87 procenta. V první polovině roku 2006 byl ovšem na své tehdejším maximu a jeho hodnota přesahovala 1 600 bodů. Výše se index dostal pouze ve třetím čtvrtletí roku 2007, kdy dosáhl nad 1 900 bodů.

Aktuálně se hodnota indexu pohybuje nad tisíci body, kam se vrátil po turbulencích na světových burzách ve druhém srpnovém týdnu, kdy krátce na tři dny pod pomyslnou hranici spadl.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 3 minutami

Ministryně Benešová se rozhodla podat kárnou žalobu na brněnskou soudkyni Bartošovou v souvislosti s přerušením trestu lobbisty Romana Janouška

Zdroj: ČTK
před 33 minutami

Předsedkyní německého Spolkového sněmu se má stát politička SPD Bärbel Basová

Předsedkyní německého Spolkového sněmu se má stát 53letá politička sociální demokracie (SPD) Bärbel Basová. Vyplývá to z informací, které má k dispozici agentura DPA. Ustavující schůze Spolkového sněmu v novém složení, které určily volby 26. září, bude v úterý.

Basovou do vysoké ústavní funkce navrhne vedení parlamentní frakce SPD. Basová je poslankyní od roku 2009 a v současnosti je místopředsedkyní parlamentní frakce SPD. V čele Spolkového sněmu by vystřídala Wolfganga Schäubleho z Křesťanskodemokratické strany (CDU), která si po volební porážce na předsednické křeslo nemůže činit nárok.

Úřad šéfa Spolkového sněmu je protokolárně druhý nejvyšší ve Spolkové republice Německo, hned po spolkovém prezidentovi. Tradičně náleží nejsilnější frakci v parlamentní komoře. SPD zvítězila ve volbách do Spolkového sněmu díky zisku 25,7 procenta hlasů. V minulých dnech často zaznívaly požadavky, aby v čele sněmu stanula žena.

Zdroj: ČTK
Další zprávy