Chodíte do solária? Pozor na překročené limity záření

Veronika Skálová Veronika Skálová
16. 2. 2010 17:51
Deset z jedenácti kontrolovaných solárií nevyhovovalo předpisům.

Praha - Z jedenácti namátkově vybraných solárií, kde Česká obchodní inspekce měřila úroveň záření, neměla své přístroje v pořádku. Kontroloři obcházeli solária v Praze, Kladně, Kolíně a Kralupech nad Vltavou na přelomu září a října.

Kde překročili limity:

Turbosolária Rodos,
Milady Horákové, Praha 7

Ergoline
Burešova, Praha 8

Solární studio
Obránců Míru, Kladno

Fitsport-K
Podřipská, Kralupy nad Vltavou

Magical Sun
Slovenská, Kolín II

Solárium Jaga
Rimavské Soboty, Kolín

Solární studio Paprsek
Sofijské náměstí,Praha 4

"Z jedenácti kontrolovaných solárií bylo v deseti případech zjištěno překročení stanoveného limitu - v jednom případě až čtyřnásobně - a ve všech těchto případech bylo kontrolovaným osobám mimo jiné uloženo i opatření spočívající v povinnosti v určeném termínu odstranit zjištěné nedostatky a podat o přijatých opatřeních zprávu České obchodní inspekci," uvedla ústřední ředitelka ČOI Jana Příhodová.

Zároveň informovala o tom, že inspekce z vlastních prostředků koupila přístroj na měření UV záření a již zahájila plošné měření v soláriích. Těch je v České republice víc než pět tisíc.

Vzhledem k vysokému překročení limitů v některých případech se inspekce rozhodla zveřejnit adresy zařízení, ve kterých k porušení limitů došlo.

Šlo už o druhou namátkovou kontrolu solárií, ani ta předchozí nedopadla o mnoho lépe.

 

Právě se děje

před 43 minutami

Státy EU by mohly čerpat první peníze ze záchranného balíčku v září

Země Evropské unie by na konci prázdnin mohly začít těžit ze dvou částí společného balíčku krizové pomoci schváleného v reakci na koronavirový útlum ekonomik. První členské státy by během dvou měsíců mohly získat půjčky v rámci unijní podpory krátkodobých pracovních míst stejně jako záruky pro podniky v problémech. Po pátečním jednání ministrů financí unijních zemí to prohlásil místopředseda Evropské komise Valdis Dombrovskis.

Evropské společenství na jaře schválilo první sérii záchranných stimulů, mezi něž patří vedle využití fondu ESM určeného pro eurozónu také až 100 miliard eur (2,65 bilionu Kć) půjček od EK na podporu kurzarbeitu a 200 miliard eur záruk od Evropské investiční banky pro podniky zasažené výpadkem. Ministři tento pátek debatovali o postupu zavádění této pomoci.

Pokud státy rychle dokončí administrativní proces, "první půjčky by do členských zemí mohly doputovat po prázdninách," řekl Dombrovskis. Které země budou z fondu čerpat jako první, člen EK nespecifikoval. 

Zdroj: ČTK
před 50 minutami

Lucemburský premiér kritizuje výroky polského prezidenta o LGBT komunitě

Lucemburský premiér Xavier Bettel, který žije v homosexuálním manželském svazku, ostře kritizoval předvolební kampaň polského prezidenta Andrzeje Dudy namířenou proti komunitě lesbiček, gayů, bisexuálů a transgenderových osob (LGBT), o níž hovořil jako o nebezpečné ideologii. Bettel podle německého magazínu Der Spiegel řekl, že na tato vyjádření nezapomene.

Konzervativec Duda se v neděli utká v druhém kole prezidentských voleb s liberálním varšavským starostou Rafalem Trzaskowským. Očekává se těsný souboj. Kampaň stávajícího prezidenta Dudy vyvolává vášně kvůli kontroverzním vyjádřením na adresu LGBT. Jejich práva nedávno označil za ideologii horší než komunismus a v pondělí formálně navrhl ústavní dodatek, jenž by zakázal adopci dětí dvojicemi stejného pohlaví.

"Člověk zřejmě v předvolebních kampaních někdy říká věci, které by říkat neměl," cituje Bettela Der Spiegel. "Já je nezapomenu," ujistil šéf lucemburské vlády.

Bettel vstoupil do manželského svazku se svým partnerem v roce 2015, rok poté, co v převážně římskokatolickém Lucembursku byly tyto sňatky povoleny.
"Byl jsem docela překvapen tím, co pan Duda řekl," pokračoval Bettel v kritice hlavy polského státu. "Několikrát jsem se s ním setkal a on mě dokonce pozval do Polska spolu s mým manželem," tvrdí Bettel.

Zdroj: ČTK , Zahraničí
Další zprávy