Střešní krytinu vybírejte podle jejích vlastností

Andrea Berniová
17. 7. 2012 14:47
Odolnost a také životnost, to jsou důležité aspekty při vybírání střechy
Střecha musí odolávat nepříznivým podmínkám
Střecha musí odolávat nepříznivým podmínkám | Foto: Tondach

Uvažujete o nové střeše? Nebo stavíte dům a přemýšlíte, jakou střešní krytinu zvolit? Různé typy střešních krytin mají odlišnou životnost a také jejich vlastnosti se liší. Častou volbou bývá pálená taška.

Ta může být povrchově upravovaná, například barvená nebo glazovaná. Díky glazuře je taška odolnější vůči vnějším vlivům, třeba vodě a mrazu. Taška má tak delší životnost. Dobře vypadá, když barva tašek ladí s barvou fasády nebo okenních rámů. Také pokud plánujete k domu později přistavět zděnou garáž, měla by na střeše mít stejné tašky jako váš dům.

Došky, nebo betonové tašky?

Můžete mít ale i betonové tašky. Ty se vyrábějí v různých odstínech, stejně jako pálené. Jsou pevné a vydrží bez problémů i nepříznivé počasí. Kromě tašek seženete ještě asfaltové šindele. Ty mají podobu asfaltového pásu. Tvarem mohou připomínat střešní tašky.

A jaké jsou jejich výhody? Určitě se hodí pro atypické tvary střech. Dokážou se jim totiž přizpůsobit lépe než třeba pálené tašky. Šindele mají také nižší hmotnost, takže se hodí pro krovy, které by těžké tašky neunesly. Montáž tohoto typu střešní krytiny je snadná, její zápornou vlastností je ale nižší životnost. Nejsou také příliš odolné vůči požáru. Šindele se vyrábějí i ze dřeva.

Střecha z plastu je lehčí

Střecha může být i z plechu. Ta také nemá příliš vysokou hmotnost a její montáž není obtížná. Často se používají ocelové nebo hliníkové plechy. Střešní krytina ale může být i z plastu. Tvarem připomíná střešní tašky, ale je mnohem lehčí.

Nezapomínejte na okapy. Díky nim totiž voda ze střechy při dešti nestéká na fasádu. Na střeše by také měly být umístěny zábrany, díky kterým by ze střechy v zimě neměl sklouzávat sníh.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 4 minutami

Americká vláda se zaměří na platby v kryptoměnách při kyberútocích, uvádí The Wall Street Journal

Americká vláda chce ztížit hackerům možnost využívat kryptoměny k ziskům při kyberútocích. Chystá několik kroků včetně sankcí, píše s odvoláním na zdroje obeznámené se situací deník The Wall Street Journal (WSJ). Platit by tato opatření podle listu mohla začít už příští týden.

Kabinet připravuje nové pokyny ohledně rizik spojených s usnadňováním takových plateb požadovaných jako výkupné při digitálních útocích. V plánu jsou pokuty a další postihy.

před 46 minutami

Nová albánská vláda, kterou tvoří z většiny ženy, získala důvěru parlamentu

Důvěru parlamentu v pátek dostala nová albánská vláda premiéra Ediho Ramy, jehož Socialistická strana (PS) letos na jaře ve volbách získala absolutní většinu, a může tak vládnout bez koaličního partnera. V kabinetu ženy obsadily 12 ze 17 křesel, čímž se Albánie dostala na přední místa světového žebříčku v zastoupení žen ve vládních pozicích, napsala agentura AP.

V parlamentu pro vládu hlasovalo 77 poslanců, 53 ji nepodpořilo. Rama v dubnových volbách obhájil už třetí, pro postkomunistickou Albánii rekordní, mandát předsedy vlády za sebou. Jeho strana získala v zákonodárném sboru 74 ze 140 křesel. Hlavní opoziční protivník, Demokratická strana (DS), má v Lidovém shromáždění 59 poslanců.

Zdroj: ČTK
Další zprávy