Pohlcením k růstu. Čedok útočí na pozici jedničky

Adam Junek
3. 3. 2010 20:25
Majitel Čedoku se dohodl na převzetí Firo Tour. Zálusk má i na další cestovku
Foto: Ondřej Besperát

Praha - Boj o klienta, který chce své uspořené peníze utratit za dovolenou, se přiostří. Zejména mezi největšími hráči. Dvojka na tuzemském trhu - společnost Čedok - totiž výrazně posílí. Její majitel se dohodl totiž na převzuetí konkurenční Firo-tour, která je čtvrtým největším prodejcem zájezdů v zemi.

České televizi to potvrdil marketingový ředitel investiční skupiny Odien Tomáš Brejcha. Odien je majitelem Čedoku.

O převzetí Firo-tour, které nyní musí ještě posvětit antimonopolní úřad, se jednalo více než rok. Na spadnutí byla podle informací deníku Aktuálně.cz již vloni na jaře. A chuť k nákupům u Odienu nekončí. Ve stejné době vedl Odien jednání s další cestovní kaceláří - Eso travel. V ní ostatně již poloviční podíl drží.

Na českém trhu cestovního ruchu jde u ohlášené koupě Firo-tour po koupi Čedoku a CK Fischer o třetí největší transakci v historii, napsal server iDnes.cz. Její přesnou hodnotu ani jedna ze stran nezvěřejnila.

Spojenými silami dosáhnou na nejvyšší tržby na trhu. Čedok již dříve přesáhl třímiliardovou hranici. Firo se pihybovalo okolo 1,8 miliardy korun. Dosud největší cestovka na trhu - Exim Tours - měla náskok před Čedokem jen o někelik desítek milionů. Její šéf Ferid Nasr ale již dříve oznámil, že také jeho firma má chuť růst pomocí akvizic.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 55 minutami

Vláda schválí přesun 5 miliard korun z rezervy armádě, potvrdil Babiš

Vláda na svém středečním mimořádném jednání schválila přesun pěti miliard korun z vládní rozpočtové rezervy ve prospěch rozpočtu ministerstva obrany. České televizi to při večerním jednání kabinetu řekl premiér Andrej Babiš (ANO), později informaci potvrdil i ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO).

Peníze armádě poslanci odebrali při prosincovém schvalování státního rozpočtu, aby vyhověli požadavku komunistů a získali potřebné hlasy pro jeho schválení. Slibovaný termín k vrácení částky se poté několikrát posunoval. "Večer vláda schválí přesun z vládní rozpočtové rezervy do rozpočtu armády ve výši pěti miliard, zbytkových pět se vyjasní po analýze nároků jednotlivých resortů včetně obrany. Předpokládám, že to bude příští měsíc," řekl Babiš České televizi.

"Jsem rád, že vláda dnes schválila převedení 5 mld. Kč z rozpočtové rezervy do rozpočtu ministerstva obrany. Je to alespoň částečné naplnění slibu vojákům a výsledek složitých jednání. Věřím, že v únoru vláda projedná i přesun zbylých finančních prostředků," napsal Metnar na svém twitterovém účtu.

Vláda původně slíbila, že deset miliard vrátí armádě na své první lednové schůzi, později Babiš hovořil o termínu do konce ledna. Ministr Metnar věří i nadále tomu, že vláda v únoru projedná vrácení zbývajících peněz. 

Zdroj: ČTK
před 57 minutami

Policisté večírek v Teplicích možná ignorovali záměrně, Švejdar to nechá prošetřit

Policejní prezident Jan Švejdar nechá prošetřit skutečnost, proč tepličtí policisté nezasáhli proti nelegální oslavě v Teplicích, upozornil na to Deník N.

"Objevily se i takové informace, že si policie teplického hotelu záměrně nevšímala. I toto jsem nechal prošetřit a budu ptát se i vedení Ústeckého krajského ředitelství. Toto nařčení musí být vysvětleno," napsal Deníku N Švejdar. Podle informací serveru už začaly probíhat výslechy ve vedení ústecké policie.

Kvůli své účasti na večírku již byl policejním prezidentem odvolán krajský šéf liberecké policie Vladislav Husák, poslanecký mandát složil také další z účastníků poslanec Milan Hnilička. V teplickém hotelu slavil narozeniny expolitik a podnikatel Petr Benda. Mezi hosty se objevil také bývalý premiér Jiří Paroubek.

Celou událost již prověřuje policie. Pokud zjistí porušení nařízení, předá věc k dořešení správním orgánům. V Česku nyní musejí být zavřené vnitřní prostory restaurací, na veřejných místech jsou povinné roušky a rozestupy, na vnitřních i venkovních akcích se mohou setkat maximálně dva lidé, od 21:00 platí až na výjimky zákaz nočního vycházení.

Zdroj: Domácí
Další zprávy