České e-knihy nebudou, nikdo je nechce, tvrdí knihkupci

Jan Kovalík
18. 2. 2011 22:45
Český trh s elektronickými knihami téměř neexistuje, vydavatelé nechávají půdu pirátům

Praha - Čeští knižní vydavatelé se nacházejí na podobné křižovatce, na jaké byla hudební vydavatelství před deseti lety. Jsou konfrontováni s "novou" technologií elektronického čtení a hledí na ni s nedůvěrou.

Hudební průmysl před lety technologický pokrok ignoroval, což se mu nevyplatilo a dnes už bude ztracené pozice těžko dobývat. Bude se situace opakovat i u knih?

Hudba a čtivo se samozřejmě v mnohém liší. Muziku vychutnáváme jinak, při jiných příležitostech a jinými kanály. Zkopírovat CD do digitální podoby je otázkou několika minut. Zdigitalizovat knihu je mnohem komplikovanější, ani ne tak technologicky, jako časově.

Pirátům se podobná námaha nemůže vyplatit, říkají si mnozí vydavatelé. Předpoklad, že na digitalizovanou knihu čekají jen piráti, aby jí mohli ukrást, je ale mylný. Na e-knihy totiž čekají především zákazníci.

Amazon nemá zájem

Největším světovým obchodníkem s elektronickým čtivem je Amazon.com. Tomuto knihkupectví se už v roce 2007 podařil skvělý tah: začal prodávat čtečku e-knih Kindle. A koncem loňského roku už jí prodal více kusů, než například knih s Harrym Potterem.

České knihy ale budete na Amazonu hledat marně. Podobně v Česku chybí hudební obchod iTunes. Amazon ani Apple totiž nemají o malý český trh zájem. Nakladatelé, čtenáři i posluchači se mohou zlobit, na rozhodnutí těchto gigantů to ale nic nezmění.

Prvním pokusům prodávat elektronicky hudbu zasadilo před lety smrtící ránu DRM, tedy elektronická ochrana proti kopírování.

Víte,že...

Čtečka Amazon Kindle 3

Tato ochrana byla prolomena hned v den svého uvedení. Hlavně ale platícím zákazníkům zkomplikovala používání zakoupeného obsahu. A stejně tak komplikuje DRM prodej knih. Vychází totiž ze stejného uvažování - kdo si chce koupit elektronickou verzi, je automaticky podezřelý zloděj.

Zaklínadlo DRM

"Vydavatelé nemají s e-knihami zkušenosti a bojí se, že pokud nebudou DRM používat, budou okradeni," říká spoluzakladatel obchodu eReading.cz Martin Lipert. Podle jeho slov vyžaduje použití DRM zhruba polovina z hrstky nakladatelů vydávajících elektronické knihy.

Řada vydavatelů navíc nemá s autory sjednaná práva na vydání elektronické verze. "Smlouvy uzavřené v tomto roce ale už v drtivé většině počítají s obojím," říká Lipert.

Prodeje serveru eReading.cz dnes s obtížemi pokryjí náklady na hardware a hosting, o vše ostatní se stará trojice nadšenců, kteří rentabilitu svého projektu očekávají zhruba za dva roky. Takový optimismus nesdílí Jan Kanzelsberger mladší, zástupce jedné z největších sítí knihkupectví v Česku, který považuje elektronickou knihu za "kuriozitu pro technologické nadšence".

Stovky let to fungovalo

"Nula," říká Kanzelsberger na otázku, kolik procent knih nabízí v elektronické verzi a pokračuje: "Je tu množství čteček a formátů a nikdo neví, která bude ta primární. Navíc necítím ani žádnou poptávku. Takhle to fungovalo stovky let, já žádnou revoluci neočekávám."

Podobný přístup se nakladatelům ale nemusí v budoucnu vyplatit. "Je to přímá podpora černého trhu. Kam myslíte, že se obrátí majitelé čteček? Je to stejné jako s hudbou a nikam to nevede, " říká na to publicista Daniel Dočekal, který provozuje web o elektronických knihách bookz.cz.

Není přitom nutné řešit otázku, jestli elektronické knihy nahradí ty klasické. Čtení papírové knihy je unikátní zážitek a pro mnoho lidí jej čtečky nemohou nahradit.

V tom se hudba od čtiva razantně liší. "Elektronické knihy lze vnímat jako doplněk a přidanou hodnotu," říká už citovaný Lipert: "Když si u nás koupíte e-knihu, budete ji mít u nás navždy uloženou v e-knihovně a pokud se někdy rozhodnete koupit klasickou, platíte jen rozdíl v ceně."

