ČOI varuje před kolotoči i nafukovacími hrady

Tereza Holanová Tereza Holanová
19. 10. 2011 14:40
Závadu objevili inspektoři při každé desáté kontrole
Foto: Reuters

Praha - Kolotoče, trampolíny, lanová centra a skákací hrady mají jedno společné. Ve všech případech hrozí zákazníkům riziko, které sami nezvládnou rozpoznat, ani se proti němu nemohou bránit.

Česká obchodní inspekce (ČOI) našla nedostatky u jedné desetiny všech kontrolovaných atrakcí. Na Matějské pouti přitom objevila závady v patnácti případech. ČOI o tom informovala ve své zprávě.

Poškozená lana a chybějící zábradlí

Mezi nedostatky prostředků lidové zábavy, jak ČOI souhrnně tyto atrakce označuje, patřilo chybějící zábradlí nebo zábrany, které by zamezily vstupu osob při provozu atrakce. Kromě toho inspektoři narazili na neukotvené nafukovací hrady, poškozené napínací lano nebo karabiny na uchycení sítě.

Stejně tak zjistili, že některé závady, na které se při povinné roční prohlídce přišlo, provozovatelé dosud neodstranili.

Kontrolovat bezpečnost prostředků lidové zábavy se ČOI rozhodla poté, co na nich v uplynulých letech došlo k několika úrazům včetně dvou smrtelných. V prvním případě pasažér vypadnul z lavice během provozu atrakce Surf, podruhé zemřel učitel při zorbingu.

Ke zraněním došlo například na nafukovací matraci, kterou vítr vynesl do vzduchu a z níž následně dva chlapci spadli, v lanovém centru v Peci pod Sněžkou nebo na trampolíně, kdy dítě propadlo mezerou mezi ochrannou sítí a trampolínou.

V letošním roce se zatím udál pouze jeden lehký úraz. K tomu došlo ve strašidelném hradě na Matějské pouti.

V areálu pražského Výstaviště, kde se pouť koná, provedli inspektoři kontrolu u šestnácti různých výrobců. Kromě toho prověřovali dalších 158 provozovatelů a celkem 346 atrakcí. U 34 z nich hlásili závadu.

Za ohroženou skupinu považuje ČOI zvláště děti a osoby s omezenou schopností pohybu nebo orientace.

 

Právě se děje

před 31 minutami

Bělobrádek se nebude ucházet o uvolněný předsednický post lidovců, Výborný odstoupil z osobních důvodů

Bývalý dlouholetý předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek vyloučil kandidaturu na pozici šéfa strany. Na twitteru uvedl, že se o pozici ucházet nebude, neboť kandidaturu ohlásili místopředseda strany a šéf lidoveckého poslaneckého klubu Jan Bartošek a europoslanec Tomáš Zdechovský. Místo z rodinných důvodů opouští Marek Výborný.

"Vzhledem k tomu, že kandidaturu na předsedu KDU-ČSL ohlásili Jan Bartošek a Tomáš Zdechovský, kandidovat určitě nebudu. Konec hlášení," uvedl Bělobrádek.

Výborný rezignuje na funkci předsedy k termínu mimořádného sjezdu strany, který by se měl uskutečnit 25. ledna. Termín na dnešním jednání musí případně potvrdit celostátní konference, která je nejvyšším stranickým orgánem mezi sjezdy.

před 1 hodinou

Z nemocnice v Ostravě byl propuštěn i druhý zraněný po střelbě

Po úterní střelbě ve Fakultní nemocnici Ostrava už ve zdravotnickém zařízení nezůstává žádný pacient. I druhého zraněného muže lékaři v pátek odpoledne propustili do domácí péče. 

Dvaačtyřicetiletý střelec zabil sedm lidí. Poslední oběť, kterou muž střelil do hlavy, podlehla svým zraněním ve čtvrtek. Žena byla od útoku v kritickém stavu. Ve stejný den byl do domácího léčení propuštěn jeden ze zraněných mužů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy