OKD nad propastí insolvence: strašák hlavně pro Sobotku

Zuzana Kubátová Zuzana Kubátová
13. 2. 2014 18:24
Mládkovo ministerstvo formuje skupinu pro řešení sociálních rizik na severu Moravy.
Foto: ČTK

Praha - Těžební společnost NWR, vlastník Ostravsko-karvinských dolů (OKD), se stává hrozbou budoucí kariéry novopečeného premiéra Bohuslava Sobotky. Kondice firmy, která je největším zaměstnavatelem v Moravskoslezském kraji, se zhoršuje. „Riziko insolvence OKD je zřejmé už delší dobu. Jen se o tom dnes otevřeněji mluví," říká ministr průmyslu Sobotkovy vlády Jan Mládek.

Pokud mateřská firma OKD, skupina NWR, zkolabuje, obrátí se to především proti Sobotkovi. Právě on stál v roce 2004 jako ministr financí u poslední fáze její privatizace. V sociální demokracii se z uhlí na Ostravsku stává obrovský strašák. Premiérovi spojenci ve straně i v kabinetu jsou odhodláni hasit hrozící požár.

Podle informací deníku Insider začalo Mládkovo ministerstvo formovat novou pracovní skupinu pro řešení sociálních rizik v Moravskoslezském kraji. „Případný bankrot NWR není problémem státu, ale soukromých akcionářů té firmy. Stát je však zodpovědný za dopady na region a na lidi," říká ministr.

Tým s podobným zadáním vznikl pod jeho úřadem už za minulé vlády, dodnes je funkční. Předsedá mu Mládkův předchůdce, dnes vládní zmocněnec pro Moravskoslezsko, Ústecko a Sokolovsko Jiří Cienciala. Jeho skupina ale řeší hlavně angažmá státu při prodloužení těžby v dole Paskov, určeném k útlumu.

Teď zve ministerstvo ke spolupráci další experty. Nová komise řešící riziko bankrotu Ostravsko-karvinských dolů vzniká pod patronací Mládkova náměstka pro energetiku Pavla Šolce. Její složení má být známo zhruba do dvou týdnů.

Foto: Aktuálně.cz

Čím přesně se bude nový pracovní tým zabývat?
Jaká je budoucí strategie politiků ve vztahu k OKD?
Čtěte více v internetovém deníku Insider.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Turecká zpěvačka Böleková zemřela po 288 dnech hladovky

V Turecku dnes po 288 dnech protestní hladovky zemřela zpěvačka Helin Böleková, členka populární folkové skupiny Grup Yorum. Informovala o tom agentura AP. Osmadvacetiletá hudebnice zahájila hladovku v době, kdy byla loni ve vězení kvůli údajnému napojení na zakázanou Stranu kurdských pracujících (PKK). Protestovala tak proti perzekuci členů skupiny a proti zákazu vystupovat, který těleso dostalo už v roce 2016.

Böleková a její kolega z kapely Ibrahim Gökçek přestali přijímat potravu poté, co skončili na mřížemi kvůli vyšetřování údajných styků s PKK. Ta vede ozbrojený boj za kurdskou autonomii a turecká vláda, ale také Evropská unie a Spojené státy ji považují za teroristickou organizaci. Z vězení vyšli loni v listopadu, ale s hladovkou ani poté neskončili. Jejich cílem bylo, aby byli propuštěni i zbývající členové skupiny a aby skupina známá svými protestsongy mohla opět vystupovat.

Zdroj: ČTK
Další zprávy