Lesnické tendry jsou v pořádku, řekla Transparency

Kritizované tendry posoudila protikorupční organizace, jsou podle ní v pořádku
Pětileté tendry na lesnické práce a těžbu dřeva se některým organizacím nelíbily.
Pětileté tendry na lesnické práce a těžbu dřeva se některým organizacím nelíbily. | Foto: Zuzana Hronová

Praha - Kritizovaná výběrová řízení na těžbu dřeva a další lesní práce, které chce v dubnu vyhlásit ministerstvo zemědělství jsou v pořádku, potvrdila protikorupční organizace Transparency International (TIC).

Ta na žádost ministerstva pětileté tendry posuzovala a zjistila, že nejsou diskriminační ani neomezují hospodářskou soutěž, jak tvrdili jejich kritici.

"V předložených dokumentech TIC neshledala nic, co by nepřiměřeně omezovalo konkurenční soutěž a působilo diskriminačně. Zvolená metoda veřejné zakázky nepochybně ovlivní podobu trhu, ale vše nasvědčuje tomu, že bude maximalizovat příjem Lesů ČR," uvedla organizace ve společném prohlášení s ministerstvem.

Soutěže kritizovalo šest organizací, které sdružují dřevozpracovatelské firmy, vlastníky soukromých i obecních lesů a živnostníky v lesnictví. Požadovaly posunutí termínu vyhlášení tendrů na červen a další diskusi nad jejich podmínkami. Ministr Ivan Fuksa to však odmítl.

Na zvládnutí pětiletého tendru má také podle dřívějších Fuksových výroků záviset hodnocení pozice generálního ředitele LČR Svatopluka Sýkory. Fuksa v nedávném rozhovoru pro Lidové noviny uvedl, že první dva úkoly, které loni Sýkorovi zadal, úspora 400 milionů korun a letošní jednoroční tendr, byly splněny.

Takzvaná Dřevěná kniha počítá s každoročním vypisováním pětiletých tendrů na těžbu ve státních lesích, konat se mají vždy jen na pětině území. Původní návrh počítal s desetiletými tendry na desetině území.

Tendry mají mít podobu takzvaných komplexních zakázek. Jejich vítězové mají provádět jak pěstební práce, tak dřevo těžit a dále jej sami i prodávat. Pětinu vytěženého dřeva budou muset nabídnout prostřednictvím burzy či aukcí, aby se dřevo dostalo i na menší zpracovatele. Jedna desetina území má být vyhrazena pro malé těžaře.


 

Právě se děje

před 33 minutami

Skotská národní strana je blízko vítězství ve volbách do parlamentu, většinu nemá jistou

Skotská národní strana (SNP), která usiluje o nezávislost na Británii, je na cestě k jasnému vítězství ve volbách do parlamentu v Edinburghu. Podle analytiků ale zřejmě nezíská většinu křesel, která by jí umožnila prosadit plán na uspořádání nového referenda o samostatnosti v roce 2023. Sčítání hlasů ze čtvrtečních voleb zatím postupuje pomalu a konečné výsledky se čekají nejdříve v sobotu.

Volební komise zatím určily obsazení 42 z celkem 129 poslaneckých míst ve skotském parlamentu, 35 z nich připadne SNP. K získání většiny je potřeba 65 křesel. Svůj mandát pohodlně obhájila šéfka SNP a skotská první ministryně Nicola Sturgeonová, která v Glasgow porazila labouristu Anase Sarwara.

Předpovídat konečné výsledky je zatím velice složité, protože ve Skotsku se volí velmi komplikovaným způsobem. Větší část poslanců určí vítězství v některém ze 73 volebních obvodů, zbylých 56 zákonodárců je voleno poměrným volebním systémem v osmi regionech. Každý volič má dva hlasy - prvním volí poslance ve svém volebním obvodu a druhým volí sedmičlennou kandidátku politické strany ve svém regionu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy