Češi jako první vyrobili "SPZ" pro drony. EU chystá povinnou identifikaci, většina létá nelegálně

Lenka Petrášová
Aktualizováno 12. 6. 2017 12:18
Systém identifikace dronů má být do budoucna povinný, přísnější pravidla chystá Evropská unie. Pomoci by mohl i identifikátor od české firmy, který dostal jméno po slavné pohádkové včelce Máje – psáno ovšem mezinárodně srozumitelně jako MAIA.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - České firmě se podařilo vyrobit krabičku o rozměru dva krát dva centimetry, která pomůže uhlídat drony. Trojrozměrná GPS funguje podobně jako SPZ neboli registrační značka u auta a nezpůsobí žádné velké zatížení ani těm nejmenším dronům.

Firma UpVision na podzim pustí do volného prodeje identifikátor, který umí říct, v jakých souřadnicích a v jaké výšce se právě pohybuje ten který dron. A to nezávisle na jeho napájení a na řídicí platformě, s níž dron komunikuje. Identifikátor dostal jméno po slavné pohádkové včelce Máje - psáno ovšem mezinárodně srozumitelně jako MAIA.

"Právě se snažíme výrobek nacenit. Chceme se pohybovat kolem částky, kterou si může dovolit i nadšenec amatér," říká Jakub Karas z firmy UpVision. "Jak se o tom víc a víc mluví, tak už se nás lidé sami ptají, kdy si to budou moci koupit, takže zájem, předpokládám, bude velký," dodává Karas, působící také jako viceprezident Aliance pro bezpilotní letecký průmysl, která se snaží dát provozu dronů nad Českem řád.

Podle odhadů odborníků je až 80 procent dronů u nás provozováno nelegálně. Jejich majitelé nedodržují ani pravidla bezpečného provozu, ani své stroje nezaregistrovali.

Evropská unie si je tohoto nebezpečí vědoma a měla by už v příštím roce předložit konkrétní návrh směrnice o regulaci dronů a jejich provozu. Nejpozději do roku 2020 chce legislativu v evropských státech sjednotit. Kvůli hrozbám teroristických útoků se určitě počítá s tím, že každý dron bude muset mít povinnou GPS identifikaci. Nyní platí, že co stát, to jiná pravidla.

Ještě větší potíž ale je, že drony nejsou vidět na radarech. Byť v Česku smí stroje létat jen do třistametrové výšky, ne všichni to dodržují, stejně jako to, že nesmí létat nad hlavami lidí například při koncertech. Podle Jakuba Karase je proto zřejmě jen otázkou času, kdy dojde k první tragédii a ke střetu letadel či vrtulníků s bezpilotními stroji.

I proto firma UpVision letos na jaře vytvořila stejnojmennou aplikaci MAIA, která funguje jako jakési řízení letového provozu pro drony. Ukazuje aktuální mapu s právě létajícími drony. Bezplatnou aplikaci si stáhlo už přes dva a půl tisíce lidí a šíří se i za hranice republiky, protože obsahuje data z celé Evropy.

"Člověk si zjistí, kde se nejlépe létá, má tu letový deník, kde se eviduje například výdrž baterie. V reálném čase také vidíte, zda je v okolí nějaký aktivní dron, s jehož majitelem můžete rovnou komunikovat," popisuje Karas.

Aplikace MAIA ukáže, kam s dronem můžete letět. Na mapě také uvidíte aktuální polohu všech dronů nad danou oblastí.
Aplikace MAIA ukáže, kam s dronem můžete letět. Na mapě také uvidíte aktuální polohu všech dronů nad danou oblastí. | Foto: UpVision

Vlastník dronu také zjistí legislativní omezení pro daný stát - v Česku například nově začíná platit omezení pro lety nad chráněnými krajinnými oblastmi a zpřísnění se čeká také u památek.

