Co znamená řídit Oriflame? Miliarda ročně a 93 000 žen

Michal Růžička, spolupracovník redakce
14. 3. 2010 16:30
Povinností silných je pomáhat slabším, říká generální ředitel Oriflame ČR Miroslav Kopřiva

Praha - Generální ředitel společnosti Oriflame Czech Republic je v jistém smyslu šéfem 93 tisíc žen. Ani na dráze nepracuje víc zaměstnanců. Nezávislým spolupracovnicím Oriflame se říká "kosmetické poradkyně". Většina z nich si nakupuje kosmetiku pro sebe a své blízké. Skutečnými prodejkyněmi jsou jen ty nejaktivnější.

Kosmetickou společnost Oriflame, jejíž roční obrat v České republice překračuje miliardu korun, založili v roce 1967 dva švédští bratři. "Jonas a Robert Jochnickové," říká Miroslav Kopřiva, "zakódovali do své firmy silný etický kodex, jenž se zabývá nejen etikou prodeje, ale i odpovědností firmy vůči přírodě."

Původně švédská, dnes mezinárodní společnost má přísný systém kontroly původu rostlin na přípravky (nepoužívá například rostliny z chráněných oblastí) a již ve svém počátku zapověděla sama sobě testování výrobků na zvířatech, spolupráci s dodavateli zneužívajícími dětskou práci a získávání ingrediencí z přírody nešetrnými způsoby.

"Spojte tato pravidla dohromady s úctou k zaměstnancům a s komunikační otevřeností a dostanete firemní kulturu, která je na většinu lidí zvenčí bez jakékoli zkušenosti nepřenositelná," říká český generální ředitel, kterého před patnácti lety přitáhl do firmy právě tento "skandinávský model".

Jedna poradkyně na 120 lidí

Pokud se týká obchodu, český Oriflame drží světové prvenství (tedy mezi 61 zeměmi, kde firma působí) v počtu kosmetických poradkyň na počet obyvatel a druhé místo v objemu prodaného zboží na počet obyvatel (kdo má rád čísla: jedna kosmetická poradkyně vychází v České republice na 120 lidí). Ono prvenství by stálo za sociologické vysvětlení. Miroslav Kopřiva říká, že "výhodou značky od chvíle, kdy přišla do České republiky, byla skutečnost, že ji lidé vnímali jako pozitivní a etickou".

"Určitě je to dáno i tím," říká muž, jenž denně vypije dva zdravé firemní koktejly, původně vyvinuté pro pacienty po transplantaci srdce, "že firma pochází ze Skandinávie, v Česku tolik oblíbené."

Oriflame a CSR

  • Co je Oriflame

Firma nabízející švédskou přírodní kosmetiku. Její produkty prodávají i tzv. kosmetické poradkyně

  • Co je Fórum dárců

Fórum dárců je občanské sdružení, které svojí činností již 10 let úspěšně podporuje rozvoj filantropie v České republice. Členy Fóra dárců jsou významné nadace a nadační fondy a firemní dárci.

Oriflame je v České republice zakladatelem Asociace osobního prodeje, jejíž stanovy vycházejí ze Světové federace přímého obchodu; každý nový člen, který chce do asociace vstoupit, musí naplnit přísná etická pravidla a ostatní členové musí jeho přijetí schválit. Tato aktivita je kromě jiného reakcí na některé neetické praktiky, jež se v přímém prodeji objevovaly v 90. letech minulého století.

Oriflame s Maxovou

Kosmetická společnost je v České republice známa i řadou projektů CSR. "Společenské odpovědnosti firem," říká Miroslav Kopřiva, "rozumím jako aktivitě v širším rozsahu, netýkající se třeba jen ochrany přírody, ale i ochrany slabších a potřebných. Jestliže firma vytváří obraty a zisky, patří na stranu vítězů. A povinností silnějších je pomáhat slabším."

