Paradox jízdy: Dražší biopaliva řidičům jízdu zlevňují

Táňa Králová, Euro.cz
30. 1. 2010 12:50
Dřívější limity padají, benzin a nafta budou stále bohatší na biopaliva

Infobox

  • - Česko začalo s přidáváním dvou procent biosložky do nafty v roce 2007. Vloni podíl stoupl na 4,5 procenta.
  • - Do benzinu se dvě procenta biolihu přidávala od ledna 2008, minulý rok se příměs povinně zvedla na 3,5 procenta.
  • - V těchto případech není biosložka daňově zvýhodněna a konečné palivo prodražuje na litru o 20 až 30 haléřů.
  • - Daňovou úlevu pro vysokoprocentní biopaliva (E 85, bionafta) zavedlo Česko od loňského října.

Původní znění článku naleznete ZDE

Praha - Hned na Nový rok, kdy se zvedly spotřební daň a DPH, vyskočily vzhůru ceny benzinu a nafty. A porostou dál, naplní-li se očekávané zvyšování cen ropy. Další zdražení pohonných hmot přijde v dubnu, tentokrát kvůli biopalivům.

Ve sněmovně se nyní "dopéká" vládní předloha, která zvýší podíl dražších biosložek, jež se do pohonných hmot povinně přidávají. Řidiči si ale už našli způsob, jak tankování zlevnit - paradoxně právě díky biopalivům.

V čem je trik? V daňových úlevách. Motoristé načerpají v poměru jedna ku jedné Natural 95 a směs E 85, kterou tvoří 85 procent bioetanolu a 15 procent benzinu. Tato směs je u pump asi o 6,50 koruny levnější než natural. Na bioetanol obsažený v E 85 totiž stát vrací spotřební daň, aby atraktivnější cenou podpořil rozšíření biopaliv.

Řidič favoritu, který namixuje obě paliva, ušetří při natankování plné nádrže přes 150 korun. "Běžně se to takto míchá. Většinou to ale dělají majitelé starších aut," potvrzuje obsluha mladoboleslavské čerpací stanice KM Prona. Litr E 85 tam v polovině ledna stál 24,50 koruny a Naturalu 95 pak 30,90 koruny. S rozdílem 6,60 koruny na litru prodávala obě paliva pumpa Vena Trade v Uničově.

"Do starších aut lijí směs etanolu a naturalu snad všichni, a to buď jedna ku dvěma, nebo půl na půl," uvedla pokladní.

Úzkoprofilový etanol

Jenže možnost zlevnit si tankování takovýmto mixem má jen omezený okruh motoristů. Na etanol totiž narazí u tuzemských pump jen zřídka a výhradně u těch malých. Velké čerpací stanice si konkurenci v podobě etanolového paliva k sobě hned tak nepustí. Zřídka dostupný etanol je i jedním z důvodů, proč u nás automobily přizpůsobené na tento pohon, takzvané flexi fuel, jezdí jen sporadicky. Přitom výrobce E 85 zde existuje - v Dobrovici na Mladoboleslavsku ho produkuje firma Agroetanol TTD. Těžko se s ním ale prodírá na trh.

"Měsíčně prodáváme asi deset tisíc hektolitrů E 85," upřesňuje Oldřich Reinbergr, šéf společnosti Cukrovary a lihovary TTD, jejíž dcerou je Agroetanol. V tomto ekologickém palivu lihovar uplatní jen mizivou část z celkové produkce biolihu, kterého může za rok vyrobit až milion hektolitrů. Vloni ho z cukrovky vytěžil 670 tisíc hektolitrů. "Zhruba šedesát procent etanolu jsme prodali do zahraničí, především do Polska, Německa, Rakouska a na Slovensko," vyjmenovává Reinbergr. Biolíh dodávaný na tuzemský trh končí většinou jako povinná příměs v benzinu.

Licituje se o desetinách procenta

Daňově protežovaná paliva E 85 a také směsná nafta zatím ale moc nepomáhají naplnit cíl v uplatňování biopaliv, k němuž se Česká republika zavázala Evropské unii. Ke konci letošního roku mají biopaliva tvořit minimálně 5,75 procenta z celkového množství pohonných hmot pro dopravní účely. Aby se k tomuto číslu Česko přiblížilo, chce vláda opět zvednout podíl biosložek, které běžně tankujeme v naftě a benzinu. Právě teď vrcholí bitva o to, jaké zvýšení Parlament nakonec uzákoní.

Přes námitky ministerstva průmyslu a obchodu schválil Fischerův kabinet návrh novely zákona o ovzduší z dílny ministerstva životního prostředí, který zvedá podíl metylesteru v naftě ze současných 4,5 na 6,3 procenta a biolihu v benzinu ze 3,5 na 4,5 procenta. V polovině ledna záměr posvětily oba pověřené sněmovní výbory - zemědělský a pro životní prostředí.