Piráti gentlemani

Lidé z eReading popisují zajímavě i pirátskou komunitu, která si knihy vyměňuje a kopíruje. Tvoří ji především náruživí milovníci knih, kteří podle Liperta leckdy nesdílí knižní novinky dříve než půl roku po vydání. "Na na svých fórech odkazují i na legální zdroje, pokud nějaké jsou," říká Lipert.

Spoléhat na piráty gentlemany ale nikam nevede. To, jestli český trh s elektronickými knihami čeká nešťastný osud hudebních vydavatelů, dnes závisí na nadšencích, kteří budou nakladatele přemlouvat a e-knihy prodávat.

Na motivaci nakladatelů se zatím spoléhat nedá. Z jejich pohledu je podchycení e-verzí v současnosti investice navíc, která jim v nejbližší době nepřinese žádné horentní zisky.

Podobně dříve uvažovali hudební vydavatelé. A dnes s překvapením zjišťují, že se jen za posledních šest let hodnota trhu s jejich zbožím propadla o více než třicet procent.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 4 hodinami

Hoffenheim smetl Kolín pěti góly, ale zranil se Kadeřábek

Fotbalisté Hoffenheimu v dnešní předehrávce osmého kola německé ligy rozstříleli 5:0 Kolín nad Rýnem. V dresu vítězů kvůli zranění zápas nedohrál český obránce Pavel Kadeřábek.

Devětadvacetiletý reprezentant nejprve rozjel akci, po které v 31. minutě Ihlas Bebou otevřel skóre, vzápětí ale musel střídat. Kadeřábek fauloval Kingsleyho Ehizibuea, jenž mu nepříjemně spadl na pravou nohu.

Bebou poté ve 49. minutě přidal druhý zásah a na 3:0 zvýšil o dvě minuty později Christoph Baumgartner. V závěru debakl dokonali Dennis Geiger a Stefan Posch. Hoffenheim se díky výhře posunul na osmé místo, Kolín je sedmý.

Německá fotbalová liga - 8. kolo:

Hoffenheim - Kolín nad Rýnem 5:0 (31. a 49. Bebou, 51. Baumgartner, 74. Geiger, 87. Posch).

Tabulka:

1. Bayern Mnichov 7 5 1 1 24:7 16
2. Leverkusen 7 5 1 1 20:7 16
3. Dortmund 7 5 0 2 19:13 15
4. Freiburg 7 4 3 0 11:5 15
5. Wolfsburg 7 4 1 2 9:8 13
6. Union Berlín 7 3 3 1 10:9 12
7. Kolín nad Rýnem 8 3 3 2 13:14 12
8. Hoffenheim 8 3 2 3 17:11 11
9. Lipsko 7 3 1 3 15:7 10
10. Mohuč 7 3 1 3 7:5 10
11. Mönchengladbach 7 3 1 3 9:10 10
12. Stuttgart 7 2 2 3 12:13 8
13. Eintracht Frankfurt 7 1 5 1 8:10 8
14. Hertha Berlín 7 2 0 5 8:20 6
15. Augsburg 7 1 2 4 3:13 5
16. Bielefeld 7 0 4 3 3:10 4
17. Bochum 7 1 1 5 4:16 4
18. Fürth 7 0 1 6 5:19 1
Aktualizováno před 4 hodinami

Další dodavatel energií končí. Po Bohemia Energy oznámili konec i A-PLUS a Kolibřík

Po Bohemia Energy končí v Česku s dodávkami elektřiny a plynu další dodavatelé. V pátek konec dodávek elektřiny a plynu oznámil Kolibřík energie s 28 000 klienty, ve čtvrtek se rozhodla ukončit dodávky plynu firma A-PLUS Energie se 150 odběrnými místy. Vyplývá to z oznámení společností a informací na webu Operátora trhu s elektřinou (OTE). Kolibřík energie dnes oznámila pozbytí možnosti dodávat elektřinu a plyn od úterý 19. října. Dodávky plynu od společnosti A-PLUS se zastaví od pátku 22. října. Zákazníci firem bez energií nezůstanou, dodávky jim zajistí takzvaný dodavatel poslední instance.

