Nebezpečných výrobků rekordně přibývá, vedou hračky

Veronika Skálová Veronika Skálová
11. 2. 2009 7:20
Z obchodů v EU loni zmizelo přes 1500 výrobků

Brno - Zdraví nebo životu nebezpečné výrobky, před nimiž varuje evropský systém Rapex, jsou téměř z jedné třetiny původně určené dětem. Vyplývá to z analýzy údajů Evropské komise, kterou vypracovala mezinárodní advokátní kancelář Lovells.

"Počet nebezpečných výrobků stažených z prodeje v Evropské unii dosáhl v roce 2008 rekordní výše. Počet oznámení o závadnosti stoupl o patnáct procent, celkem jich bylo 1 546. Ze 30,7 procenta šlo o hračky a výrobky určené dětem," uvedl Miroslav Dubovský, partner Lovells v Praze.

Další v pořadí jsou elektrospotřebiče, kterých bylo mezi nebezpečnými výrobky 20,5 procenta, a motorová vozidla s 11,6 procentním podílem.

Je víc výrobků, nebo kontrol?

Čím dál více zdraví nebezpečných předmětů nachází každý rok i Česká obchodní inspekce. V loňském roce například zakázala prodej 134 výrobků. Z Česka do systému rychlého varování Rapex putovalo 30 oznámení.

"Podle počtu notifikací jsme na čtrnáctém místě ze třiceti členských států systému. České obchodní inspekci bylo adresováno celkem 1 090 notifikací, což představuje asi 91 každý měsíc. Ve srovnání s rokem 2007 jde o osmiprocentní nárůst," říká mluvčí obchodní inspekce Marek Ženkl.

Zároveň však upozornil, že ne všechny výrobky v systému Rapex se na českém trhu objevily. "Vada, která činí výrobek nebezpečným, se nemusí vyskytovat na všech výrobcích stejného typu a značky prodávaných v Evropské unii. Například v Německu je stažena z prodeje žehlička určitého typu, protože má příliš slabou přívodní šňůru. Stejná šňůra však byla použita pouze na jedné sérii výrobků, která se neprodává nikde jinde," vysvětluje.

Stoupající počet hlášení v systému Rapex, jehož součástí je Česká republika od roku 2004, nemusí znamenat ani to, že se na trhu vyskytuje větší množství nebezpečných výrobků. "Je to spíš známka toho, že jich je víc odhaleno. Zásluhu na tom má nejen systém varování, ale i podněty od spotřebitelů," dodal mluvčí.

Nejvíc nebezpečí pochází z Číny

Podle analýzy je Evropská unie územím s nejpřísnějšími pravidly ohledně nebezpečných výrobků. Například ve srovnání se Spojenými státy je v Evropské unii podáváno dvakrát víc hlášení o nebezpečných výrobcích.

Převážná část stažených výrobků přitom v Evropské unii nebyla vyrobena. Polovina předmětů označených za nebezpečné v letech 2005 až 2008 pocházela z Číny, přesně 51,8 procenta. S velkým odstupem následuje Německo se 7,5 procenty a Itálie se 3,6 procenta.

 

Právě se děje

před 50 minutami

Satoranský nedal ani bod, Chicago opět prohrálo

Basketbalisté Chicaga nezvládli po pauze pro Utkání hvězd ani druhý zápas a ve své hale United Center podlehli Phoenixu 104:112. Bulls si připsali osmou porážku za sebou, což je v současnosti nejdelší šňůra v lize. Nedařilo se ani Tomáši Satoranskému, český reprezentant za téměř 23 minut hry netrefil ani jednu z osmi střel a zůstal bez bodu. Nasbíral i tři fauly a tři ztráty, ale také šest doskoků.

Satoranskému, jenž stejně jako v minulém zápase nastoupil na křídle, se po příchodu do Chicaga stalo poprvé, že by se nezapsal mezi střelce. Jeho minimem dosud byly dva body, které zaznamenal třikrát. Nulu měl na kontě naposledy v listopadu 2018 - tehdy ale za Washington odehrál pouze něco málo přes šest minut.

Bulls v duelu vedli až o 17 bodů, nezvládli ale závěr. Ve statisticky vyrovnaném utkání měli hosté převahu na doskoku (47:38) a vynikal zejména DeAndre Ayton s devatenácti. K nim přidal i 28 bodů, nejlepším střelcem hostů byl Devin Booker (29). V dresu Chicaga si 33 body vylepšil maximum Coby White, jenž trefil sedm trojek.

Chicagu se po šňůře nezdarů vzdaluje osmá příčka ve Východní konferenci, na kterou s bilancí 19-38 ztrácí z jedenácté pozice pět výher. Phoenix má v Západní konferenci na postup do play off stejnou ztrátu.

NBA:

Atlanta - Dallas 111:107, Charlotte - Brooklyn 86:115, Chicago - Phoenix 104:112 (za domácí Satoranský 6 doskoků a 1 asistence), LA Clippers - Sacramento 103:112, Miami - Cleveland 124:105, Milwaukee - Philadelphia 119:98, Utah - Houston 110:120.

Zdroj: ČTK
Další zprávy