Architektura frankofonního Švýcarska

Architektura frankofonního Švýcarska
Administrativní budova UEFA, BASSICARELLA ARCHITECTES AS, Nyon (Vaud), 2009-2010 Zaoblené a plně prosklené stěny budovy umožňují maximálně využít volný přístup slunečního světla. Letní ochranu proti slunci zajišťují vykonzolované stropní desky, jejichž šířka závisí na orientaci.
Rekreační chata, Charles Pictet Architecte FAS SIA, Les Diablerets (Vaud), 2007-2009 Stavba s rámovou konstrukcí zaujme okny rozmístěnými po celém obvodu pláště. Střed půdorysu zaujímá betonový masiv, jenž slouží k zavětrování budovy a zároveň jako krb a srdce celého domu tak, jak to bývalo u tradičních savojských chalup.
Tři rodinné domy v záplavové zóně, Bakker & Blanc architectes associés,  Fribourg (Fribourg), 2007-2008 Tyto domy jsou součástí záplavové oblasti. Parcely byly vystaveny riziku záplav a studie řešila otázku záchrany obyvatel v případě stoleté vody. Budovy jsou umístěny na násypu, jehož výška byla stanovena tak, aby se v případě povodní museli hasiči při záchraně obyvatel domů brodit ve vodě o maximální výši 60 centimetrů, což je úřady považováno za bezpečné.
Sportovní hala Esplanade, GXM architectes sàrl, Bienne (Bern), 2007-2009  Nová sportovní hala se rýsuje jako nový orientační bod města v neustále se proměňující čtvrti. Budova je výrazným horizontálním prvkem, což ještě více umocňuje přesah prvního podlaží o 8 metrů nad sousední parcelu.
Foto: Galerie Jaroslava Fragnera/ Foto: Hannes Henz
Věra Tůmová
7. 4. 2013 16:00

Galerie Jaroslava Fragnera do 14.4. uvádí dvě výstavy o architektuře Švýcarska. První z nich jsme představili pod názvem ,,To nejlepší z nové švýcarské architektury". Ochutnávku druhé expozice, která přibližuje svébytnost tvorby architektů z francouzsky hovořícího kantonu Švýcarska, si můžete prohlédnout nyní.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Při střetech se squattery v Berlíně bylo zraněno 60 policistů

Okolo 60 policistů v Berlíně ve středu utrpělo zranění při střetech se squattery, kteří se snažili zabránit požární inspekci v činžovním domě, jenž okupují. Budova v Rižské ulici 94 (Rigaer Strasse) ve čtvrti Friedrichshain patří k nejznámějším squatům v Berlíně.

Policie se snažila oblast zabezpečit před protipožární inspekcí plánovanou na čtvrtek. Asi 200 zamaskovaných lidí házelo po policistech kamení a petardy, na ulicích postavili barikády a zapálili je. Policisté oheň hasili pomocí vodních děl a zátarasy rozrazili obrněnými vozidly. Squatteři také zatarasili tramvajové koleje.

Německá média uvádějí, že squatteři a jejich stoupenci se už delší čas snaží zabránit tomu, aby majitel nechal v domě provést protipožární inspekci. Jeho i policii podezřívají, že ho chtějí prohlásit za neobyvatelný a následně nechat vyklidit.

Deník Die Welt na svých internetových stránkách uvádí, že dům v Rigaer Strasse 94 je považován za jeden z posledních symbolů krajně levicové scény v Berlíně. Do budovy se stahují výtržníci, kteří při různých demonstracích útočí na policisty. Lidé, kteří dům okupují, do něho už dlouho znemožňují přístup majiteli, policii i příslušným úřadům.

Zdroj: ČTK
Další zprávy