Češi v recyklaci komunálního odpadu dál zaostávají za EU

ČTK ČTK
13. 3. 2014 17:32
Od roku 2006 se podíl recyklace zvýšil více než trojnásobně, přesto je z celoevropského pohledu podprůměrný. Na pomyslné špičce žebříčku v recyklaci je Německo.
Recyklace elektroodpadu.
Recyklace elektroodpadu. | Foto: Asekol

Praha - Množství recyklovaného komunálního odpadu v České republice rok od roku roste, přesto je tímto způsobem využita zhruba jen pětina jeho celkového množství. Česko stále v recyklaci zaostává za průměrem Evropské unie. Například v Německu je podíl recyklace více než dvojnásobný. Vyplývá to z analýzy, kterou vydal Český statistický úřad (ČSÚ).

V roce 2012 bylo v Česku recyklováno 21 procent z celkového množství komunálního odpadu, kterého bylo vyprodukováno přes tři miliony tun. Od roku 2006 se podíl recyklace zvýšil více než trojnásobně, přesto je z celoevropského pohledu podprůměrný. V zemích Evropské unie dosáhl ve stejném roce 27 procent. Na pomyslné špičce žebříčku v recyklaci bylo Německo se 47 procenty.

Stále větší množství odpadu je také využíváno kompostováním, jehož podíl přesto zůstává nízký a dosáhl předloni tří procent. Čím dál větší množství odpadu končí také ve spalovnách, v roce 2012 to bylo rovných 20 procent.

Polovina odpadu jde na skládky

"Ačkoliv se množství skládkovaného odpadu v ČR každým rokem snižuje, stále se na skládky odveze více než polovina z odpadů z obcí," uvedl odbor statistiky zemědělství, lesnictví a životního prostředí ČSÚ ve svém komentáři.

Zároveň upozornil, že Evropská komise vypracovala plány pro jednotlivé členské země doporučující, jak co nejlépe s odpady nakládat. V pomyslné pyramidě je skládkování označováno jako nejméně vhodné.

Jako nejvhodnější naopak komise označila recyklaci a kompostování. U obou Česko podle komise za Evropou zaostává. Ještě důležitější než následné nakládání s odpadem je podle EU vznik odpadu omezit a co nejvíce surovin využít před jejich vyhozením do popelnic.

Podpora spaloven je druhá nejhorší možnost

Čeští zákonodárci podle ČSÚ přitom zatím podporují výstavbu spaloven, což je podle komise druhý nejhorší způsob nakládání s odpady. Komise proto Česku vzkázala, že tento způsob likvidace odpadů nebude podporovat. Což prozatím zbrzdilo zájem některých tuzemských subjektů o budování nových spaloven. V Česku jsou dle ČSÚ v současné době tři spalovny komunálního odpadu s kapacitou téměř 650 tisíc tun ročně.

Česká republika se zavázala splnit cíle EU, mezi něž patří zvýšení celkové úrovně přípravy k opětovnému použití a recyklace komunálního odpadu do roku 2020 nejméně na 50 procent hmotnosti. Za nesplnění tohoto závazku hrozí státu nemalé sankce.

"Nabízí se tak otázka: Čí zájmy jsou vlastně hájeny, zájmy ČR, či podnikatelů, pro které jsou legislativně připraveny podmínky pro snadný a zaručený dlouhodobý zisk?" uvedl v komentáři ČSÚ.

Nové limity pro recyklaci obalů zřejmě budou v příštích letech pouze mírně zvýšeny na úroveň, kterou přes výhrady ekologů stanovila Sněmovna. Senát to pravděpodobně nezmění. Doporučil mu to ve středu téměř jednomyslně jeho výbor pro životní prostředí. Rozhodl tak přes námitky, že navrhované limity jsou vyšší, než po Česku požaduje platná evropská směrnice.

 

Právě se děje

před 17 minutami

Ministři mají interpelace "na salámu", stěžuje si opozice. Vondráček se na ně kvůli docházce obrátí

Předseda sněmovny Radek Vondráček z vládního hnutí ANO se chce obrátit na vládu a jednat s ní o docházce ministrů na sněmovní interpelace. Řekl to při čtvrtečních interpelacích v reakci na stížnosti předsedkyně opoziční TOP 09 Markéty Pekarové Adamové. Adamové vadili chybějící ministři a prohlásila, že většina vlády má sněmovnu "na salámu".

"Chtěla bych vás tedy požádat pane předsedo sněmovny, aby, byť už se chýlíme ke konci volebního období a možná někteří ministři už si balí, tak aby opravdu nezanedbávali tuto svoji povinnost, abyste je k tomu vyzval jako jejich stranický kolega a aby se zkrátka nedělo to, že má většina vlády, ani ne polovina, ale většina vlády Poslaneckou sněmovnu na salámu," prohlásila předsedkyně TOP 09.

"Já těch stranických kolegů ve vládě moc nemám, možná jenom tak tři. Ale ujišťuji vás o tom, že se mi to taky nelíbí, že tady nejsou. Takže slibuji, že se obrátím na vládu, abychom ty interpelace nějakým způsobem řešili důstojnou formou," reagoval Vondráček.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Smartwings nabídnou za letenky od ČSA vouchery, peníze vracet nebudou

Letecká společnost Smartwings nabídne cestujícím, kteří si u dceřiného dopravce ČSA koupili letenku na let Smartwings a ten byl následně kvůli pandemii zrušen, náhradní poukaz na jakýkoliv jiný let aerolinek. Voucher bude ve stejné hodnotě jako nevyužitá letenka. Platby za tyto letenky Smartwings vracet nebudou. Společnost o tom ve čtvrtek informovala v tiskové zprávě.

Cestující s nevyužitými letenkami koupenými přes ČSA zároveň mohou dál žádat o vrácení platby, žádost však mohou uplatnit právě u ČSA. Ty jsou však nyní v insolvenci.

Výměna bude možná u letenek, které dosud cestující nevyužili. Cestující budou muset žádost podat do konce letošního července, Smartwings jim následně vydá elektronický voucher. Poukaz bude ve stejné hodnotě jako původní letenka s platností na 12 měsíců na jakýkoliv z pravidelných letů Smartwings.

Zdroj: ČTK
Další zprávy