Nových bytů se v Praze prodalo víc, ležáků ale neubývá

Veronika Skálová Veronika Skálová
23. 1. 2012 12:48
Prodej zrychlil v posledním čtvrtletí
Bytový dům Na Topolce Na Topolce 1178/16, Praha 4 Developer: AT DEVELOPMENT a.s. Architekt/i: SHA - Šafer, Hájek architekti spol. s r.o.
Bytový dům Na Topolce Na Topolce 1178/16, Praha 4 Developer: AT DEVELOPMENT a.s. Architekt/i: SHA - Šafer, Hájek architekti spol. s r.o. | Foto: www.bestofrealty.cz

Praha - Blížící se růst snížené sazby DPH a klesající úrokové sazby hypoték v loňském roce povzbudily zájem o nové bydlení v Praze. V analýze to zjistila společnost Trigema.

Ta z dostupných zdrojů sleduje informace o developerské výstavbě v hlavním městě a zpracovává mimo jiné i údaje o počtu takzvaných "ležáků", tedy bytů, které jsou v nabídce dlouho po dostavbě projektu.

Podle analytiků Trigemy vzrostly prodeje nových bytů v Praze o 10 procent ve srovnání s očekáváním na začátku roku. K nabídce 7 098 volných bytů v průběhu roku přibylo na trh dalších 2809 bytů v nových projektech.

Celkově se v Praze za celý rok prodalo 3800 nových bytů, výrazné zrychlení bylo patrné zejména v posledním čtvrtletí.

"Můžeme za mírný úspěch považovat skutečnost, že se v průběhu roku 2011 prodalo o 982 bytů více, než jich na trh přibylo. Stále to však znamená, že na trhu je na začátku roku 2012 přes šest tisíc volných bytů. Dalších 2300 bytů, které jsou ještě volné, bude dokončeno v průběhu roku 2012," upozornila společnost Trigema.

Ležáků neubylo

Problémem pražského realitního trhu pak i nadále zůstávají takzvané ležáky - tedy byty, které se nedaří prodat ani rok po dokončení projektu. Z celkového počtu 2 614 volných dokončených bytů bylo v nabídce 770 déle než dva roky, za ležáky bylo možné považovat celkem 1677, které kupce nenašly déle než rok.

Experti navíc pro letošní rok očekávají spíš pokles poptávky daný zejména pokračováním recese i zmíněným zrychlením prodejů na konci loňského roku. Další plánované zvýšení DPH už trhu podobný impuls jako to letošní pravděpodobně nedá.

Šéf Trigemy je s odhadem budoucnosti opatrný. "Rozhodující vliv budou mít skutečnosti, které neumíme předvídat. Jde o další vývoj dluhové krize, postoj bank k hypotékám a vůbec k úvěrování developerů a v krátkodobém horizontu především o tom, jaká bude DPH v roce 2013," upozornil Marcel Soural.

 

Právě se děje

před 42 minutami

Lipsko opět ztratilo a dalo vedoucímu Bayernu šanci odskočit

Fotbalisté Lipska ve 29. kole německé ligy remizovali bez branek s Hoffenheimem a dali šanci Bayernu Mnichov navýšit náskok na prvním místě tabulky. Hostům k bodu ze hřiště druhého celku tabulky pomohl i český obránce Pavel Kadeřábek, který odehrál celý zápas.

Lipsku se sice v nastavení podařilo skórovat, ale po zásahu videorozhodčího nebyl gól Yussufa Poulsena uznán. Tým trenéra Juliana Nagelsmanna zaznamenal třetí domácí ztrátu za sebou a Bayern, který má k dobru sobotní zápas s Wolfsburgem, mu může v případě výhry odskočit na rozdíl sedmi bodů.

Hoffenheim remizoval podruhé za sebou bez branek a v bundeslize natáhl sérii bez vítězství na pět zápasů. V tabulce mu patří jedenácté místo.

Německá fotbalová liga - 29. kolo:

Lipsko - Hoffenheim 0:0.

Zdroj: ČTK
před 57 minutami

U tuniských břehu ztroskotala loď s migranty z Afriky, nejméně 41 jich zemřelo

Nejméně 41 afrických migrantů utonulo při ztroskotání lodi u tuniských břehů. Podle tuniských úřadů loď směřovala na italský ostrov Lampedusa. Mezinárodní organizace pro migraci (IOM) v pátek večer oznámila, že loď se potopila ve čtvrtek.

Tuniská pobřežní stráž původně ohlásila 21 nalezených těl. Úřady uváděly, že dvacítka lidí z lodě se pohřešuje. Všichni uprchlíci pocházeli ze subsaharské Afriky.

Loď s migranty podle úřadů vyrazila z tuniského Sfaxu ve čtvrtek večer. "Tato tragická ztráta životů znovu podtrhuje, jak je důležité rozšířit státem řízené záchranné operace napříč střední částí Středozemního moře," uvedla v prohlášení IOM. Mezi dosud vylovenými těly jsou i ženy a jeden kojenec.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Raúl Castro na sjezdu potvrdil, že předává vedení mladší generaci

Kubánský vůdce Raúl Castro v pátek na úvod osmého stranického sjezdu potvrdil, že předá vedení mocné Kubánské komunistické strany (PCC) mladší generaci, která je "plná vášně a protiimperialistického ducha". Informovala o tom agentura Reuters.

Čtyřdenní sjezd PCC se koná za zavřenými dveřmi, ale kubánská televize odvysílala úryvky Castrova úvodního projevu. Devětaosmdesátiletý Raúl Castro v něm vyjádřil spokojenost nad tím, že může předat vedení skupině věrných, kteří za sebou mají desítky let zkušeností, během nichž stoupali po stranickém žebříčku.

Předáním moci formálně skončí éra bratrů Castrových na Kubě. Ve vedení PCC má na sjezdu Raúla Castra vystřídat kubánský prezident Manuel Díaz-Canel (61).

Zdroj: ČTK
Další zprávy