Česko je závislé na automobilkách. Doplatí na to?

Pavla Adamcová Tomáš Fránek, Pavla Adamcová
7. 10. 2008 9:40
Automobilový průmysl zaměstnává 120 tisíc lidí
Škoda Superb - volant a přístrojová deska.
Škoda Superb - volant a přístrojová deska. | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Praha - Ani odborníci zatím nemají úplně jasno, zprávy jsou to ale varující - Česku se nemusí vyplatit závislost na automobilovém průmyslu, který vytváří pětinu hrubého domácího národního produktu.

Česká ekonomika je jedním z největších výrobců automobilů v Evropě, zaměstnává v tomto odvětví přes 120 tisíc lidí a další desítky tisíc ve firmách dodávajících potřebné součástky a díly. Pokles zájmu o auta tak podle expertů povede k omezení výroby, ale i k propouštění.

Nejnovější zprávy takovou možnost podporují. V pondělí oznámila Škoda, že kvůli nízké poptávce musí poslední říjnový týden zastavit výrobu. Což znamená snížení o zhruba 13 tisíc vozů - více, než původně očekávala. Plány musí automobilka přehodnotit i pro příští rok.

Podobné omezení výroby už oznámila také Tatra, která sníží výrobu nákladních vozů. Výrobu omezí i dodavatelé.

"Snížení výroby ve Škodě Auto, a tím krácení objednávek, znamená pro naši firmu snížení výroby," uvedl Mojmír Čapka, generální ředitel a předseda představenstva Brisk Tábor, která patří mezi dodavatele Škody.

"Do konce roku se toto pozastavení výroby ve Škodovce automaticky dotkne celého automobilového průmyslu, čímž mám na mysli zejména subdodavatele," uvedla Markéta Šichtařová ze společnosti Next finance.

Souvislosti: Škoda Auto kvůli nízké poptávce v říjnu omezí výrobu

Hospodářská komora kvůli těmto špatným zprávám varuje: automobilový průmysl může mít kvůli finanční krizi vážné potíže.

"Potíže automobilového průmyslu jsou dalším z dokladů ekonomického útlumu, který již v minulých týdnech avizovala data o zpomalení zahraničního obchodu a průmyslové výroby. Mnoho firem tak bude muset sáhnout k úsporným opatřením, omezení investic a redukci svých výrobních plánů," uvedl prezident Hospodářské komory České republiky Petr Kužel.

Automobilkám škodí silná koruna

Podle Kužela vedle negativního dopadu zpomalujícího hospodářství v klíčových zemích EU přišli výrobci aut o významné prostředky i kvůli silné koruně. "Očekáváme, že vzniklá situace může mít dopad i na průběh vyjednávání o mzdách na příští rok," dodal Kužel.

Ne všechny zprávy z automobilového průmyslu jsou ale automaticky špatné. Automobilky totiž v končících zlatých časech vyráběly nad své možnosti, lidé chodili na mimořádné směny nebo pracovali o víkendech.

Silná koruna tak sice negativně ovlivňuje výrobu i v případě kolínské automobilky TPCA Toyota Peugeot Citroën, problémy s finanční krizí zatím výrobce ale nemá.

"Světová finanční krize nás nezasáhla. Výroba v TPCA Toyota Peugeot Citroën pokračuje podle plánu. Očekáváme, že v letošním roce dodáme více vozů, než v roce předcházejícím," uvedl pro Aktuálně.cz tiskový mluvčí společnosti Radek Kňava.

Důvodem toho, že je problémy doposud nedostihly je podle Kňavy fakt, že modely automobilky, které jsou určené výhradně pro evropský trh, odpovídají aktuální poptávce po levných a šetrných automobilech.

Výrobu ani neomezuje další velké firma, výrobce automobilů, Iveco ve Vysokém Mýtě. Na začátku listopadu pak zahájí výrobu v Nošovicích automobilka Hyundai

Lépe na tom nejsou ani dodavatelé

Výrazně špatné časy nečekají ani dodavatelé automobilek. Podle Čapky z Brisku by tak ani při snížení výroby pro Škodovku nemělo dojít ke snížení počtu zaměstnanců, kapacita se přesune na výrobu jiného sortimentu.