"Je ale možné, že na plénu někdo přednese pozměňovací návrh s nižším nárůstem," říká místopředseda výboru pro životní prostředí Václav Mencl (ODS).

Petrolejáři se totiž usilovně brání výraznému skoku v přidávání biopříměsi, který se naopak zamlouvá výrobcům biopaliv a zemědělcům. Teď se licituje o každou desetinu procenta, o niž by se dal vládní návrh ve sněmovně upravit. Pro obě strany - výrobce biopaliv i petrolejáře - představují i minimální ústupky velké peníze.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 21 minutami

Hamáček do Moskvy v pondělí neodletí, s cestou nesouhlasil Babiš

Vicepremiér, ministr vnitra a pověřený ministr zahraničí Jan Hamáček (ČSSD) podle informací Mladé fronty DNES do Moskvy v pondělí neodletí. Důvodem je nesouhlas premiéra Andreje Babiše (ANO). MF DNES se odkazuje na zdroj z vlády. V Rusku měl Hamáček jednat o vakcíně proti covidu-19 Sputnik V. 

Babiš opakovaně dal v minulých dnech najevo, že s cestou nesouhlasí. V pátek premiér řekl, že Hamáčkovi doporučil do Moskvy necestovat, protože na to podle něj není vhodná doba. "Vakcíny nejsou agenda pana Hamáčka a ta cesta není ideální," uvedl již ve čtvrtek premiér. Podle něj může Česko téměř okamžitě získat 300 000 dávek ruské vakcíny, čeká ale na její unijní schválení. 

Záměr kritizovali také opoziční politici koalice Spolu a koalice Pirátů a STAN. Cestu chtěli projednat v Poslanecké sněmovně jako nově zařazený bod, ale neuspěli. 

Proti cestě se vyslovil v DVTV také Tomáš Petříček, který byl do minulého týdne místopředsedou ČSSD a v pondělí byl na návrh Jana Hamáčka odvolán z postu ministra zahraničí. "Pro Sputnik bych do Moskvy nejel," řekl.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 27 minutami

Rusko vyhostí v odvetě za krok Washingtonu deset amerických diplomatů

Rusko vyhostí deset amerických diplomatů a zváží další odvetné kroky vůči Washingtonu, oznámil v pátek ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov. Americkému velvyslanci zároveň doporučil, "aby se vrátil domů ke konzultacím". Moskva podle šéfa ruské diplomacie vyhostí i tři diplomaty z Polska v odpovědi na podobný krok Varšavy a ještě během pátku zveřejní sankční seznam, na kterém se ocitnou američtí činitelé. Informovaly o tom zahraniční tiskové agentury.

"Dostali jsme seznam deseti diplomatů s žádostí, aby opustili Spojené státy. Na toto opatření odpovíme recipročně a požádáme deset amerických diplomatů v Rusku, aby opustili naši zemi," citovala agentura AFP Lavrova.

Spojené státy ve čtvrtek přijaly sérii kroků, jejichž cílem je potrestat Rusko za údajné vměšování do loňských prezidentských voleb v USA, za kybernetické útoky proti americkým vládním agenturám, agresivní vystupování vůči Ukrajině a další škodlivé jednání. Kromě vyhoštění deseti ruských diplomatů Washington oznámil i uvalení sankcí na skoro čtyři desítky jednotlivců a firem.

Moskva podle Lavrova zveřejní seznam osmi amerických činitelů, proti kterým hodlá zavést odvetné sankce. Bude se jednat o jedince, "kteří reprezentují vládnoucí struktury washingtonské administrativy," dodal ruský ministr zahraničí.

Kromě Spojených států odvetná akce zasáhne i Polsko, které ve čtvrtek USA vyjádřilo solidaritu a vyhostilo tři ruské diplomaty, kteří podle Varšavy poškozovali její zájmy.

Zdroj: ČTK
před 51 minutami

Basketbalistky USK i potřetí pokořily Hradec Králové a mají rekordní 15. titul

Basketbalistky ZVVZ USK Praha získaly rekordní 15. titul v samostatné české lize a překonaly Žabiny Brno. Svěřenkyně trenérky Natálie Hejkové ve třetím finálovém utkání vyhrály doma nad Hradcem Králové 105:66 a ovládly sérii 3:0 na zápasy. V soutěži triumfovaly pojedenácté v řadě, Žabinám se to povedlo třináctkrát za sebou. V součtu s federální ligou se USK vyrovnal s 23 triumfy dalšímu pražskému celku Spartě.

USK drží v domácí soutěži neporazitelnost už 213 utkání a přemožitelky nepoznaly osmou celou sezonu v řadě. Naposledy prohrály ve 3. utkání finále v roce 2013 s Žabinami (tehdy IMOS Brno). Hradecký Sokol vyrovnal stříbrem své největší úspěchy z let 2015 a 2017.

Zdroj: ČTK
Další zprávy