Protože se korporace věnuje na celofiremní úrovni sociálně slabším a především dětem, český Oriflame si před lety vybral ke spolupráci zdejší Nadaci Terezy Maxové dětem. "Nepomáháme pouze konkrétním ústavům," říká Miroslav Kopřiva, "ale protože v České republice máme jedno z největších procent dětí v dětských domovech, snažíme se pomoci i usnadnění procesu adopcí. Platíme odborné pracovníky, pomáháme rodinám v sociálních centrech, podílíme se na osvětě."

S Terezou Maxovou se Oriflame spojil v úsilí pomáhat potřebným
S Terezou Maxovou se Oriflame spojil v úsilí pomáhat potřebným | Foto: Jiří Herman/www.hermina.cz

Firma Oriflame, říká její generální ředitel pro Českou republiku, zatím "nebyla ekonomickou krizí dotčena. Ale očekávám, že to přijde. Mezi makrovývojem a vývojem na trhu práce je vždy nějaké zpoždění a až se tyto jevy letos potkají, promítne se to i do našeho výkonu."

"Přesto víme," ujišťuje Miroslav Kopřiva, „že ani za takové situace nebudeme sobečtí. Budeme pokračovat ve spolupráci s Terezou Maxovou a do dobrovolnictví v dětských domovech více zapojíme zaměstnance." Manažer Oriflame to říká česky. Ne švédsky.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 32 minutami

Brabec vnímá po debatě o Turówě posun, příští týden se sejde s polským ministrem

Ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) vnímá po pátečním jednání expertních týmů významný posun v některých bodech ohledně polského hnědouhelného dolu Turów. Příští týden, pravděpodobně v pondělí, bude jednat s polským protějškem Michalem Kurtykou, opět zasednou i odborné týmy. 

Podle Česka důl Turów u česko-polské hranice mimo jiné ohrožuje zásoby pitné vody v českých obcích. Soudní dvůr Evropské unie v pondělí uvalil na Polsko pokutu půl milionu eur denně (asi 12,7 mil. Kč) za neuposlechnutí předchozího soudního příkazu k přerušení těžby v dole.

Unijní soud už v květnu vydal na základě české žaloby předběžné rozhodnutí o zastavení těžby v dole. Polská vláda reagovala oznámením, že důl zavřít nehodlá, a stejné stanovisko zaujal také generální ředitel společnosti PGE, vlastníka dolu. Náhlé zastavení těžby by podle Polska ohrozilo energetickou bezpečnost země a tisíce pracovních míst. Soud následně vyměřil Polsku zmíněnou pokutu.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Několik stovek lidí demonstrovalo v Praze a v Brně za klima

Několik stovek lidí v pátek v pražských a brněnských ulicích demonstruje, aby před blížícími se volbami upozornili na klimatickou krizi. Protest v Praze demonstranti zahájili na Malostranském náměstí symbolicky za minutu dvanáct pokřikem "Teď nebo nikdy", po projevech se vydali na pochod centrem města. Podle aktivistů totiž politici stále nedělají dost pro ochranu klimatu.

Ulicemi Brna prošly další asi dvě stovky studentů. Organizátoři a další řečníci nejprve upozornili na dopady změn klimatu. "Z těchto voleb musí vzejít vláda, které nebude lhostejný boj za klimatickou spravedlnost," řekl Ctibor Prokop, student tišnovského gymnázia a mluvčí hnutí Fridays for Future.

Protesty jsou součástí celosvětové akce ekologického hnutí Fridays for Future, jehož členové zformulovali klimatické požadavky, podle nichž by lidé měli vybírat budoucí českou vládu. Je mezi nimi například udržení oteplení planety pod 1,5 stupně Celsia, přechod od preferování hrubého domácího produktu ke zjišťování stavu přírody a klimatu nebo ochrana klimatu jako priorita příští vlády. Politické strany pak podle těchto kritérií oznámkovali, nejlépe podle aktivistů dopadli Piráti se starosty a Strana zelených.

Zdroj: ČTK
Další zprávy