Češi loni prosázeli 152 miliard korun, o desetinu více než před rokem

ČTK ČTK
Aktualizováno 8. 6. 2016 15:54
Výhry se meziročně zvýšily o 14,1 procenta na 121,8 miliardy korun. Objem finančních prostředků vložených do hry se zvýšil navzdory tomu, že od roku 2014 ministerstvo financí zrušilo 17 247 herních zařízení.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Praha - Češi v loňském roce prosázeli 152,2 miliardy korun, meziročně o 10,2 procenta více. Výhry se meziročně zvýšily o 14,1 procenta na 121,8 miliardy korun. Informovalo o tom dnes ministerstvo financí.

Příjmy ze hry legálních provozovatelů loterií a jiných podobných her tak činily 30,4 miliardy korun, zatímco o rok dříve to bylo o miliardu korun více. 

Objem finančních prostředků vložených do hry se zvýšil navzdory tomu, že od roku 2014 ministerstvo financí z moci úřední zrušilo 17 247 herních zařízení.

Inkaso odvodu z loterií a jiných podobných her za loňský rok činilo 8,1 miliardy korun. "Proti roku 2014 se jedná o nárůst téměř o čtvrt miliardy korun," doplnil náměstek ministra financí Ondřej Závodský.

Nejvíce peněz, více než 49 miliard korun, lidé vložili do interaktivních videoloterních terminálů. Následovaly kurzové sázky (43,8 mld. Kč) a výherní hrací přístroje (32,2 mld. Kč). U kurzových sázek se znovu zvýšil podíl těch internetových. V roce 2014 činil 82,6 procenta, loni vzrostl na 86,8 procenta.

Podobně jako v roce 2014 výrazně vzrostl objem vsazených částek v oblasti okamžitých loterií a internetových kurzových sázek. Jejich podíl se každý rok zvyšuje a z hlediska prostředků vsazených do hry dosahuje zhruba čtvrtiny celého trhu.

Vklady do těchto her se loni meziročně zvýšily zhruba o 30 procent. Vsazené částky do peněžitých a věcných loterií vzrostly dokonce čtrnáctkrát, jejich podíl však činí jen několik setin procenta.

Zvýšení objemu vsazených prostředků bylo patrné rovněž u kostek a karetních turnajů v kasinu. "Považuji za úspěch, že nárůst těchto her nastal na úkor videoloterijních terminálů, a objem vsazených prostředků se tak přesouvá do méně škodlivých her," dodal Závodský.

U interaktivních videoloterijních terminálů hodnoty vložených částek meziročně poklesly o 16,5 procenta a hodnoty vyplacených výher se snížily o 19,4 procenta. Celkově tak sázející na videoloterijních terminálech meziročně prohráli zhruba o tři miliardy korun méně.

 

Právě se děje

Další zprávy