Vtip v architektuře? Podívejte se, že to je možné

Vtip v architektuře? Podívejte se, že to je možné
NL Architects/ Slovenská národní galerie, Bratislava  Jako reakci na stupidní podobu reklamy umístěnou na přemostění Slovenské národní galerie v Bratislavě vytvořilo holandské studio NL Architects projekt Feel the difference, ve kterém přeměnili její brutalistní fasádu na nakloněnou dálnici s auty v reálné velikosti.
NL Architects/ Multi Mill, Amsterdam  Otočné pódium Multi Mill, kombinující divadelní prostor s kinem a přehlídkovým molem. Velmi zajímavý a hravý příspěvek NL Architects pro veřejný prostor amsterdamského přístaviště. Jenom ne nudu!
Terunobi Fujimori/ Takasugi-an House  „Velmi vysoký čajový dům" od jednoho z nejdiskutovanějších japonských architektů. Umístěný ve výšce 6 m na vrcholech 2 kaštanů je návratem do krajiny dětských her. Levitující čajový obřad, kontemplace ve vesmíru či reminiscence na pohádkové domy na kuřích nožkách.
Neutelings/ Shipping and Transport College, Rotterdam  Budova Mezinárodního centra námořní školy připomínající periskop atomové ponorky kotvící v řece Maase. Skulpturální architektura s výjimečným prostorovým řešením, která se stala dominantou rotterdamského přístavu. Nadsázka, hravost, barevnost.
Foto: Archív Galerie Jaroslava Fragnera
Věra Tůmová
20. 3. 2012 7:00

Humor si spojí s architekturou jen málokdo. Přesto existuje řada prestižních světových autorů, kteří se jej nebojí a do svých děl dokážou zakomponovat vtip a nadsázku. Ve spolupráci s Danem Mertou, ředitelem Galerie Jaroslava Fragnera, vám přinášíme vybranou kolekci vtipných architektonických kousků.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 2 minutami

Soud nařídil vazbu trojici mužů, která se zapojila do bojů na Ukrajině. Čelí obvinění z terorismu

Obvodní soud pro Prahu 5 v pátek uvalil vazbu tři z pěti obviněných, kteří se podle vyšetřovatelů zapojili do bojů na východě Ukrajiny na straně samozvané Doněcké lidové republiky, sdělil Martin Bílý z Vrchního státního zastupitelství v Praze. Bílý navrhoval na tři stíhané uvalit vazbu kvůli tomu, že by mohli uprchnout nebo působit na dosud nevyslechnuté svědky.

Pětici policisté z Národní centrály proti organizovanému zločinu obvinili ve čtvrtek z teroristického útoku, účasti na teroristické skupině, financování terorismu a podpory a propagace terorismu. Obvinění čelí i jedna právnická osoba. Za trestný čin teroristického útoku jim hrozí až 20 let vězení, u trestného činu financování terorismu až 12 let vězení a v případě podpory a propagace terorismu může soud uložit maximálně patnáctileté vězení.

Policie podezřelé zadržela ve středu. Kvůli případu zasahovala po celém Česku. Zadržení čeští občané podle kriminalistů jezdili bojovat na Ukrajinu na straně proruských separatistů nebo takové cesty chystali či organizovali.

Podle informací serveru iROZHLAS.cz se vyšetřování soustředí kolem paramilitárního spolku Českoslovenští vojáci v záloze za mír. Policie zjistila, že jeden z jeho členů v minulosti odjel na Donbas, kde se měl zapojit do bojů na straně separatistů. Po návratu spolek začal shánět peníze, aby do válčící zóny mohli vycestovat další zájemci.

Zdroj: ČTK
před 22 minutami

Navalnyj hlásí, že nemá cit v noze a ruce. Ukončí hladovku

Vězněný ruský oponent Kremlu Alexej Navalnyj oznámil, že ukončí protestní hladovku. Stále požaduje, aby ho prohlédl lékař, jehož si sám vybere. Nemá cit v noze a ruce.

Hladovku Navalnyj ohlásil 31. března ve snaze vynutit si náležitou lékařskou péči kvůli bolesti zad a ztráty citlivosti v nohou.

Lékaři ve čtvrtek projevili obavu o jeho život, pokud hladovku neukončí. Požádali rovněž o převoz Navalného z vězeňské do civilní nemocnice v Moskvě.

Zdroj: ČTK
Další zprávy