"Naše firma reaguje na tuto situaci v první řadě snižováním stavu agenturních zaměstnanců, přičemž se dále přehodnocuje přínos každého vlastního zaměstnance," říká Oldřich Svoboda, šéf dalšího dodavatele Škody Auto, společnosti Hella. "Rozloučíme se s těmi podprůměrnými."

 

Právě se děje

před 6 hodinami

Hokejový útočník Sobotka dohraje sezonu ve Spartě

Hokejový útočník Vladimír Sobotka bude působit ve Spartě i ve zbytku sezony. Třiatřicetiletý hráč se zkušenostmi z NHL má s Pražany podepsanou smlouvu do konce ledna, s klubem se již ale domluvil na jejím prodloužení.

"Je to na dobré cestě. Věděli jsme, že bereme rozdílového hráče a jsme s Vláďou naprosto spokojeni. Splňuje naše představy," uvedl sportovní ředitel Sparty Petr Ton pro O2 TV v průběhu dnešního zápasu v Brně. Oficiálně by obě strany měly dohodu potvrdit příští týden.

Sobotka přišel do Sparty v polovině listopadu a nejprve podepsal měsíční smlouvu, kterou následně prodloužil do konce ledna. Dosud odehrál 24 zápasů, ve kterých nasbíral 23 bodů za čtyři branky a 19 asistencí. Nejčastěji nastupuje v elitní formaci společně s kapitánem Michalem Řepíkem.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Basketbalistky USK se rozloučily s Euroligou výhrou nad Gdyní

Basketbalistky ZVVZ USK Praha se rozloučily s touto sezonou Evropské ligy vítězstvím nad Gdyní 80:67. Double double si v utkání 6. kola připsala za vítězky Američanka Brionna Jonesová, která byla s 27 body nejlepší střelkyní zápasu a přidala 10 doskoků. V týmu Gdyně se povedl také Lauře Miškinieneové se 17 body a 13 doskoky.

Naději na postup ze skupiny B do čtvrtfinále ztratily svěřenkyně trenérky Natálie Hejkové v domácí "bublině" v hale na Královce porážkami v úterý s Fenerbahce Istanbul a ve čtvrtek s Lyonem. Mezi nejlepší osmičkou chybí USK poprvé od sezony 2012/13.

Gdyně, která v silné skupině neuhrála ani jednu výhru, držela s domácím týmem v první čtvrtině krok a dokonce v jednu chvíli vedla o pět bodů. Bylo to především díky devíti bodům Alice Kunekové. V druhé čtvrtině už ale USK, který tradičně střelecky držela Jonesová, dokázal získat až desetibodový náskok.

Polský celek se ještě snažil vrátit do hry, ale přišla desetibodová šňůra USK mezi 27. a 40. minutou. Dovršila ji dvěma trojkami za sebou Kateřina Elhotová, před ní ještě jednu proměnila Teja Oblaková. Vyplynulo z toho vedení 52:37. Dvakrát Pražanky unikly i do největšího rozdílu 16 bodů a bez problémů dokráčely k prvnímu úspěchu v domácím turnaji a celkově třetí výhře v soutěži.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Ugandská armáda hlásí 189 zabitých členů somálského teroristického hnutí Šabáb

Ugandská armáda v pátek oznámila, že při "překvapivém a rychlém" útoku zabila nejméně 189 příslušníků teroristického hnutí Šabáb v Somálsku. Cílem útoku bylo setkání členů ozbrojené skupiny, vojáci zatkli dva velitele hnutí a předali je somálské armádě. Žádné civilní cíle ani osoby útok nezasáhl, píše agentura AP a dodává, že informace z prohlášení ugandské armády nebylo možné ověřit.

Vedle hlavního leteckého útoku ugandská armáda zasahovala na několika dalších místech v Somálsku. Zneškodnila například vojenskou techniku, kterou teroristé používali, dopravní prostředky a zbraně.

Šabáb, který má vazby na teroristickou síť Al-Káida, chce svrhnout somálskou vládu. Jednotky somálské vlády a mírové oddíly Africké unie (AMISOM) v roce 2011 hnutí vytlačily z větší části metropole Mogadiša. Jeho přívrženci však mají dál pod kontrolou rozlehlé venkovské oblasti, odtud podnikají teroristické operace a sebevražedné atentáty. Hnutí na daních vybere téměř stejně peněz jako somálská vláda.

Zdroj: ČTK
Další zprávy