Před 130 lety se narodil zakladatel Bauhausu Walter Gropius

Před 130 lety se narodil zakladatel Bauhausu Walter Gropius
Bauhaus , Desava, Německo (1925-26)  Bauhaus jako umělecká škola výrazně zasáhl do dějin architektury, umění a kultury 20. století.
Vznik Bauhausu se datuje především do roku 1919, kdy se spojily dvě školy umění a řemesel.
Bauhaus , Desava, Německo (1925-26) - interiér Mensa.
Od roku 1925 se Bauhaus musel přemístit do Desavy, kde se ale podařilo pro školu vystavět jedinečný funkcionalistický komplex učebních prostor, ateliérů, dílen i ubytování pro studenty a učitele.   
Foto: www.bauhaus-dessau.de
Věra Tůmová
20. 5. 2013 12:00

Jeden z nejvýznamnějších novátorů v architektuře 20. století a přední představitel funkcionalismu Walter Gropius (1883-1969) se narodil v Berlíně 18. května před 130 lety. Jako německý architekt, urbanista a teoretik architektury se do dějin světové architektury zapsal mimo jiné jako zakladatel umělecko-průmyslové školy Bauhaus. Působil zde od jejího založení v roce 1919 i jako první ředitel. V roce 1934 emigroval před nacisty nejprve do Anglie a pak se natrvalo přestěhoval do USA, kde získal profesuru na Harvardu. Zasloužil se zde o zásadní modernizaci výuky i o další šíření funkcionalismu. Základními principy jeho staveb byla věcnost a funkčnost, dodržování stroze geometrických tvarů a stejně jako u Adolfa Loose i odmítání jakéhokoliv ornamentálního členění stavby.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Vaclík pomohl Seville k výhře nad Levante čistým kontem

Fotbalisté Sevilly zvítězili v utkání 9. kola španělské ligy nad Levante 1:0. Čistým kontem k tomu přispěl český brankář Tomáš Vaclík.

Jediný gól utkání, ve kterém měla domácí Sevilla navrch, vstřelil čtyři minuty před koncem Luuk de Jong. Vaclík, na kterého šly čtyři střelecké pokusy, si připsal už čtvrtou nulu z devíti ligových startů.

San Sebastian po dvou ligových prohrách zvítězil nad Betisem Sevilla 3:1 a posunul se na čtvrté místo. Utkání však nezačal ideálně, od 12. minuty prohrával. Ještě do přestávky skóre otočil, po vlastní brance Javiho Garcíi z 22. minuty se o čtrnáct minut později trefil Willian José. Zisk tří bodů pro domácí stvrdil v 58. minutě Portu.

Athletic Bilbao pouze remizoval s Valladolidem 1:1. Za domácí pálil v 33. minutě Iňaki Williams, Valladolid vyrovnal v 71. minutě díky vlastnímu gólu Iňiga Martíneze.

Zdroj: ČTK
Další zprávy