Společnost UpVision je jedním z následovníků firmy Geodis, která se zabývala mapováním. V tom ostatně pokračuje dodnes. Jedním z posledních velkých projektů je mapa pražského letiště Ruzyně s přesností na centimetry, díky níž se dají rozpoznat hrozící problémy a trhliny. Firma také pro ČEZ úspěšně otestovala mapování elektrického vedení seshora a v nepřístupném terénu. Fotí také kampaň Česko − země příběhů pro CzechTourism. Letos to byly barokní památky z nezvyklých úhlů pohledu, příští rok půjde o památky ve funkcionalistickém stylu.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Brémy podlehly Frankfurtu 0:3, Pavlenka inkasoval po 342 minutách

Fotbalisté Brém v dohrávce 24. kola německé ligy podlehli Frankfurtu 0:3 a zůstali na předposledním místě tabulky. Brankář Jiří Pavlenka byl v bundeslize překonán po 342 minutách, celý zápas za domácí Werder odehrál i krajní obránce Theodor Gebre Selassie.

Brémy prohrály poprvé po třech ligových zápasech a ztrácí dva body na šestnáctý Düsseldorf, který drží barážovou pozici. Eintracht zvítězil podruhé za sebou a poskočil na 11. příčku.

Domácí si v úvodním poločase vytvořili víc nebezpečných šancí než soupeř, ale brankář Trapp zneškodnil dalekonosnou ránu Klaasena nebo Selkeho pokus z úhlu.

Druhé dějství jasně patřilo Frankfurtu. V 61. minutě si na Kostičův centr naskočil Silva a přesnou hlavičkou překonal Pavlenku. Reprezentační gólman podruhé inkasoval v 81. minutě z rohu od nepokrytého Ilsankera a hostující náhradník ještě v poslední minutě uzavřel skóre hlavou.

Hráči Werderu potvrdili pozici nejhoršího domácího týmu německé ligy, v aktuální sezoně na Weserstadionu ze 14 utkání získali pouhých šest bodů a vyhráli jen v září nad Augsburgem (3:2).

před 2 hodinami

V případě Maddie McCannové, jež zmizela před třinácti lety, je podezřelý Němec

Němečtí vyšetřovatelé podezřívají z vraždy britské dívky Maddie McCannové, která zmizela před 13 lety při rodinné dovolené v Portugalsku, 43letého muže z Německa. Vyšetřování otevřelo státní zastupitelství v Braunschweigu, informoval dnes Spolkový kriminální úřad. Podezřelý, který byl už v minulosti podle agentury DPA vícekrát trestán kvůli sexuálním deliktům i na dětech, si v současnosti odpykává víceletý trest ve vězení.

Tehdy tříletá Madeleine McCannová zmizela v květnu 2007 z apartmánu v turistickém komplexu v Praia da Luz u jihoportugalského města Lagos v regionu Algarve. Její rodiče byli tehdy na večeři v blízké restauraci. O osud dívenky se zajímala média na celém světě. 

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Anderson, Ozon, McQueen. Festival v Cannes zveřejnil výběr filmů pro letošní ročník

Nové filmy amerického režiséra Wese Andersona, francouzského Françoise Ozona či britského Steva McQueena jsou součástí oficiálního výběru 56 snímků pro letošní ročník mezinárodního filmového festivalu v Cannes. Filmový svátek se letos v květnu nekonal kvůli koronavirové pandemii, pro snímky je ale zařazení na jeho program prestižním oceněním, uvedla agentura AFP. Žádný český film se do výběru neprobojoval.

Na seznamu oficiálního výběru se nachází Andersonův film The French Dispatch (Francouzská spojka), Ozonův Eté 85 (Léto 85), britský filmař Steve McQueen má ve výběru snímky hned dva - Lovers Rock (Skála milenců) a Mangrove (Mangrovník).

Žádný český film v letošním oficiálním výběru festivalu nefiguruje. Ze zemí střední a východní Evropy zde mají své zástupce pouze Litva (film Soumrak režiséra Šarunase Bartase) a Bulharsko (snímek Únor od režiséra Kamena Kaleva).

Zdroj: ČTK
Další zprávy