Kolibřík energie jako důvod ukončení činnosti uvedla stávající energetickou krizi v Evropě, kterou symbolizuje raketový růst cen. Krize je pro firmu extrémně složitá. "Kolibřík energie byl založen coby komunitní projekt, který preferuje společenskou odpovědnost nad ziskem. Za stávající situace na energetických trzích nejsme schopni zajistit dodávky elektřiny a plynu za sjednaných podmínek," uvedla firma ne webu.

Ve středu oznámila rozhodnutí o ukončení dodávek plynu a elektřiny zákazníkům skupina Bohemia Energy, která je největším uskupením alternativních dodavatelů energií v Česku se zhruba 900 000 odběrných míst.

Zdroj: Ekonomika
Aktualizováno před 5 hodinami

V Libanonu zatkli v souvislosti se čtvrteční střelbou v Bejrútu 19 lidí

V Libanonu pozatýkali v souvislosti se čtvrteční střelbou v Bejrútu 19 lidí. Informovala o tom v pátek tamní média. Čtvrteční násilí si vyžádalo životy sedmi lidí a desítky zraněných. Dnes se v zemi neotevřely školy, banky ani vládní budovy, držel se smutek a konaly se pohřby obětí.

V části hlavního města, které ve čtvrtek připomínalo válečnou zónu, na bezpečnost dohlíželi vojáci.

Násilnosti v Bejrútu propukly ve čtvrtek při protestu svolaném šíitskými hnutími Hizballáh a Amal, která požadují odvolání soudce Tárika Bitára, jenž vyšetřuje loňskou ničivou explozi v bejrútském přístavu. Výbuch téměř tří tisíc tun špatně uskladněného dusičnanu amonného zabil přes 200 lidí a více než 6000 dalších zranil. Mnozí Libanonci explozi považují za další důsledek nedbalosti a korupce mezi vysokými politiky. Hizballáh a Amal soudce Bitára viní z podjatosti.

Mnozí z účastníků čtvrtečního protestu byli ozbrojeni. Kdo začal střílet, není jasné. Konfrontace nicméně vyústila v několik hodin trvající přestřelky v místě, které bylo za občanské války v letech 1975 až 1990 frontovou linií oddělující muslimské a křesťanské části Bejrútu. Čtvrteční události mnohým konflikt připomněly a představují další ránu pro zemi, která se již několik let potýká s devastující ekonomickou krizí provázenou hyperinflací, rostoucí chudobou a nezaměstnaností i častými výpadky proudu.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Do Maďarska dorazilo 50 českých policistů, kteří budou pomáhat hlídat hranice

Do Budapešti v pátek dorazilo 50 českých policistů, kteří mají pomáhat s ochranou vnější hranice schengenského prostoru na maďarsko-srbské hranici. Informovala o tom tisková agentura MTI. Česká policie na Twitteru upřesnila, že kontingent bude dva měsíce působit v okolí města Szeged.

"Čeští policisté naposledy pomáhali s ostrahou hranice v Maďarsku před šesti lety," poznamenala česká policie na svém twitterovém účtu.

Současné nasazení padesáti českých policistů v Maďarsku schválila na konci září vláda. O možnosti personální pomoci v podobě vojáků či policistů hovořil premiér Andrej Babiš při nedávné návštěvě Maďarska, krátce před českými parlamentními volbami. Náklady na misi činí zhruba 50 milionů korun.

Zástupce maďarského policejního šéfa Zoltán János Kuczik dnes při uvítání českých policistů mluvil o rostoucím migračním tlaku, který označil za "vážnou hrozbu pro Evropu."

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Tělo oběti z německých povodní se našlo v 300 kilometrů vzdáleném nizozemském Rotterdamu

Tělo ženy pohřešované po dramatických záplavách, které zasáhly západ Německa v červenci, bylo nyní nalezeno až v nizozemském přístavním městě Rotterdam, více než 300 kilometrů po proudu řek Ahr a Rýn. Informovala o tom dnes německá policie.

Tělo se našlo už před několika týdny, řekl agentuře AFP policejní mluvčí. Identifikaci oběti podle něj umožnila analýza DNA. Oběť patrně strhla rozvodněná řeka Ahr, která je přítokem Rýna. Jeho proud tělo pravděpodobně donesl až do ústí veletoku do Severního moře v Rotterdamu, který je největším evropským přístavem.

Záplavy v německých spolkových zemích Porýní-Falc a Severní Porýní-Vestfálsko si vyžádaly 182 mrtvých. Dva lidé jsou nadále nezvěstní.

Zdroj: ČTK
Další zprávy