Dnes to uvedl server Euro Online, kterému to sdělila největší tuzemská soukromá lesnická firma CE WOOD. Ta byla v minulosti významným dodavatelem lesnických prací pro Lesy ČR a na tendry státního podniku si u EK stěžovala.
CE WOOD v prvním kole tendrů letos na jaře neuspěla, následného druhého se nezúčastnila. "Rozhodnutí komise jsme samozřejmě uvítali. Plně to potvrzuje to, co jsme tvrdili od začátku. Tedy že státní podnik je zadavatelem podle zákona a možnost ovlivňovat výběrová řízení by se měla omezit na nulu," řekl dnes ČTK předseda představenstva CE Wood Ivan Doubrava.
Ministerstvo zemědělství podle vedoucího odboru komunikace Pavla Kováře žádnou oficiální informaci o zahájení řízení nemá. "Vyjádříme se, až takovou informaci oficiálně dostaneme," uvedl.
Ministr spravedlnosti Pavel Němec (US-DEU) novinářům řekl, že se nyní bude jednat s ministerstvy zahraničí a zemědělství o dalším postupu.
Tendry byly neprůhledné
Tendry, které zavedlo nové vedení LČR jmenované bývalým ministrem zemědělství Jaroslavem Palasem, kritizuje pro neprůhlednost i Česká asociace podnikatelů v lesním hospodářství. Lesnická veřejnost kritizovala nedostatečnou odbornost některých vítězných firem, chybějící certifikace, upřednostňování začínajících firem před zkušenými a podobně.
Regulérnost výběru dodavatelů lesních prací přezkoumává také Úřad pro hospodářskou soutěž, který v listopadu zahájil správní řízení s Lesy ČR. LČR tehdy uvedly, že se na ně zákon o veřejných zakázkách nevztahuje. "Sami jsme několikrát příslušné státní instituce žádali o jasný názor, jak v této oblasti postupovat. Zákon totiž podle právníků připouští u některých státních podniků dvojí výklad," řekla tehdy mluvčí podniku Alexandra Křižková. LČR dosud o zakázkách v řádu miliard korun na práce v lesích rozhodovaly podle vlastních pravidel.
Výběrovými řízeními a novými smlouvami chtějí LČR získat větší podíl ze zisku z obchodování se dřevem. Do budoucna by Lesy ČR chtěly samy obchodovat asi se 40 procenty dřeva vytěženého ve státních lesích, zatímco před tendry to bylo jen šest procent. Změnám smluvních podmínek LČR přičetly letošní zvýšení zisku za první tři čtvrtletí o 82 procent na 1,11 miliardy korun.