Osm nejúžasnějších jeskyní světa

Osm nejúžasnějších jeskyní světa
Jeskyně Škocjan / SLOVINSKO Slovinsko je domovem úchvatných jeskyní Škocjan. Největší kaňon světa skrytý hluboko pod zemí se nachází právě v tomto jeskynním systému. Tato neobvyklá formace je považována za přírodní fenomén stejně jako např. Grand Canyon nebo Galapágy.
Patagonské ledovcové jeskyně / ARGENTINA Na nejvzdálenějším jižním cípu Argentiny se nachází Patagonie, která je domovem Národního ledovcového parku, ve kterém můžeme najít ty nejpůsobivější ledovcové útvary. Mezi nejzajímavější ledovcové útvary patří ledovcové jeskyně, které byly vytvořeny tekoucí vodou uvnitř nebo na povrchu ledovce. Podobné jeskyně můžeme také  nalézt na Islandu, v Norsku, na Aljašce nebo na Novém Zélandu.
Lehamanovy jeskyně, Nevada / USA Další významnou raritou jsou vápencové formace vytvořené v Lehmanových jeskyních. Tyto jeskynní komory jednoznačně patří k nejúžasnějším na světě. Nacházejí se v národním parku Great Basin v Nevadě, USA. Jeskyně získaly své jméno po svém objeviteli Absalomu Lehmanovi, který je v roce 1885 objevil.
Jeskyně Batu / MALAJSIE Pouhých 13 km od hlavního města Malajsie Kuala Lumpur se nachází jeskyně Batu. V tomto neobvyklém jeskynním komplexu se nacházejí hinduistické chrámy. Jeskyně jsou vápencové a jejich stáří se odhaduje na 400 miliónů let. Hlavní část komplexu je 100 m vysoká otevřená klenba, která se nazývá Jeskynní katedrála.
Foto: AČCKA
Ekonomika Ekonomika
12. 8. 2010 12:32

Největší podzemní kaňon světa ve Slovinsku, podzemní hinduistický chrám v Malajsii nebo svítící jeskynní červi na Novém Zélandu. To a mnoho dalšího je k vidění v osmi nejúžasnějších jeskynních světa, jak je do žebříčku sestavila Asiciace českých cestovních kanceláří a agentur (AČCKA). Kdo neví, co se zbytkem dovolené, tady má pár tipů.

 

Právě se děje

před 59 minutami

Národní galerie Praha prodlouží výstavu maleb a dalších prací slavného malíře Rembrandta van Rijna do 21. března

Národní galerie Praha prodlouží výstavu maleb a dalších prací slavného malíře Rembrandta van Rijna do 21. března. Uvedla to dnes Česká televize. Výstava v paláci Kinských nazvaná Rembrandt: Portrét člověka začala 25. září a měla trvat do konce ledna. Kvůli nejpřísnějším opatřením proti koronaviru je od 27. prosince pro veřejnost uzavřená.

V paláci Kinských je vystaveno deset maleb a přes 50 prací slavného malíře. Výstava měla původně začít na jaře, její otevření bylo kvůli šíření nemoci covid-19 přesunuto na září. V prosinci byla mezi pěti výstavami, které měly výjimku ze zákazu otevření. Výjimku hygieniků s několika podmínkami dostaly výstavy s významnými zahraničními zápůjčkami. Ostatní galerie a muzea musela zavřít od 18. prosince.

Výstavu NGP připravila ve spolupráci s Wallraf-Richartz-Museum & Fondation Corboud v Kolíně nad Rýnem. Díla zapůjčily instituce jako Metropolitní muzeum v New Yorku, Londýnská Národní galerie, madridské Prado, Rijksmuseum v Amsterdamu či vídeňská Albertina. Výstava byla ústředním loňským projektem NGP. Bývalá ředitelka NGP Anne-Marie Nedoma ČTK před otevřením výstavy řekla, že tolik významných uměleckých děl Rembrandta i jeho souputníků lidé v Praze ještě neviděli.

Zdroj: ČTK
Další zprávy