Nábytkáři přicházeli v krizi o zakázky. Hlavně ty české

Veronika Skálová Veronika Skálová
13. 4. 2010 11:35
Výrobním družstvům klesl obrat o pětinu kvůli krizi. Nejvíc byli biti nábytkáři. Mnozí budou letos propouštět.
Krize sebrala Čechům chuť na nábytek do českých výrobců. Ilustrační foto.
Krize sebrala Čechům chuť na nábytek do českých výrobců. Ilustrační foto. | Foto: Jan Langer

Brno - Úbytek domácích zakázek spíš než těch zahraničních lámal loni vaz členům Svazu českých a moravských výrobních družstev. Vůbec nejvíc pocítili dopad krize nábytkáři a zpracovatelé dřev. Celkem klesl obrat 250 družstev, která svaz sdružuje, o 18 procent na 14,3 miliardy korun.

A chyběla hlavně poptávka domácích zákazníků. Do zahraničí totiž družstva vyvezla zboží za 3,73 miliardy, tedy pouze o 2,6 procenta méně než o rok dřív. A právě na poklesu vývozu je vidět dopad krize na české nábytkáře - těm se totiž zahraniční odbyt snížil o 13 procent.

"Obrat poklesl mnohem více než objem exportu. Je to důkaz, že družstvům se podařilo proniknout na náročné trhy v zahraničí," řekl ČTK Jiří Majer z vedení svazu.

Vývoj pro letošní rok si však netroufl odhadnout. Drtivá většina členů, až 80 procent, však letos očekává snížení obratu a tři čtvrtiny z nich chtějí dokonce propouštět.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 46 minutami

Exploze v domě v Göteborgu si vyžádala více než dvě desítky zraněných

Více než dvě desítky zraněných si v úterý ráno ve švédském Göteborgu vyžádala exploze a následné požáry v několika obytných domech. Několik postižených je zraněno vážně. Co výbuch způsobilo, zatím není jasné, nicméně podle policie nešlo o nehodu, informovala švédská média.

Podle aktuálních údajů bylo do nemocnic dopraveno 16 zraněných ve věku od 10 do 80 let. Podle mluvčí göteborské univerzitní nemocnice Ingrid Fredrikssonové je stav čtyř hospitalizovaných, tří žen a jednoho muže, vážný.

Podle göteborské záchranné služby exploze zasáhla několik bytů a schodiště. Následný požár se rozšířil na přilehlé domy. Evakuováno z nich bylo několik stovek lidí, někteří skákali v panice z oken, sdělil televizi SVT velitel zasahujícího týmu záchranářů Jon Pile. Požár zatím stále není uhašený a hoří na několika podlažích.

Zdroj: ČTK
Další zprávy