Přehrady uprostřed pouště. Češi dokončili v Turecku dvě elektrárny, věří, že vydělají

Česká energetická firma Energo-Pro rozšířila svůj byznys o další zemi - Turecko.
Nová přehrada s vodní elektrárnou Karakurt leží v povodí řeky Aras.
Lahučká také připomněla zmiňovaý garantovaný dolarová tarif, který se firmě podařilo získat, takže se energetický podnik nemusí obávat ani nestability kurzu turecké liry.  "Netvrdím, že zde žádná rizika nejsou, ale ta jsou u investování vždy, ale z pohledu politického režimu bych zde příliš vysoké riziko neviděla," zopakovala svůj pohled na věc.
Takto vypadal budoucí vodní gigant na svém návrhu.
Vodní plocha přehrady Karakurt bude zabírat plochu 14 kilometrů čtverečních. Díváte se na snímek z loňského dubna.
Foto: Energo-Pro
Adéla Očenášková Adéla Očenášková
3. 11. 2020 6:14
Na východě Turecka vyrostly dvě vodní elektrárny Karakurt a Alpaslan 2, za kterými stojí česká energetická firma Energo-Pro. Jde o největší české investice v oblasti vodní energetiky od listopadu 1989. Cena za obě stavby se vyšplhala na více než 19 miliard korun. Energo-Pro působí kromě Turecka a Česka také v Bulharsku a Gruzii, celkem spravuje 38 vodních elektráren.
 

Právě se děje

před 17 minutami

Loni stály slevy na jízdném o více než dvě miliardy korun méně. Náklady snížila pandemie

Slevy ve veřejné dopravě pro studenty a důchodce loni stály 3,47 miliardy korun, což je meziročně o 2,31 miliardy méně. Náklady loni stlačila koronavirová krize, která po většinu roku výrazně omezila cestování. V úterý to uvedlo ministerstvo dopravy. Stát poskytuje pro žáky a studenty do 26 let a seniory nad 65 let slevu na jízdném ve veřejné dopravě 75 procent. Slevy platí od září 2018. Od té doby za ně stát dopravcům zaplatil přes 11,15 miliardy korun.

Zdroj: ČTK
Další zprávy