Pohlcením k růstu. Čedok útočí na pozici jedničky

Adam Junek
3. 3. 2010 20:25
Majitel Čedoku se dohodl na převzetí Firo Tour. Zálusk má i na další cestovku
Foto: Ondřej Besperát

Praha - Boj o klienta, který chce své uspořené peníze utratit za dovolenou, se přiostří. Zejména mezi největšími hráči. Dvojka na tuzemském trhu - společnost Čedok - totiž výrazně posílí. Její majitel se dohodl totiž na převzuetí konkurenční Firo-tour, která je čtvrtým největším prodejcem zájezdů v zemi.

České televizi to potvrdil marketingový ředitel investiční skupiny Odien Tomáš Brejcha. Odien je majitelem Čedoku.

O převzetí Firo-tour, které nyní musí ještě posvětit antimonopolní úřad, se jednalo více než rok. Na spadnutí byla podle informací deníku Aktuálně.cz již vloni na jaře. A chuť k nákupům u Odienu nekončí. Ve stejné době vedl Odien jednání s další cestovní kaceláří - Eso travel. V ní ostatně již poloviční podíl drží.

Na českém trhu cestovního ruchu jde u ohlášené koupě Firo-tour po koupi Čedoku a CK Fischer o třetí největší transakci v historii, napsal server iDnes.cz. Její přesnou hodnotu ani jedna ze stran nezvěřejnila.

Spojenými silami dosáhnou na nejvyšší tržby na trhu. Čedok již dříve přesáhl třímiliardovou hranici. Firo se pihybovalo okolo 1,8 miliardy korun. Dosud největší cestovka na trhu - Exim Tours - měla náskok před Čedokem jen o někelik desítek milionů. Její šéf Ferid Nasr ale již dříve oznámil, že také jeho firma má chuť růst pomocí akvizic.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Počet obětí koronaviru ve světě překročil čtyři miliony

Počet obětí pandemie covidu-19 v noci na dnešek celosvětově přesáhl hranici čtyř milionů. Vyplývá to propočtů agentury Reuters. Univerzita Johnse Hopkinse, která situaci také celosvětově monitoruje, vykazuje k dnešnímu ránu 3,84 milionu mrtvých. Onemocnění způsobené virem SARS-CoV-2 se poprvé prokázalo na konci roku 2019 v Číně a od té doby se virus potvrdil u více než 177 milionů lidí po celém světě. Česká republika je stále jednou z nejvíce zasažených zemí pokud jde o počet zemřelých i infikovaných v přepočtu na počet obyvatel.

před 1 hodinou

První a dlouholetý prezident Zambie Kenneth Kaunda zemřel. Bylo mu 97 let

Ve věku 97 let zemřel v Lusace bývalý zambijský prezident Kenneth Kaunda. Informoval o tom ve čtvrtek večer současný prezident Edgar Lungu. Země bude za muže, který podporoval africký nacionalismus a stál v čele boje proti vládě bělošské menšiny v jižní Africe, držet třítýdenní smutek.

Kaunda byl v pondělí hospitalizován v lusacké vojenské nemocnici specializované pro pacienty s covidem-19. Podle úřadů byl léčen na zápal plic.

V šedesátých letech patřil Kaunda k vůdcům kampaně, která měla ukončit koloniální vládu v zemi, jež tehdy nesla název Severní Rhodesie. Zambijská republika byla vyhlášena v roce 1964, kdy byl Kaunda zvolen jejím prvním prezidentem.

Agentur AP napsala, že za své 27leté vlády podporoval africké nacionalistické skupiny, které vybojovaly nezávislost v sousedních zemích Angole, Mosambiku, Namibii a Zimbabwe. Umožnil také sídlit v Lusace straně Africký národní kongres, která byla zakázaná v Jihoafrické republice a bojovala proti tamnímu apartheidu.

Známé jsou fotografie, na nichž Kaunda tančil na summitu zemí britského Společenství v roce 1979 s tehdejší britskou premiérkou Margaret Thatcherovou. AP připomíná, že se ale Kaundovi nepodařilo přimět ji k uvalení sankcí na bělošskou vládu v Jihoafrické republice.

Další zprávy