Evropské burzy padaly. Praha zažila historický pokles

Red eko
6. 10. 2008 16:55
Index PX se zřítil o 8,46 procenta

Praha - Přes schválení amerického záchranného balíčku a kroky evropských vlád se investoři stále bojí šířící se krize, která může umrtvit globální ekonomiku. Finanční trhy na celém světě stále padají a s nim i Praha.

Pražská burza v pondělí uzavřela dokonce s nejsilnější denní ztrátou od svého vzniku v roce 1993. Hlavní index trhu PX, který se počítá z cen 14 nejlepších akcií, se zřítil o 8,46 procenta na takřka 3,5leté minimum 1102,9 bodu.

Nejvíc se propadly akcie CETV, které uzavřely na 787 korunách. To představuje pokles o více než 23 procenta. Druhý nejsilnější pokles si připsal ČEZ, který se propadnul o téměř 13,5 procenta a skončil na 889 korunách za akcii. Žádný ze sledovaných titulů, které tvoří index PX, na pražské burze neposílil.

Přes snahu evropských vlád o záchranu finančního sektoru se evropské akcie v pondělí kvůli obavám propadly na čtyřleté minimum. Index FTSEurofirst 300 klesl o 8,6 procenta na 996,02 bodu.

I americký Dow Jonesův index je na historických minimech. Na začátku pondělního obchodování sestoupil poprvé po téměř čtyřech letech pod hranici 10 000 bodů.

Stejně tak asijské akcie začaly kvůli obavám z šíření krize a z recese prudkým propadem a tokijský index Nikkei 225 spadl o 4,25 procenta.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Policisté večírek v Teplicích možná ignorovali záměrně, Švejdar to nechá prošetřit

Policejní prezident Jan Švejdar nechá prošetřit skutečnost, proč tepličtí policisté nezasáhli proti nelegální oslavě v Teplicích, upozornil na to Deník N.

"Objevily se i takové informace, že si policie teplického hotelu záměrně nevšímala. I toto jsem nechal prošetřit a budu ptát se i vedení Ústeckého krajského ředitelství. Toto nařčení musí být vysvětleno," napsal Deníku N Švejdar. Podle informací serveru už začaly probíhat výslechy ve vedení ústecké policie.

Kvůli své účasti na večírku již byl policejním prezidentem odvolán krajský šéf liberecké policie Vladislav Husák, poslanecký mandát složil také další z účastníků poslanec Milan Hnilička. V teplickém hotelu slavil narozeniny expolitik a podnikatel Petr Benda. Mezi hosty se objevil také bývalý premiér Jiří Paroubek.

Celou událost již prověřuje policie. Pokud zjistí porušení nařízení, předá věc k dořešení správním orgánům. V Česku nyní musejí být zavřené vnitřní prostory restaurací, na veřejných místech jsou povinné roušky a rozestupy, na vnitřních i venkovních akcích se mohou setkat maximálně dva lidé, od 21:00 platí až na výjimky zákaz nočního vycházení.

Zdroj: Domácí
Další zprávy