Povolání, na která moc nesázejte. Brzy v Česku vymřou

Veronika Lehovcová Suchá Veronika Lehovcová Suchá
3. 2. 2010 9:15
Jaké profese u nás "vymřou", a jaké mají budoucnost?
Emaily vytlačují dopisy a listonoše časem připraví o práci.
Emaily vytlačují dopisy a listonoše časem připraví o práci. | Foto: Ondřej Besperát

Praha - Jaké profese zajistí v následujících letech dobrou kariéru, a jaké naopak v Česku nemají budoucnost?

Odborníci z pracovního portálu Agentka.cz sestavili pro čtenáře Aktuálně.cz žebříčky, které na takové otázky odpoví.

Podle ředitele Agentky Petra Krále velkou roli i na pracovním trhu v České republice sehraje internet. O práci připraví třeba pošťáky, opraváře faxů nebo také prodavače.

Naopak ani moderní technologie nepřipraví v budoucnosti o perspektivní kariéru lékaře či učitele a podle personalistů čím dál větší pracovní stres může i u nás udělat boháče z psychoterapeutů.

Profese bez budoucnosti

Horník

Foto: Ivo Dokoupil

Co vy na to? Napište nám

Jaké povolání byste dnes pro sebe zvolili vy a co je naopak na trhu práce podle vás passé? Jaké povolání doporučíte svým dětem, až se budou rozhodovat o budoucnosti?

Máte strach, že v době krize není právě vaše profese příliš perspektivní?

Své názory pište na adresu [email protected].

Povolání, které bylo v minulém režimu velmi lukrativní, nyní skomírá. Ve světě i v Česku docházejí zásoby nerostných surovin a vědci hledají obnovitelné zdroje energie. "I když se dá masovější rozšíření těchto technologií očekávat spíše až v druhé polovině tohoto století, jedno je již dnes jasné. Do budoucna se bude role horníků, jakkoli byly jejich služby v minulosti nepostradatelné, postupně snižovat," nepředvídají zářnou budoucnost horníkům personalisté.

Listonoš

Doručování poštovních zásilek je typickým příkladem oboru, který byl ve své době nepostradatelný a který postupem času nezadržitelně upadá. Důvodem je vznik zcela nového způsobu komunikace a tím je email nebo jeho obdoby jako datové schránky. Pošta bude dále doručovat spíš balíky, u dopisů je budoucnost černá.

Revizor

Kontrola jízdenek patří podle průzkumů k nejméně oblíbeným profesím. Díky SMS jízdenkám, městským kartám (Opencard, Plzeňská karta, atd.) a dalším elektronickým jízdenkám se dá očekávat, že kontrola jízdenek, jak ji známe dnes, zcela vymizí a vše se bude odehrávat automaticky, aniž bychom si toho byli vůbec vědomi.

Prodavač

Foto: Aktuálně.cz

Nákup přes internet je stále populárnější. Personalisté čekají, že funkce prodavačů, tedy někoho, kdo mi z regálu podá výrobek, který si chci koupit, bude postupně mizet. Pravděpodobně se pak z dnešních prodejen stanou spíše předváděcí místnosti, kde bude šikovný obchodní zástupce prezentovat výrobek v nejlepším světle a nakonec nás bude nabádat ke koupi z pohodlí domova, právě přes internet.

Opravář faxů

Stejně jako byl prvnímu člověku, který si koupil fax, tento přístroj vcelku k ničemu, tak bude k ničemu i člověku, který ho bude vlastnit jako poslední. Případů, kdy faxovou komunikaci nemůžeme nahradit emailovou, je už minimum. Opravář faxů to do budoucna nebude mít snadné a bude se muset přeorientovat na perspektivnější obor, kupříkladu opravář počítačů. "Tou perspektivnější profesí ale rozhodně nebude výrobce razítek," radí experti.Profese budoucnosti

Lékař

Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Reuters

O lékaře vždy byl a vždy bude velký zájem po celém světě. Zatím tomu v Česku neodpovídají platy lékařů - měsíčně si lékař v průměru vydělá 26 580 Kč, což je přibližně jen 5 000 Kč nad celostátním platovým průměrem. Přitom třeba v USA patří lékaři mezi nejlépe placené profese. Lékařům se ale bude stále více otevírat možnost pracovat i v cizině.

Učitel

Trpí někteří z nich depresí a léčí se alkoholem? Děti a pubescenti, kteří mají příznaky deprese, se dřív nebo později obracejí k alkoholu. Zjistil to nový výzkum.
Trpí někteří z nich depresí a léčí se alkoholem? Děti a pubescenti, kteří mají příznaky deprese, se dřív nebo později obracejí k alkoholu. Zjistil to nový výzkum. | Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

I když je tato profese dnes platově podhodnocena (průměrný plat 19 228 Kč je pod celostátním platovým průměrem), má budoucnost. Podle odborníků se i v českém prostředí z učitelství stane perspektivní profese. "Bez vzdělání nemá budoucnost nikdo," shodnou se.

