Obchodníci potřebují Vánoce. Tak je vyhlásili už teď

Ekonomika Ekonomika
14. 10. 2010 10:09
Zemědělci mají žně v červenci, obchodníci o Vánocích. Ale rádi by s nimi začali co nejdřív.
Tak už pojďte, lákají obchodníci nakupující. Vánoce jsou prý za dveřmi
Tak už pojďte, lákají obchodníci nakupující. Vánoce jsou prý za dveřmi | Foto: Best of Realty

Praha, Brno - Nemohli jste je minout, pokud nakupujete ve velkých obchodních centrech. V některých z nich už obchodníci vytáhli na oči zákazníků zatím jen nenápadnou, ale přesto jasnou výzdobu - za chvilku jsou Vánoce, přesvědčují vás s pomocí plakátů, výloh, cenovek či jiných marketingových tahů.

Už třetí rok za sebou budou vánoční svátky obdobím, které alespoň zčásti zahojí rány maloobchodu, kterému klesly tržby na úrovně, na které před velkou krizí nebyl zvyklý.

Proto se už v polovině října začínají objevovat zaručené tipy, co bude hitem letošních vánoc či rady, abyste nenechali nákup na poslední chvíli.

Jeden z nejčerstvějších návodů, že nakupovat se má včas, poskytli brněnští obchodníci.

„Letos je ideální nakupovat vánoční dárky v říjnu nebo v listopadu. V obchodech je již dostupné vánoční zboží a lidé se nemusí potýkat se zástupy dalších nakupujících," poradila Martina Procházková, marketingová manažerka brněnského Avion Shopping Parku. „Největší nákupní nápor tradičně očekáváme během adventních víkendů. V těchto dnech do nákupní galerie zavítá až sto dvacet tisíc návštěvníků denně," upozornil Martin Kondrát, ředitel brněnské Galerie Vaňkovka.

Obchodníci vědí, že Vánoce budou nákupním obdobím, ale zdaleka nepadne rekord v tržbách starý tři roky. „Očekáváme, že lidé budou nakupovat spíše drobnosti. Stále totiž doznívá krize, kvůli které zákazníci investici do nákupu vánočních dárků podstatně více zvažují," uvedla  Juřičková Dagmar Juřičková, marketingová manažerka IKEA Brno.

Zákazníci budou letos podle očekávání obchodníků ještě více vyčkávat s většími nákupy na zimní výprodeje, které propuknou už 26. prosince. „Před Vánoci lidé nakupují spíše maličkosti pro své nejbližší. V povánočních výprodejích zase pořizují větší a nákladnější věci," uvedl Petr Hloušek, marketingový manažer nákupního centra Královo pole. „Vzhledem k ekonomickému vývoji lze letos očekávat, že lidé budou nákupy odkládat na výprodeje ještě častěji než v minulých letech," vysvětlil Hloušek.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 3 hodinami

Zrušení ústavního práva na potrat vyvolalo protesty napříč Spojenými státy

V amerických městech se čekají další protesty spojené s pátečním verdiktem nejvyššího soudu, který po téměř 50 letech zrušil ve Spojených státech ústavní právo na potrat. Už během sobotního dopoledne se lidé opět scházeli před budovou soudu ve Washingtonu, přičemž vedle stovek nespokojených přišla podle médií i menší skupina lidí, kteří verdikt umožňující zakazovat interrupce vítají. Nové manifestace přicházejí po pátečních protestech, ale i oslavách v New Yorku, Bostonu, Atlantě nebo Los Angeles.

Nejvyšší soud poměrem pěti hlasů ku čtyřem zneplatnil precedenční verdikt z roku 1973, který vytvořil právo na ukončení těhotenství přibližně do 23. týdne. Páteční stanovisko představuje velmi vzácné rozhodnutí, které zrušením platného precedentu práva Američanů nerozšiřuje, ale omezuje. Verdikt dává možnost americkým zákonodárcům potraty libovolně regulovat a v několika státech s republikánským vedením už jsou nyní tyto procedury zakázané.

