Penta chce uspět v Německu, plánuje tam koupit řetězec

Radek Pecák Radek Pecák
28. 6. 2012 12:45
Investiční skupina si pochvaluje vstup do polského Empiku
Marek Dospiva při zahájení stavby Florentina v Praze.
Marek Dospiva při zahájení stavby Florentina v Praze. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Zřejmě během následujících několika měsíců hodlá skupina Penta Investmens ohlásit svoji další akvizici v Německu. "Zatím nemohu prozradit více, ale jde o jeden retailový řetězec," sdělil na tiskové konferenci partner Penty Jaroslav Haščák.

Penta již letos v lednu uzavřela koupi Clar Systemu v Polsku, v březnu zařadila do svého portfolia masokombinát Schneider Group v Česku a v květnu koupila síť lékáren Domov Zdravia na Slovensku.

Realitní divize Penty v březnu zahájila výstavbu nového kancelářského centra Florentinum v Praze. Nejvýznamnější letošní akvizicí je ale vstup Penty do polského retailového holdingu EM&F Empik, kde nyní vlastní 33 procent, a spolupracuje s majoritním akcionářem Eastbridge na restrukturalizaci a expanzi společnosti. "Vstup do Empiku je pro nás transakcí roku a má potenciál se stát vůbec největší investicí v historii Penty," dodal Haščák.

Tato firma je podle druhého partnera Marka Dospivy zajímavá i tím, že zahrnuje řetězec prodejen hraček, který je v tomto segmentu polskou jedničkou a německou dvojkou. To zapadá do plánů Penty na významnější vstup na německý trh. Dosud zde také vlastní výrobce krmiv a steliva pro domácí zvířata.

Polsko se Pentě také zamlouvá

V posledních měsících Penta podle Dospivy v Německu posuzovala zhruba 30 projektů v hodnotách od 100 do 300 tisíc eur. Zatím je Penta nejvíce zastoupena na Slovensku (51 procent), v Česku (35 procent) a v Polsku (12 procent). Také Polsko by v plánech Penty mělo sehrávat čím dál větší roli. Uvažuje se i o vstupu na turecký, ukrajinský a návratu na ruský trh.

Firma také oznámila svoje loňské výsledky. Čistý zisk stoupl na 126,7 milionu eur (skoro 3,3 miliardy Kč) z předloňských 49,7 milionu eur. Aktiva skupiny vzrostla na 4,7 miliardy eur (122 miliard Kč) ze 3,4 miliardy v roce 2010.

Hlavní podíl na loňských výsledcích měly prodeje, zejména Žabky v Polsku a společnosti TES Vsetín. "Zisk je pro investiční skupinu našeho typu kolísavý ukazatel, který ovlivňuje především to, zda víc kupujeme, nebo prodáváme. Nejvíce mě proto těší trvalý nárůst vlastního jmění, které překročilo miliardu eur," uvedl partner Penty Marek Dospiva. "V roce 2012 očekáváme ještě lepší výsledky, první pololetí tomu nasvědčuje," uvedl partner Penty Jaroslav Haščák.

Investiční skupina Penta byla založena byla v roce 1994. Investuje především do maloobchodu, zdravotnictví, letecké výroby, strojírenství, energetiky, zábavního průmyslu, bankovnictví a realit. Působí ve více než deseti zemích Evropy a má svoje zastoupení v Praze, Bratislavě, Varšavě, Limassolu, Amsterdamu a na Jersey.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 51 minutami

Brazilská komise doporučila obvinit prezidenta Bolsonara, vadí jí jeho přístup k pandemii

Vyšetřovací komise horní komory brazilského parlamentu doporučuje obvinit prezidenta Jaira Bolsonara a desítky dalších činitelů z několika trestných činů kvůli jejich přístupu k pandemii covidu-19. Informují o tom místní média s odkazem na zprávu, která má být zveřejněna ve středu a o níž mají senátoři hlasovat 26. října. Podle analytiků sice není pravděpodobné, že by prokuratura stíhání prezidenta zahájila, závěry komise ale mohou Bolsonarovi uškodit v prezidentských volbách, jež se mají konat příští rok. Bolsonaro už dříve vyšetřování komise označil za frašku.

Senátní komise za téměř půl roku vyslechla desítky expertů i vládních činitelů, jejichž výpovědi mohli Brazilci sledovat v televizi. Ve zprávě, která má bezmála 1200 stran, viní prezidenta zejména z toho, že odmítal koronavirová opatření zaváděná brazilskými guvernéry, doporučoval proti nemoci covid-19 vědecky neověřené medikamenty a obstrukcemi zpozdil dodávky vakcín proti covidu. Tím přispěl k jeho šíření a k úmrtí spojených s covidem, jichž dvousetmilionová Brazílie eviduje na 604 tisíc.

Zdroj: ČTK
Další zprávy