Češi na Štědrý den volali méně, přednost dostaly MMS

ČTK ČTK
25. 12. 2015 16:14
Loňský rekord v počtu hovorů na Štědrý den zůstal nepřekonán, podle operátorů jich letos Češi uskutečnili necelých 43 milionů. Ubylo i textových zpráv. Rekordní byl naopak počet odeslaných multimediálních zpráv, kterých podle dat operátorů bylo téměř jeden a čtvrt milionu. Vzrostl také objem přenesených dat.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Thinkstock

Praha - Češi si letos na Štědrý den volali méně než před rokem, 42,7 milionu hovorů v mobilních sítích je o tři procenta méně než loňský rekord. Druhým rokem po sobě ubylo textových zpráv, lidé si jich poslali 74,3 milionu. Celkem 1,17 milionu multimediálních zpráv (MMS) je nový rekord a v desítkách procent proti loňsku vzrostl objem přenesených dat. Hovory a textové zprávy měly během dne vrchol dopoledne, MMS odpoledne a data večer. Vyplývá to z informací operátorů.

Množství hovorů je po loňském rekordu 44 milionů druhé nejvyšší v historii. Textových zpráv proti minulému roku ubylo zhruba o procento, počet MMS se naopak zvýšil o téměř devět procent, a vylepšil tak rekord z loňského Štědrého dne.

Nejvíc hovorů, textových zpráv i MMS letos přenesl T-Mobile. Zatímco 17,9 milionu telefonátů bylo o 2,3 procenta méně než před rokem, textových zpráv přibylo o půl procenta na 29,5 milionu a MMS o 7,9 procenta na víc než 495 400. Datový provoz T-Mobilu se zvýšil o 142 procent, v rychlé síti LTE dokonce víc než třináctinásobně. "Lidé nejvíc datovali večer po nadílce, mezi 20:30 a 21:30," uvedla mluvčí operátora Martina Kemrová.

Hovorů a textových zpráv ubylo na Štědrý den společnosti O2. Propojených 15,1 milionu volání bylo o 6,8 procenta méně než loni, 25,2 milionu textových zprávy představuje meziroční pokles o sedm procent. Počet multimediálních zpráv v síti O2 naopak vzrostl o skoro 13 procent na téměř 484 000. Mobilní datová síť O2 přenesla o 89 procent víc dat než loni, v síti LTE byl nárůst sedmiapůlnásobný. "Zvýšený datový provoz jasně potvrzuje, že řada lidí posílá vánoční přání přes sociální sítě a e-maily," podotkla mluvčí O2 Lucie Pecháčková.

Vodafone zaznamenal nárůst u propojených telefonátů i přenesených textových a multimediálních zpráv. Hovorů přibylo o dvě procenta na víc než 9,7 milionu, počet textových zpráv se zvýšil o šest procent na 19,6 milionu a MMS o čtyři procenta na 195 900 zpráv. "Letos lidé o Štědrém dni přenesli o 119 procent více dat než loni. Špička nastala okolo 21:00. Značný nárůst přenosů dat koresponduje s rozšířením LTE," uvedla mluvčí Vodafonu Markéta Kuklová.

Z cizích zemí se podle čísel Vodafonu nejvíc volalo do Polska, Německa, na Slovensko, Ukrajinu a do Vietnamu. Z cizinců se na Štědrý den do sítě tohoto operátora nejčastěji přihlásili lidé z Nizozemska, Německa a Švédska.

 

Právě se děje

před 11 minutami

Hamáček pověřil velvyslance v USA a v Rusku, aby nabídli jako místo možného setkání Bidena s Putinem Prahu. Vše je podle něj na začátku

Zdroj: ČTK
před 37 minutami

České dráhy si u tří bank otevřely rámcové úvěry za 8,5 miliardy korun

České dráhy si u tří bank otevřely sedmileté rámcové úvěry za až 8,5 miliardy korun. Dráhy je budou čerpat v případě potřeby, přičemž využít je mohou pro jakýkoliv účel. Prioritně je však chtějí využít pro nákup nových vlaků. Podnik chtěl dojednáním úvěrů posílit svou současnou likviditu. České dráhy loni kvůli pandemii jen na tržbách ztratily více než čtyři miliardy korun.

Dopravce se na úvěrech dohodl s Raiffeisenbank, UniCredit Bank a VÚB.

"O více než čtyři miliardy nižší tržby v roce 2020 a další propad příjmů z přepravy cestujících v důsledku současných protiepidemických opatření způsobily, že České dráhy mají méně peněz na investice do svého rozvoje. A přesto, že realizujeme úspory, kde se dá, na nákup techniky ani na rozvoj zázemí pro její údržbu rezignovat nemůžeme. Ve smlouvách s kraji a státem jsme slíbili nové vlaky a tento závazek splníme. Je to investice do budoucnosti," uvedl šéf Českých drah Ivan Bednárik. Podle něj je společnost podle všech ekonomických ukazatelů i přes ztráty nadále silná a spolehlivá firma se zdravým zadlužením.

Zdroj: ČTK
Další zprávy