Moderní kanadská architektura a dřevo

Moderní kanadská architektura a dřevo
Botanická zahrada - VanDusen Botanical Gardens Visitor Centre  Hlavní vstup do návštěvnického centra botanické zahrady. Zahrnuje 71 unikátních střešních panelů, prefabrikované i integrované mechanické, elektrické a akustické systémy.
Botanická zahrada - VanDusen Botanical Gardens Visitor Centre  Atrium se speciálním kruhovým střešním oknem v nejvyšším bodě vstupní haly (okulus).
Botanická zahrada - VanDusen Botanical Gardens Visitor Centre  Konstruktéři vyvinuli nový typ univerzálního panelu u sloupu tak, aby vyhověli náročnosti rozdílné geometrie speciální „free-flowing" střechy.
Botanická zahrada - VanDusen Botanical Gardens Visitor Centre  Návštěvnické centrum botanické zahrady VanDusen je příkladem stavby, která je postavena v souladu s konceptem trvalé udržitelnosti. Typické jsou zde například rostlinami osázené střechy, speciální hliněné zdi či přírodní ventilace a konstrukce z dřevěných trámů.
Foto: Perkins + Will / Foto: Nic Lehoux
Věra Tůmová
1. 3. 2013 22:00

Dřevo je v Kanadě tradiční stavební materiál. Využívá se často při výstavbě soukromých rezidencí, objektů ve veřejném prostoru i u budov pro sportovní, výzkumné a další účely. Prohlédněte si, jak s tímto materiálem pracuje čtveřice prestižních kanadských architektonických ateliérů. Jejich projekty pro Aktuálně.cz exkluzivně vybral lesnický a dřevařský specialista z Kanady Dalibor Houdek.

 

Právě se děje

před 16 minutami

Odbory: Škoda chce do roku 2023 snížit počet zaměstnanců o 3000

Automobilka Škoda Auto chce podle odborů od letoška do roku 2023 snížit počet zaměstnanců o pět procent, tedy asi o 3000 lidí. Zastavil se už například nábor nepřímého personálu, a to zejména mimo výrobní oblasti. Uvedl to ve čtvrtek týdeník Škodovácký odborář. Odbory se snižováním počtu zaměstnanců nesouhlasí a chtějí snížit pětiprocentní krácení personálu na minimum. Vyjádření firmy zjišťujeme. Škoda Auto zaměstnává téměř 39 000 lidí, z toho v Česku asi 34 000. Jedná se o kmenové zaměstnance, kromě nich v automobilce pracují i agenturní pracovníci.

"Odborová organizace tento postup kritizuje, je totiž nutné nejen podat informaci, ale celý projekt projednat. Odbory KOVO rovněž nesouhlasí s číslem rácia. Udělají proto vše, aby snížily toto neodpovědně stanovené plošné rácio pět procent na minimum," uvedl týdeník.

Vedení firmy by podle odborů snížením počtu pracovníků ohrozilo projekty Škody. "Je naprosto jasné, že pokud by se v ráciu pokračovalo, vytvoříme projekt solidarity, kdy přímí pracovníci odmítnou různé modely pracovní doby, jako je 17(směnný) a 18směnný systém či další formy flexibilní práce, včetně hromadných přesčasů," sdělily odbory.

Zdroj: ČTK
před 27 minutami

Rada: Konsolidace veřejných financí si patrně vyžádá růst daní

Vláda by měla podle Národní rozpočtové rady připravit realistickou konsolidaci veřejných financí, která by měla být proti aktuálním plánům rozsáhlejší. Je patrné, že si to vyžádá významné zvýšení daní. Vyplývá to z pravidelné čtvrtletní zprávy o stavu veřejných financí a nastavení rozpočtové politiky, kterou ve čtvrtek Národní rozpočtová rada zveřejnila. Česku podle ní hrozí, že kvůli vývoji veřejných financí narazí na takzvanou dluhovou brzdu již v roce 2024. Ještě loni v listopadu rada předpokládala, že na dluhovou brzdu narazí veřejné finance až o rok později.

Dluhová brzda stanoví hranici, při jejímž překročení musí vláda předložit návrh vyrovnaného nebo přebytkového státního rozpočtu a fondů. Stanovena je na úrovni 55 procent hrubého domácího produktu. Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) v únoru poslancům řekla, že veřejný dluh by měl ke konci letošního roku stoupnout na 45 procent HDP.

"Je zřejmé, že rozsah konsolidačního úsilí v letech 2022 až 2024 bude muset být vyšší než 0,5 procenta hrubého domácího produktu ročně. Zároveň je patrné, že tato konsolidace si vyžádá významné navýšení daňové zátěže, neboť dlouhodobější výpadek příjmů v rozsahu daňového balíčku není možné zcela pokrýt redukcí výdajů, pokud by tedy nemělo dojít k výrazné redukci výdajů v největších výdajových blocích, kterými jsou sociální zabezpečení, zdravotnictví a školství, což rada nepředpokládá," uvedla NRR.

Zdroj: ČTK
Další zprávy