Obchodní zástupce

Každá firma potřebuje prodávat své výrobky a služby. I když se čím dál tím více prodeje odehrává přes internet, stále je a bude ve firmách potřeba lidí, kteří mají obchodního ducha, kteří jsou schopni vyhledávat nové příležitosti a kteří dokáží přinést nové výrobky na trh. V době ekonomické recese lze navíc vypozorovat, že se firmy více zaměřují na obchod a nabírají více obchodníků, čemuž odpovídá i průměrný nabízený plat 24 770 Kč.

Programátor

Foto: Reuters

Modernizace postupuje neúprosně dopředu a počítačové systémy, které vytvářejí právě programátoři, nás obklopují ze všech stran. Navíc toto povolání již po několik let patří mezi nejlépe placené a v současné době si programátor v průměru měsíčně vydělá 31 794 Kč.

Psychoterapeut

S narůstající obtížností některých profesí, konkurenčním bojem a především pracovním stresem bude celá řada lidí dříve nebo později potřebovat svého osobního psychoterapeuta. "U nás je tato profese ještě do jisté míry neznámá (a v zásadě placená podobně jako lékaři), ale třeba v USA je zcela běžné mít svého "cvokaře", tedy jakousi "vrbu", které se mohu svěřit a vypovídat. Nutno dodat, že tahle možnost "dostat ze sebe" negativní myšlenky, obavy či stres je zdraví velmi prospěšná. A zdravý zaměstnanec je dobrý zaměstnanec," domnívají se odborníci ze serveru Agentka.cz.

 

Právě se děje

za okamžik

Muž se během nouzového stavu vloupal do sanitek, hrozí mu až osm let ve vězení

Až osm let ve vězení hrozí muži, který se začátkem května vloupal do dvou sanitek a dvou osobních aut v pražské Krči. Muž z místa odnesl záchranářskou bundu a stříbrný kufřík, z aut ukradl i peněženku a doklady. I s poškozením vozidel způsobil škodu 20 000 korun. Muži hrozí vyšší, až osmiletý trest, jelikož čin spáchal v době nouzového stavu, informoval ve středu policejní mluvčí Jan Daněk.

Muž, kterého policisté hledají, se do aut vloupal na oploceném pozemku rodinného domu, kde si ho všiml majitel. Než se však stačil obléci, muž utekl. Ještě předtím majiteli stačil říct, že zabloudil a že na místě natáčí dokument o záchranné službě. Případ policie prověřuje pro podezření ze spáchání trestných činů krádež, poškození cizí věci a porušování domovní svobody.

Zdroj: ČTK
před 10 minutami

TOP 09 půjde ve Středočeském kraji do voleb se Zelenými a Hlasem

TOP 09 půjde do podzimních krajských voleb ve Středočeském kraji v koalici se Stranou zelených a hnutím Hlas. Kandidátku povede místopředseda TOP 09 a starosta Roztok Jan Jakob, dvojkou bude bývalý místopředseda Evropského parlamentu a předseda Hlasu Pavel Telička. Třetí místo na kandidátní listině náleží zastupitelce Mladé Boleslavi ze Strany zelených Janě Krumpholcové. Do voleb subjekty půjdou jako Spojenci pro Středočeský kraj. Zástupci stran to řekli na dnešní tiskové konferenci ve Sněmovně, po které podepsali koaliční dohodu.

"Středočeský kraj potřebuje nahradit současné papalášství kompetencí. Lidé, kteří jej dnes vedou, myslí zejména na sebe, své zájmy, nikoli na občany. Stejně jako v jiných krajích i zde chceme pohnout s řešením sucha, infrastruktury, kvalitou školství," řekla předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová

Zdroj: ČTK
před 14 minutami

Vztahy s Prahou jsou zkalené, řekl mluvčí Kremlu. Kontakty s vedením Česka nejsou v plánu

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov ve středu označil nynější rusko-české vztahy za zkalené. Kontakty s českým vedením se podle něj v nejbližší době neplánují. Peskov podle agentury Interfax odpovídal novinářům na otázku týkající se vztahů s Českem na pozadí špionážních skandálů.

Interfax připomněl úterní zadržení poradce šéfa Roskosmosu, bývalého novináře Ivana Safronova, kterého podle jeho obhájců ruská kontrarozvědka podezírá z vlastizrady kvůli údajné spolupráci s českou rozvědkou. Agentura připomněla také spekulaci o chystaném útoku na pražské politiky, po které Praha vyhostila dva ruské diplomaty a Moskva reagovala recipročně.

Zdroj: ČTK
Další zprávy