Největší česká investice do vody za posledních 30 let: Turecké elektrárny už vyrábějí

Největší česká investice do vody za posledních 30 let: Turecké elektrárny už vyrábějí
Teď už je elektrárna kompletně dokončena, v provozu jsou tak všechny čtyři Francisovy turbíny.
Lahučká také připomněla zmiňovaý garantovaný dolarová tarif, který se firmě podařilo získat, takže se energetický podnik nemusí obávat ani nestability kurzu turecké liry.  "Netvrdím, že zde žádná rizika nejsou, ale ta jsou u investování vždy, ale z pohledu politického režimu bych zde příliš vysoké riziko neviděla," zopakovala svůj pohled na věc.
Takto vypadal budoucí vodní gigant na svém návrhu.
Vodní plocha přehrady Karakurt bude zabírat plochu 14 kilometrů čtverečních. Díváte se na snímek z předloňského dubna.
Foto: ČTK
Adéla Očenášková Adéla Očenášková
Aktualizováno 1. 5. 2021 20:29
Česká energetická skupina Energo-Pro v Turecku kompletně dokončila výstavbu vodní elektrárny Alpaslan 2. Cena se vyšplhala na zhruba 600 milionů dolarů (asi 12,8 miliardy korun). Jde o největší českou investici do vodní energetiky od roku 1989. Firma, kterou vlastní třiadvacátý nejbohatší Čech Jaromír Tesař, vybudovala v Turecku ještě menší elektrárnu Karakurt. Ta se nachází v povodí řeky Aras.
 

Právě se děje

před 43 minutami

V Kanadě objevili stovky neoznačených hrobů na místě bývalé internátní školy

V Kanadě, poblíž bývalé katolické internátní školy pro původní obyvatele, byly pomocí radaru objeveny "stovky hrobů" bez označení. Objev v provincii Saskatchewan ve středu večer místního času oznámila Federace nezávislých původních národů a je to podle ní dosud největší nález podobného pohřebiště. Na čtvrteční ráno federace avizovala tiskovou konferenci, na které oznámí "děsivý a šokující objev stovek neoznačených hrobů na místě bývalé internátní školy v Marievalu", napsala agentura Reuters.

Nález přichází necelý měsíc po objevení ostatků 215 dětí poblíž internátní školy ve městě Kamloops. Škola v Britské Kolumbii fungovala do roku 1978 a byla součástí systému, který odděloval děti kanadských indiánů a dalších menšin od jejich rodičů.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 50 minutami

Zakladatele antivirové společnosti Johna McAfeeho nalezli mrtvého ve vězení, zřejmě spáchal sebevraždu

Zakladatel americké antivirové společnosti John McAfee byl dnes nalezen mrtvý ve své cele ve Španělsku. Podle listu El Mundo to oznámilo katalánské ministerstvo spravedlnosti, podle nějž se jednalo nejspíš o sebevraždu. Zpráva přišla jen několik hodin poté, co španělský soud rozhodl o vydání 75letého podnikatele do USA, kde byl stíhán kvůli údajným podvodům, spiknutí a krácení daní a kde mu hrozily desítky let vězení.

Zdroj: ČTK
Další zprávy