Babiš: Krokodýlů se chci zbavit, cukrárny se nevzdávám

Tereza Holanová Tereza Holanová
14. 3. 2013 13:53
"Celé dřevo byl omyl," říká miliardář ke svým aktivitám v oblasti lesnictví
Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Krokodýly jsme zdědili a jsou nám spíš na obtíž, říká podnikatel a miliardář Andrej Babiš. Od minulého týdne je sice díky nové vyhlášce může chovat na kůži a maso, ale neočekává, že by na tom vydělal nebo že by z prodeje krokodýlího zboží vytvořil byznys. V první řadě chce majitel skupiny Agrofert Holding vyřešit filosofickou otázku "kam s nimi".

"Ročně nás ta zvířata stojí asi tři miliony korun. Náklady, které mi samozřejmě nikdo nevrátí," řekl Babiš v krátkém rozhovoru pro online deník Aktuálně.cz během konference, kterou pořádal Klub investorů na Vysoké škole ekonomické v Praze, jíž se tento týden zúčastnil.

"Potřebujeme s nimi něco udělat, protože rostou, někteří mají přes tři metry," dodává miliardář.

Firmy, které doposud chtěly s krokodýly podnikat, si je musely nechávat porážet mimo Evropskou unii, kde to nebylo možné.

Obchodovat s plazy od března umožňuje nová vyhláška ministerstva zemědělství, kterou už notifikovala Evropská komise. Jedinou farmu v Česku zatím provozuje společnost Agro Jevišovice ve Velkém Karlově, která patří právě Babišovi. Podle webu farmy tu nyní žije 205 krokodýlů nilských, čtyři z nich už přitom dosáhli maximální délky.

Vysoká škola nevyšla, cukrárna má šanci

Babiš na Vysoké škole ekonomické rovněž zmínil, že uvažoval o založení vlastní vysoké školy.

"Chtěl jsem ji postavit v Průhonicích. Zaměřit se měla hlavně na obory, ve kterých Agrofert podniká, to znamená zemědělství, potravinářství, chemii," vzpomíná.

Vše ale nakonec zůstalo jen v rovině úvah. Od projektu upustil, protože to byl prý neuvěřitelně složitý a komplikovaný proces.

Ze stejného důvodu se mu zatím nepovedlo otevřít ani vlastní cukrárnu, rovněž v Průhonicích. Říká, že ho zdržuje byrokracie a "šílená mašinérie". Stejně tak je podle něj obecně pro české podnikatele problém, že když "narazíte na souseda, kterému se z nějakého důvodu nelíbíte, tak vám dělá problémy".

Svého snu se ale zatím nevzdává. Tvrdí, že v průzkumu sedmdesát procent obyvatel Průhonic uvedlo, že jim "nějaká dobrá cukrárna chybí", takže se o ni stále pokouší.

Dřevo byl omyl

Kromě toho se Babiš během své přednášky krátce věnoval i své aktivitě v oblasti lesnictví, kde nyní provozuje čtyři firmy a čeká, zda dostane od krachující firmy Less zpátky svých 300 milionů korun. Celé "dřevo" označil za omyl.

Na otázku, zda tedy sektor opustí, nebo se jej naopak pokusí ještě více ovládnout, zatím přímo neodpověděl. Podle Babiše záleží hlavně na výsledku insolvenčního řízení s Less.


 

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 29 minutami

Brazilská komise doporučila obvinit prezidenta Bolsonara, vadí jí jeho přístup k pandemii

Vyšetřovací komise horní komory brazilského parlamentu doporučuje obvinit prezidenta Jaira Bolsonara a desítky dalších činitelů z několika trestných činů kvůli jejich přístupu k pandemii covidu-19. Informují o tom místní média s odkazem na zprávu, která má být zveřejněna ve středu a o níž mají senátoři hlasovat 26. října. Podle analytiků sice není pravděpodobné, že by prokuratura stíhání prezidenta zahájila, závěry komise ale mohou Bolsonarovi uškodit v prezidentských volbách, jež se mají konat příští rok. Bolsonaro už dříve vyšetřování komise označil za frašku.

Senátní komise za téměř půl roku vyslechla desítky expertů i vládních činitelů, jejichž výpovědi mohli Brazilci sledovat v televizi. Ve zprávě, která má bezmála 1200 stran, viní prezidenta zejména z toho, že odmítal koronavirová opatření zaváděná brazilskými guvernéry, doporučoval proti nemoci covid-19 vědecky neověřené medikamenty a obstrukcemi zpozdil dodávky vakcín proti covidu. Tím přispěl k jeho šíření a k úmrtí spojených s covidem, jichž dvousetmilionová Brazílie eviduje na 604 tisíc.

Zdroj: ČTK
Další zprávy