Chléb upadl v nemilost. Sníme ho o 30 kg míň než předci

Ekonomika Ekonomika
14. 10. 2010 11:48
Cena zůstává stejná jako před deseti lety, ale Češi stejně utíkají k jinému pečivu
Foto: Radek Pecák

Praha - Chleba upadá v nemilost, Češi ho jedí stále méně.

Loni ho pekaři upekli o deset procent méně, přibližně 306 tisíc tun, uvedl na oslavách Světového dne chleba šéf  Podnikatelského svazu pekařů a cukrářů Jaromír Dřízal 

Konzumenti dávají přednost stále více jiným pekařským výrobkům. Agentura ČTK uvádí, že podle posledních známých údajů Českého statistického úřadu (z roku 2008) každý Čech v průměru sní 44,1 kilogramu chleba za rok. Před 50 lety dosahoval tento údaj okolo 70 kilogramů.

Chleba nyní stojí zhruba stejně jako před deseti lety. Kilogram konzumního chleba se prodává v průměru za 17,43 haléřů.

"V Německu a v Rakousku je obdobný výrobek v pekařství k dostání za dvě eura (téměř 50 Kč) a speciální chleby jsou ještě dražší," citovala ČTK Dřízala.

Kvůli špatné úrodě prakticky po celém světě a také kvůli požárům v Rusku stoupá přitom cena pšenice i dalších obilovin na trzích. Pekaři proto odhadují, že budou muset během několik měsíců zdražit své výrobky až o pětinu.

Podívejte se: Jak se peče chleba ve velkém

 

Právě se děje

před 14 minutami

Boxerka Gajdová má z juniorského MS bronzovou medaili

Boxerka Veronika Gajdová získala na juniorském mistrovství světa bronzovou medaili. V semifinále váhy do 60 kg prohrála 1:4 na body s Indkou Vinkou.

Členka Sportovního klubu Boxing Praha se v polských Kielcích postarala o třetí českou medaili ze světového šampionátu juniorů a první v kategorii juniorek. Navázala na bronz Petra Barvínka z roku 2000 a medaili stejné hodnoty Zdeňka Chládka z roku 2008.

Gajdová na turnaji zaznamenala dvě vítězství. Nejprve zdolala jednoznačně 5:0 moldavskou soupeřku Cristinu Chiperovou a do semifinále postoupila po boji s Badmaarag Ganzorigovou z Mongolska, kterou zdolala 3:2.

"Získat medaili na juniorském mistrovství světa je úžasný pocit. Boxuju teprve dva roky," uvedla vytáhlá česká boxerka na webu mezinárodní asociace AIBA. "Jsem vyšší než většina soupeřek v mé kategorii a můžu toho patřičně využívat," řekla Gajdová.

před 38 minutami

Rusko bude mít brzy u hranic s Ukrajinou přes 120 tisíc vojáků, tvrdí ministr

Rusko bude mít brzy u hranic s Ukrajinou více než 120 tisíc vojáků, řekl ukrajinský ministr zahraničí Dmytro Kuleba. Podle šéfa ukrajinské diplomacie jsou v současné vypjaté situaci zapotřebí nové sankce proti konkrétním sektorům ruského hospodářství. V pondělí na jednání se svými protějšky z Evropské unie prý nicméně ukrajinský ministr necítil, že by evropské země měly v tuto chvíli "chuť" uvalit na Rusko další ekonomické postihy.

"Ruští vojáci stále přiházejí do blízkosti našich hranic," prohlásil v úterý Kuleba na tiskové konferenci. "Během týdne čekáme, že celkové síly dosáhnou přes 120 tisíc vojáků," dodal s tím, že to neznamená, že se na tomto počtu navyšování ruských sil v oblasti zastaví. Kyjev podle Kuleby nechce válku ani další stupňování napětí, nelze však říci, jaké další kroky podnikne Moskva.

Zdroj: ČTK
Další zprávy