Největší tuzemská lesnicko-dřevařská společnost CE WOOD a dřívější největší obchodní partner Lesů dluží státnímu podniku přes 150 milionů korun.
Firma CE WOOD přitom loňská výběrová řízení kritizovala, neboť Lesy si v nich nevybíraly své partnerské organizace podle zákona o zadávání veřejných zakázek. V prvním kole tendrů CE WOOD prakticky neuspěla, účast ve druhém kole týkajícího se výběru smluvních partnerů pro 39 procent územních jednotek Lesů, se s odkazem na "korupční podmínky nabízených smluv, jimiž si LČR vymiňují úplnou jednostrannou kontrolu nad kontrakty," nezúčastnila. Podmínky tendrů pak společnost CE WOOD napadla u Evropské Komise.
LČR na dohodu nepřistoupí
Podle viceprezidenta společnosti Václava Šebka vznikla CE WOODu ukončením smluv s Lesy škoda "nejméně ve výši jedné miliardy korun". Konkrétní výše škod bude podle Šebka předmětem znaleckého posudku. To je také hlavním důvodem, proč dřevaři státnímu podniku dluží peníze a požádali jej o pětiměsíční odklad splátek.
Dopis na vedení Lesů odeslali dřevaři 10. ledna, podle Šebka na něj dosud nikdo nereagoval. Podle mluvčí LČR Alexandry Křížkové nicméně státní podnik nehodlá na případné dohody s CE WOOD přistoupit.
Česko se bude zpovídat v EU
Situací v lesním hospodářství by se mělo, jak potvrzuje i Hugo Roldán z tiskového oddělení ministerstva zemědělství, zabývat zítřejší jednání představitelů Lesů, CE WOOD, ministerstva zemědělství a Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže. ČR totiž musí do 19. února odpovědět na dotaz Evropské Komise, za jakých podmínek bude státní podnik výběrová řízení na své smluvní partnery vypisovat.
Dřevaři přitom tvrdí, že Lesy musí zákon o zadávání veřejných zakázek respektovat, ve stejném duchu se již dříve vyjádřil i ministr zemědělství Jan Mládek. Problém ovšem je, co bude s loni uzavřenými smlouvami. Zůstanou-li v platnosti, hrozí Lesům žaloby od neúspěšných uchazečů (např. CE WOOD) tendrů vypsaných v loňském roce. Budou-li naopak zrušeny, v roli žalujících budou firmy v loňských výběrových řízeních úspěšné.