Jägermeister chtěl vymazat českou konkurenci. Marně

Tomáš Fránek
2. 10. 2007 10:01
Německé firmě se nelíbí známka fořtova Hořká

Brno - Společnost Mast JÄGERMEISTER z Německa, výrobce známého bylinného likéru, neuspěla u soudů v Česku se snahou vymazat ochrannou známku svého konkurenta likéru fořtova Hořká.

Nejvyšší správní soud tak nyní s definitivní platností odmítl stížnost německé firmy.

Lidé si budou plést

Té se nelíbilo to, že likér fořtova Hořká, kterou vyrábí tuzemská společnost Domita, má na své ochranné známce podobně jako německý výrobek jelena.

A likér "fořtova Hořká" bude na regálech obchodních řetězců i v maloobchodě vystaven vedle likéru "JÄGERMEISTER", a proto by mohl být spotřebitelem výrobek vnímán jako česká verze tohoto likéru. Německá firma proto chtěla značku svého konkurenta nechat vymazat.

Nejvyšší správní soud ale námitky německé firmy neuznal. Ochranná známka fořtova Hořká není podle soudu zaměnitelná se značkami registrovanými společností JÄGERMEISTER.

Nejde o záměnu

V dané věci je zřejmé, že pro ochrannou známku "fořtova Hořká" jsou těmito dominantními prvky jednak vyobrazení jelena a dále však i slovní vymezení "fořtova Hořká", které je nutno zohlednit také vzhledem ke své velikosti (zhruba třetinová oproti dvěma třetinám vyobrazení jelena)," uvedl soud.

"Nelze proto redukovat úvahu o zaměnitelnosti pouze na grafické zobrazení jelena, protože běžný spotřebitel bude ochrannou známku "fořtova Hořká" vždy vnímat jako celek," dodali soudci Nejvyššího správního soudu v rozhodnutí.

 

Právě se děje

před 5 minutami

Opozice přestane blokovat zákon o Dukovanech, přístup ruským a čínským firmám znemožní Senát

Opoziční strany koalic Pirátů a Starostů a nezávislých (STAN) a Spolu (ODS, KDU-ČSL, TOP 09) přestanou ve sněmovně blokovat návrh zákona o opatřeních k přechodu Česka k nízkouhlíkové energetice, takzvaný zákon lex Dukovany. Podle dohody s vládou k němu Senát připojí pozměňovací návrh, který zamezí ruským a čínským firmám účastnit se tendru na výstavbu nového bloku Jaderné elektrárny Dukovany. Novinářům to v úterý ve sněmovně řekl místopředseda STAN Petr Gazdík.

Třetí čtení návrhu bylo ve sněmovně zahájeno na začátku února, několikrát bylo ale přerušeno. Důvodem byla mimo jiné právě snaha části opozice zakotvit v zákoně bezpečnostní pojistky k výstavbě nového bloku proti ruským a čínským firmám. Gazdík v úterý uvedl, že opoziční strany se shodly s vicepremiérem Karlem Havlíčkem (za ANO) na tom, že záruky do předpisu doplní Senát.

Zdroj: ČTK
před 37 minutami

Aerolinky Emirates vykázaly první celoroční ztrátu za 30 let

Letecká společnost Emirates v uplynulém finančním roce kvůli pandemii prodělala 5,5 miliardy dolarů (zhruba 115 miliard Kč). Firma, která je největším leteckým dopravcem na Blízkém východě, to v úterý uvedla v tiskové zprávě. Vykázala tak první celoroční ztrátu za více než 30 let.

Tržby společnosti se ve finančním roce, který skončil 31. března, propadly o 66 procent na 8,4 miliardy dolarů. Počet cestujících se snížil o 88 procent na 6,6 milionu, což je nejnižší úroveň za dvě desetiletí.

V předchozím roce společnost Emirates vydělala 288 milionů dolarů. Ztrátová byla naposledy ve finančním roce, který skončil v březnu 1988, poznamenala agentura Reuters.

Zdroj: ČTK
Další zprávy