Facebook je fajn. Ale pozor, může vás připravit o práci

Petr Jemelka Petr Jemelka
5. 5. 2010 13:51
Reputaci ztratíme lehce, udržet ji už bývá těžší

New York - Blogování, povídání přes Facebook či Twitter, to vše může mít zhoubný vliv na váš vztah s kolegy a šéfy. Zejména pokud na internetu sdílíte své názory na ně, nebo se veřejně chlubíte s fotkami z bujarých večírků.

Existují ale i zdánlivě banálnější, a o to zrádnější chyby, kterých se zaměstnanci v práci dopouštějí.

Server US News se proto pokusil vypíchnout další chyby, jež mohou v konečném důsledku vést ke ztrátě zaměstnání.

Mezi spolehlivé nástroje, jimiž si můžete v práci změnit reputaci, patří elektronická pošta. Dobře napsaný email o vás ledacos vypoví.

Ve většině případů ale silněji působí špatně napsaná zpráva, obzvláště pokud se v ní pisatel dopouští gramatických chyb, domnívá se Sandy Allgeierová, autorka knihy Osobní kredit, jak ho získat, udržet si ho a nabýt zpět, pokud jste jej ztratili.

Elektronická pošta se často jeví jako nejsnazší způsob komunikace s nadřízenými, například pokud řešíme něco nepříjemného nebo chceme vyjádřit své rozhořčení. Ale pozor, podle odborníků zůstává v lidech špatná emoce z obdrženého mailu déle, než pocit, který vnímají při osobním jednání nebo komunikaci po telefonu.

Jak chybujeme při osobním kontaktu

Schůze jsou další příležitostí, která se v pracovních vztazích stává častým kamenem úrazu. Noví zaměstnanci mají tendenci snažit se vypadat lépe než jejich služebně starší kolegové, a tak se na sebe mnohdy při každé příležitosti pokoušejí strhnout na pozornost.

Přehnaná aktivita, zejména pokud nejsou příspěvky do diskuze podložené fakty (jsou proneseny jen proto, aby dotyčný něco řekl), je spíše ke škodě, než k užitku, vysvětluje Emily Bennington spoluautorka knihy Jak získat a udržet první práci a postupovat v ní.

Někdy prostě platí známé mluviti stříbro, mlčeti zlato. Na druhou stranu by se lidé neměli ostýchat zeptat se na cokoliv, co jim není jasné.

Vztahy s kolegy jsou důležité

Vztah s přímým nadřízeným jsou tím nejpodstatnějším, co bychom si měli v práci udržovat. Právě na tomto místě zaměstnanci nejčastěji chybují, což mnohdy vede ke stagnaci nebo dokonce ztrátě pracovní pozice.

Pouhé podlézání šéfovi může mít podle Benningtonové opačný než kýžený výsledek. "Všimla jsem si, že zaměstnanci v mnoha případech nevnímají, že jsou jejich úspěchy do větší či menší míry závislé na kooperaci s kolegy."

"V případě uvolnění vyšší pozice se pak může stát, že pod vámi kolegové nebudou chtít pracovat a jednoduše povýšeni nebudete," varuje Emily Benningtonová.  Na druhou stranu je prý chybou domnívat se, že za nás bude mluvit naše práce a špatnou reputaci nahradit žádnou. Nemít žádnou reputaci je totiž podle odborníků na mezilidské vztahy to nejhorší.

Nejdůležitější je tedy vědět, co může reputaci poškodit a pak se toho snažit vyvarovat.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 27 minutami

Brabec vnímá po debatě o Turówě posun, příští týden se sejde s polským ministrem

Ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) vnímá po pátečním jednání expertních týmů významný posun v některých bodech ohledně polského hnědouhelného dolu Turów. Příští týden, pravděpodobně v pondělí, bude jednat s polským protějškem Michalem Kurtykou, opět zasednou i odborné týmy. 

Podle Česka důl Turów u česko-polské hranice mimo jiné ohrožuje zásoby pitné vody v českých obcích. Soudní dvůr Evropské unie v pondělí uvalil na Polsko pokutu půl milionu eur denně (asi 12,7 mil. Kč) za neuposlechnutí předchozího soudního příkazu k přerušení těžby v dole.

Unijní soud už v květnu vydal na základě české žaloby předběžné rozhodnutí o zastavení těžby v dole. Polská vláda reagovala oznámením, že důl zavřít nehodlá, a stejné stanovisko zaujal také generální ředitel společnosti PGE, vlastníka dolu. Náhlé zastavení těžby by podle Polska ohrozilo energetickou bezpečnost země a tisíce pracovních míst. Soud následně vyměřil Polsku zmíněnou pokutu.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Několik stovek lidí demonstrovalo v Praze a v Brně za klima

Několik stovek lidí v pátek v pražských a brněnských ulicích demonstruje, aby před blížícími se volbami upozornili na klimatickou krizi. Protest v Praze demonstranti zahájili na Malostranském náměstí symbolicky za minutu dvanáct pokřikem "Teď nebo nikdy", po projevech se vydali na pochod centrem města. Podle aktivistů totiž politici stále nedělají dost pro ochranu klimatu.

Ulicemi Brna prošly další asi dvě stovky studentů. Organizátoři a další řečníci nejprve upozornili na dopady změn klimatu. "Z těchto voleb musí vzejít vláda, které nebude lhostejný boj za klimatickou spravedlnost," řekl Ctibor Prokop, student tišnovského gymnázia a mluvčí hnutí Fridays for Future.

Protesty jsou součástí celosvětové akce ekologického hnutí Fridays for Future, jehož členové zformulovali klimatické požadavky, podle nichž by lidé měli vybírat budoucí českou vládu. Je mezi nimi například udržení oteplení planety pod 1,5 stupně Celsia, přechod od preferování hrubého domácího produktu ke zjišťování stavu přírody a klimatu nebo ochrana klimatu jako priorita příští vlády. Politické strany pak podle těchto kritérií oznámkovali, nejlépe podle aktivistů dopadli Piráti se starosty a Strana zelených.

Zdroj: ČTK
Další zprávy