Cenzura na internetu roste. Nový žebříček zemí

Pavla Adamcová Pavla Adamcová
11. 12. 2014 12:18
Češi mohou svobodně užívat výhod internetu více než Poláci či Rusové, ale naopak méně než Maďaři, ukazuje průzkum.
Ilustračí foto.
Ilustračí foto. | Foto: Thinkstock

Londýn - Internet je čím dál méně svobodným místem, zvyšuje se zde cenzura i vládní dohled. Zároveň platí, že čím bohatší a vzdělanější lidé jsou, tím více z digitální revoluce těží. Vyplývá to ze studie Web Index 2014 od Nadace World Wide Web.

Nadace každoročně poměřuje vliv internetu na sociální, ekonomickou a politickou sféru jednotlivých zemí. Za letošní rok zhodnotila celkem 86 států světa podle kritérií, jako je dostupnost internetu, volná výměna názorů nebo otevřenost internetového prostředí.

Nejlépe se z tohoto pohledu již tradičně umístily země s vyššími příjmy. V žebříčku Web Index 2014 skončilo první Dánsko, které dosáhlo 100 bodů, což je maximum. Druzí skončili Finové (98,81 bodu) a třetí Norové (97,32 bodu).

Česko je nad průměrem

Česko se umístilo s 65,50 bodu na 28. pozici, Polsko je na 34. místě (58,81 bodu) a Rusko jen o jednu pozici za Poláky s 58,17 bodu.

Země Počet bodů
1. Dánsko 100
2. Finsko 98,81
3. Norsko 97,32
4. Velká Británie 95,67
5. Švédsko 94,97
6. USA 94,52
7. Island 93,72
8. Jižní Korea 92,81
9. Nizozemsko 91,84
10. Belgie 89,67
... ...
26. Maďarsko 66,12
28. ČR 65,50
34. Polsko 58,81
...
84. Jemen 5,17
85. Barma 3,03
86. Etiopie 0,00

Nejhůře dopadla africká Etiopie, která nezískala žádné ohodnocení a v žebříčku skončila poslední, na 86. příčce.

Vlády zasahují stále častěji

Nadace World Wide Web uvádí, že 4,3 miliardy lidí jsou zcela bez možnosti přístupu na internet. Nedostačující nebo žádné zákony, které zabraňují rozsáhlé kontrole přístupu na internet, má přes 84 procent zemí, což je oproti roku 2013 nárůst přes 20 procentních bodů.

Na stoupající míru cenzury internetu ze strany vlád upozorňuje podle agentury Reuters také zakladatel webu Tim Berners-Lee. "Je načase uznat internet jako základní lidské právo. To znamená zaručit dosažitelný přístup pro všechny a zaručit i ochranu soukromí a svobodu uživatelů webu bez ohledu na to, kde žijí," řekl Berners-Lee.

Šéfka Nadace World Wide Web Foundation Anne Jellema zároveň připomíná, že čím bohatší a vzdělanější lidé jsou, tím více z digitální revoluce těží. Tento trend se podle ní musí změnit. "Extrémní rozdíly mezi bohatými a chudými jsou problémem naší doby a my musíme používat technologie k tomu, abychom tyto rozdíly vyvážili, nikoli zvětšovali," dodává Jellema.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 3 minutami

Němečtí ekologové žalují BMW a Mercedes kvůli výrobě aut se spalovacími motory

Německá ekologická organizace Deutsche Umwelthilfe (DUH) zažalovala automobilky BMW a Mercedes-Benz. Chce tyto německé podniky soudní cestou přimět k tomu, aby do roku 2030 ukončily výrobu automobilů se spalovacím motorem. Informovala o tom agentura DPA.

Šéf DUH Jürgen Resch uvedl, že automobilky BMW a Mercedes-Benz svými nynějšími vozy porušují "základní právo na ochranu klimatu". "Budeme soudní cestou prosazovat konec naftových a benzinových osobních automobilů od roku 2030," dodal.

