Na Slovensku postaví KIA novou motorárnu i pro Hyundai

Radek Pecák Radek Pecák
18. 3. 2010 16:06
Česká i slovenská továrna korejského koncernu Hyundai se rozrostou. Budou dělat více motorů i převodovek
Nová Kia Sportage se sice vyrábí v Žilině, ale převodovku dostane z moravských Nošovic
Nová Kia Sportage se sice vyrábí v Žilině, ale převodovku dostane z moravských Nošovic | Foto: Aktuálně.cz

Žilina, Nošovice - Podstatně větší množství motorů a převodovek než dosud bude od příštího roku proudit mezi severomoravským závodem Hyundai v Nošovicích a továrnou KIA ve slovenské Žilině. Firma totiž dnes na svých internetových stránkách informovala, že zvýší o polovinu kapacitu svého závodu na výrobu motorů.

Kapacita se tak ze současných 300 tisíc kusů zvýší na 450 tisíc. Část z motorů bude stejně jako dosud určena pro závod sesterské značky Hyundai v Nošovicích, kde se naopak nejen pro vlastní potřeby, ale i pro vozy KIA ze Žiliny dělají převodovky. Také v Nošovicích, se bude, vzhledem k předpokládanému vzrůstu prodejů aut značky Hyundai a KIA v Evropě, rozšiřovat výrobní kapacita. Ze současných 300 tisíc na 600 tisíc převodovek.

Vydělají i čeští dodavatelé dílů

Na Slovensku se má začít stavět již v dubnu a hotovo bude do března příštího roku, sériová výroba pak bude zahájena do konce příštího roku. V novém závodě by podle vyjádření tiskového oddělení KIA mělo najít práci zhruba 270 lidí.

Slovenská motorárna bude mít podle ředitele tuzemského Sdružení automobilového průmyslu Antonína Šípka jen pozitivní dopad na české producenty kompomentů. "Pokud již nyní dodávají díly na motory Kia vyráběné na Slovensku, může dojít i k navýšení jejich dodávek," vyjádřil se Šípek pro agenturu ČTK.  

Kia sériovou výrobu na Slovensku spustila v prosinci 2007. Od té doby zde vyrobila něco přes půl milionu automobilů. Z výrobní linky sjíždějí modely Kia Cee´d a Sportage a také Hyundai iX 35. Naopak model KIA Venga se zase vyrábí v Nošovicích.

 

 

Právě se děje

před 31 minutami

Barcelona kvůli pandemii odložila prezidentské volby

FC Barcelona musela kvůli koronavirové pandemii odložit volby nového prezidenta, jež měly být 24. ledna. V termínu se nemohou uskutečnit kvůli v současnosti platnému omezení pohybu osob v Katalánsku.

Barcelona proto požádala vládu autonomního společenství, aby se mohly volby uskutečnit poštou. Katalánská vláda tuto možnost prověřuje. Nový termín voleb nebyl určen.

Jeden z nejslavnějších klubů světa je bez řádného prezidenta od konce října loňského roku, kdy odstoupil Josep Bartomeu. Barcelonu vede jako prozatímní šéf Carles Tusquets, jenž se voleb účastnit nebude.

Kandidáty na prezidentskou funkci jsou Joan Laporta, Víctor Font a Toni Freixa. Za favorita je považován bývalý šéf Barcelony z let 2003-2010 Laporta, který slíbil, že udělá maximum pro udržení klubové ikony Lionela Messiho, jemuž v červnu vyprší smlouva.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Polská vláda chce zabránit Facebooku a Twitteru v mazání obsahu a uživatelských účtů

Polské ministerstvo spravedlnosti v pátek oznámilo, že připravuje nový zákon, který by měl omezit moc sociálních sítí jako jsou Facebook a Twitter mazat obsah příspěvků a zavírat účty. Podle chystaného zákona by tak směly činit jen v případě, že by obsah porušoval polské zákony, upozornila agentura AFP. Experti podle opozičního tisku mají pochyby, zda by nový polský zákon mohl být něčím více než jen politickým gestem.

Chystaný zákon o svobodě slova na internetu počítá podle listu Gazeta Wyborcza se vznikem rady, která by mohla nařídit sociálním médiím obnovit odstraněný obsah, pokud je v souladu s polskými zákony. Mohla by také udělovat pokuty sahající od 50 000 po 50 milionů zlotých (asi od 288 000 po 288 milionů Kč), uvedl před novináři ministr spravedlnosti Zbigniew Ziobro. Pět členů rady by volili poslanci třípětinovou většinou na šest let.

Zdroj: ČTK
Další zprávy