Před budovou soudu nedaleko washingtonského Kapitolu po zveřejnění verdiktu slavili členové takzvaného hnutí pro život, pro které šlo o dlouho očekávaný moment, zatímco zastánci práva na potrat vývoj těžce vstřebávali. Protesty proti rozhodnutí nejvyššího soudu se do večera rozšířily do mnoha koutů Spojených států. Průzkumy veřejného mínění v USA dlouhodobě ukazují většinovou podporu práva na interrupce, byť se čísla mohou stát od státu výrazně lišit.

Bezpečnostní složky se v souvislosti s očekávaným výbušným verdiktem připravovaly na násilí a noc na sobotu v tomto směru přinesla několik menších incidentů. V Jacksonu ve státě Mississippi podle televize CNN nad ránem neznámý muž vystupující proti potratům najel autem do dobrovolníka místní kliniky. Web Huffington Post pak informoval o dění v Cedar Rapids ve státě Iowa, kde nějaký muž najel do žen pochodujících za právo na interrupci.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Čeští hokejbalisté porazili ve čtvrtfinále MS Finsko 9:1

Čeští hokejbalisté zvítězili ve čtvrtfinále mistrovství světa v kanadském Lavalu nad obhájci stříbra Finy jednoznačně 9:1 a na čtrnáctém světovém šampionátu postoupili potřinácté mezi nejlepší čtyři celky. Pěti góly zazářil Dalimil Zvonek. Šest bodů za šest asistencí si připsal Martin Kruček.

Češi, kteří ovládli základní skupinu A1 bez porážky, s Finy prohráli před třemi roky na minulém MS v Košicích v semifinále 1:2 v prodloužení. Po následné porážce v duelu o 3. místo s Kanadou (2:3 v prodloužení) skončili teprve podruhé v historii bez medaile. V roce 2005 v Pittsburghu obsadili páté místo.

V Lavalu museli svěřenci trenéra Jiřího Mašíka dohánět ztrátu. Při vyloučení Henrika Kärkkäinena nevyužili přesilovou hru a v čase 9:07 otevřel skóre Sami Pietsalo. Český výběr ve 14. minutě bleskově během 11 sekund otočil stav. Při trestu Juusa Nieminena vyrovnal Jan Müller a vzápětí se zapsal mezi střelce Tomáš Zajíček.

Ve druhé třetině pojistil náskok dvěma góly Zvonek, který skóroval v 18. a 27. minutě. Mezitím se Mašíkův výběr ubránil ve dvou oslabeních při pobytu Ondřeje Pražáka a Radomíra Vaňka na trestné lavici.

Po 59 sekundách závěrečného dějství při vyloučení Mikka Hyvönena zvýšil Tomáš Fejfar. V čase 32:23 dovršil hattrick Zvonek a za čtyři minuty přidal ičtvrtou trefu. Potom se prosadil Lukáš Lhota a ve 43. minutě korunoval své střelecké představení Zvonek.

před 5 hodinami

Českou obec sokolskou povede v dalších třech letech opět Hana Moučková

Českou obec sokolskou povede i v nadcházejících třech letech starostka Hana Moučková. Bude to její páté funkční období. Delegáti o tom rozhodli dnes na 13. sjezdu, který se uskutečnil v Tyršově domě v Praze. Oznámil to mluvčí obce Jiří Reichl.

Moučková vede sokoly již od roku 2011. Je také první ženou, která tento post zastává od založení organizace před 160 lety.

Sokol, který se řadí mezi nejstarší spolky v Česku, vznikl 16. února 1862, kdy Miroslav Tyrš a Jindřich Fügner založili Tělocvičnou jednotu pražskou se znakem sokola v letu. V současnosti má Česká obec sokolská 152 tisíc členů.

Od ostatních sportovních organizací se Sokol odlišuje mimo jiné tím, že se věnuje i kulturně-společenským aktivitám. Pod hlavičkou České obce sokolské tak působí asi dvě stovky divadelních, loutkářských, folklorních a hudebních nebo pěveckých sborů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy