Architektura frankofonního Švýcarska

Architektura frankofonního Švýcarska
Administrativní budova UEFA, BASSICARELLA ARCHITECTES AS, Nyon (Vaud), 2009-2010 Zaoblené a plně prosklené stěny budovy umožňují maximálně využít volný přístup slunečního světla. Letní ochranu proti slunci zajišťují vykonzolované stropní desky, jejichž šířka závisí na orientaci.
Rekreační chata, Charles Pictet Architecte FAS SIA, Les Diablerets (Vaud), 2007-2009 Stavba s rámovou konstrukcí zaujme okny rozmístěnými po celém obvodu pláště. Střed půdorysu zaujímá betonový masiv, jenž slouží k zavětrování budovy a zároveň jako krb a srdce celého domu tak, jak to bývalo u tradičních savojských chalup.
Tři rodinné domy v záplavové zóně, Bakker & Blanc architectes associés,  Fribourg (Fribourg), 2007-2008 Tyto domy jsou součástí záplavové oblasti. Parcely byly vystaveny riziku záplav a studie řešila otázku záchrany obyvatel v případě stoleté vody. Budovy jsou umístěny na násypu, jehož výška byla stanovena tak, aby se v případě povodní museli hasiči při záchraně obyvatel domů brodit ve vodě o maximální výši 60 centimetrů, což je úřady považováno za bezpečné.
Sportovní hala Esplanade, GXM architectes sàrl, Bienne (Bern), 2007-2009  Nová sportovní hala se rýsuje jako nový orientační bod města v neustále se proměňující čtvrti. Budova je výrazným horizontálním prvkem, což ještě více umocňuje přesah prvního podlaží o 8 metrů nad sousední parcelu.
Foto: Galerie Jaroslava Fragnera/ Foto: Hannes Henz
Věra Tůmová
7. 4. 2013 16:00

Galerie Jaroslava Fragnera do 14.4. uvádí dvě výstavy o architektuře Švýcarska. První z nich jsme představili pod názvem ,,To nejlepší z nové švýcarské architektury". Ochutnávku druhé expozice, která přibližuje svébytnost tvorby architektů z francouzsky hovořícího kantonu Švýcarska, si můžete prohlédnout nyní.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 2 hodinami

Na Děčínsku se v sobotu navečer převrátil traktor, zemřeli dva lidé

Na Děčínsku u Dolních Habartic v sobotu navečer zemřeli muž a žena, s nimiž se převrátil traktor. Okolnosti tragické nehody policie dál vyšetřuje.

Traktor se dvěma lidmi se převrátil kolem 18:00. "Utrpěli zranění neslučitelná se životem a bohužel na místě jim podlehli. Na místo vzlétl vrtulník a vyjela i sanita, bohužel už těmto osobám jsme nemohli pomoci," uvedl krajský mluvčí záchranné služby Prokop Voleník. Podle regionální mluvčí policie Aleny Bartošové je šetření příčiny tragické nehody na začátku. 

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Karlovarský kapitán Vondráček dostal třízápasový trest za účast v bitce

Hokejový útočník Tomáš Vondráček z Karlových Varů dostal od disciplinární komise extraligy třízápasový trest za účast v bitce v závěru pátečního utkání 7. kola ve Zlíně. Kapitán Energie se zapojil do šarvátky s obráncem Tomášem Žižkou poté, co na led skočil ze střídačky. Jednozápasový trest dostal litvínovský útočník Martin Havelka, který fauloval Davida Kašeho.

Vondráček se do bitky s Žižkou, kterou odstartoval kontakt zlínského kapitána s brankářem Karlových Varů Filipem Novotným, zapojil i přesto, že v momentě jejího začátku nebyl na ledě. Od rozhodčích Reného Hradila a Filipa Vrby za to dostal vedle pětiminutového trestu i osobní trest do konce utkání.

"V okamžiku zahájení šarvátky nebyl na ledové ploše, ale opustil hráčskou lavici a po příjezdu napadl protihráče zaměstnaného konfliktem s dalším soupeřem. V úderech do helmy a nechráněné části obličeje pokračoval i nadále, přičemž se agresivním způsobem zbavil čárového rozhodčího, který se snažil šarvátku přerušit a zabránit, aby se dostal do blízkosti protihráče," uvedl předseda disciplinární komise Viktor Ujčík v tiskové zprávě s tím, že Vondráčkovi zároveň udělil i pokutu ve výši deseti procent měsíčního platu.

Karlovarský útočník tak nuceně vynechá zápasy v Pardubicích, Třinci a Mladé Boleslavi. Trest v horní polovině možné sazby dostal Vondráček i proto, že v uplynulých dvou letech byl dvakrát trestaný.

Havelka dostal jednozápasový trest za faul na Kašeho v polovině druhé třetiny pátečního zápasu, za který jej ale rozhodčí Vladimír Pešina a Oldřich Hejduk nevyloučili. Disciplinární komise jej však na základě podnětu Sparty řešila.

"Zneužil situace, kdy byl protihráč po předchozím pokusu o zakončení ve snížené pozici a měl minimální šanci se střetu bránit, k tomu, aby cíleně změnil směr své jízdy a zasáhl ho. Před střetem nezvýšil rychlost, ruce držel u těla a před zákrokem se neodrazil, jednoznačně však zneužil protihráčovy situace a porušil zásadu, že je povinen postupovat tak, aby zásahem do hlavy nebo krku neohrozil zdraví protihráče," uvedl Ujčík. Havelka vynechá dnešní utkání 8. kola proti Plzni.

Zdroj: ČTK
Další zprávy