Organizace žaloby podala v pondělí, kdy vypršel termín, do kterého měly automobilky odpovědět na její předžalobní výzvu. Ta požadovala právě ukončení výroby automobilů se spalovacím motorem do roku 2030, což však podniky podle očekávání odmítly.

Automobilka Mercedes-Benz v reakci na žalobu uvedla, že se bude bránit "všemi právními prostředky". Firma plánuje dosáhnout klimatické neutrality svých aut do roku 2039. Konkurent BMW sdělil, že do roku 2030 hodlá snížit emise oxidu uhličitého z provozu, výroby i likvidace svých vozů o 40 procent.

Zdroj: ČTK
před 6 minutami

Fotbalisté Olomouce zdolali Vlašim 2:1 a jsou prvními osmifinalisty MOL Cupu

Fotbalisté Olomouce ve 3. kole MOL Cupu vyhráli ve Vlašimi 2:1 a stali se prvními osmifinalisty tohoto pohárového ročníku. Hanácký favorit se s druholigovým soupeřem trápil, vítězný gól vstřelil Kryštof Daněk až v 79. minutě.

Olomoučtí začali ve Vlašimi dobře a už v šesté minutě je poslal do vedení Zmrzlý. Hráči Sigmy pojistku nepřidali, blízko byl Hála, ale autor šesti gólů v ligové sezoně napálil břevno.

Šance měli i domácí a v 66. minutě srovnal Broukal hlavou po rohu. V závěru duel rozhodl Daněk, který zakončil akci Šípa a Hály.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Nechceme novou studenou válku, řekl americký prezident Joe Biden v OSN

Svět musí spolupracovat víc než kdy dřív, protože osudy různých zemí a národů nikdy nebyly propojené více než nyní. S takovým vzkazem dnes vystoupil na Valném shromáždění OSN americký prezident Joe Biden. V projevu hovořil o snaze otevřít "éru diplomacie" po válce v Afghánistánu, posílit podporu rozvojových zemí v boji proti klimatickým změnám nebo o chystaných "protipandemických závazcích". Za sílícího napětí mezi Washingtonem a Pekingem také uvedl, že USA si nepřejí novou studenou válku.

"Náš vlastní úspěch je svázán s úspěchy ostatních. Abychom zajistili výsledky pro náš vlastní lid, musíme také být silně v kontaktu se zbytkem světa," řekl americký prezident. "Naše bezpečí, naše prosperita a samotné naše svobody jsou, podle mě, propojené víc než kdy dřív. A proto musíme spolupracovat víc než kdy dřív," pokračoval.

Biden dnes promlouval k Valnému shromáždění OSN poprvé od nástupu do Bílého domu, kde v lednu vystřídal Donalda Trumpa. Podle deníku The New York Times přišel jeho prezidentský debut v momentě "silných nových pochybností" ohledně jeho slibu vrátit USA do pozice lídra na mezinárodní scéně.

Jedním z důvodů je nedávné chaotické ukončení americké vojenské mise v Afghánistánu, kde se po dvaceti letech ujalo moci radikální hnutí Tálibán. Biden v této souvislosti řekl, že Washington chce zahájit "éru diplomacie" a že použití vojenské síly by pro USA měla být vždy až tou poslední možností.

"Mnohé z našich největších obav dnes nemají řešení v síle zbraní," uvedl Biden. V této souvislosti zmínil pandemii covidu-19 a následně avizoval, že USA ve středu oznámí "dodatečné závazky" na podporu boje proti koronaviru. Připomenul při tom, že jeho země dosud rozeslala do zahraničí přes 160 milionů dávek vakcín na covid-19.

K otázce klimatických změn americký prezident řekl, že od odborníků slyší, že se svět rychle blíží do bodu, z něhož už není návratu. Vyzval země světa, aby při příležitosti listopadové klimatické konference v Glasgow přijaly co nejambicióznější cíle a také oznámil, že bude prosazovat další zdvojnásobení amerických příspěvků na podporu ekologické transformace v rozvojových zemích.

Zdroj: ČTK
Další zprávy