Umíme předem odhalit rizikové mutace viru, tvrdí Biontech. Novinka zpřesní vakcíny

Adéla Očenášková Adéla Očenášková
18. 1. 2022 15:25
Farmaceutická firma Biontech, která stojí za jednou z vakcín proti koronaviru, hlásí další pokrok v boji proti nemoci covid-19. S britským start-upem InstaDeep vyvinula technologii, která umí zavčas rozpoznat, jaké varianty koronaviru jsou nejnebezpečnější. Vynález by podle expertů pomohl hlavně výrobcům vakcín, aby dostatečně dopředu věděli, zda mají očkovací látky novým mutacím přizpůsobit.
Pohled do laboratoře farmaceutické firmy Biontech
Pohled do laboratoře farmaceutické firmy Biontech | Foto: Reuters

Technologie, která má lépe pochopit chování nových mutací koronaviru, spoléhá na umělou inteligenci, na níž se britský start-up InstaDeep zaměřuje. 

Jak informoval list Financial Times, program dokáže na základě genetického kódu předpovědět, které mutace covidu-19 jsou nejrizikovější.

"Výsledky studie ukazují, že program umí vyhodnotit rizika nových variant covidu-19 na základě jejich hrotových proteinů během několika minut a sledovat jejich vývoj téměř v reálném čase," uvedly firmy v prohlášení. Hrotový protein neboli spike protein se nachází na vnější straně viru, který tuto bílkovinu potřebuje k tomu, aby mohl vstupovat do buněk organismu.

Program založený na umělé inteligenci pracuje s mezinárodními databázemi, v nichž jsou registrované stovky tisíc vzorků virů. To je například úložiště GISAID, které shromažďuje genomy virů chřipky a koronaviru. 

Biochemik a šéf českého Biologického centra Akademie věd Libor Grubhoffer označuje technologii, se kterou Biontech a InstaDeep přišly, za přelomovou záležitost. "Byla otázka času, kdy přístupy umělé inteligence zmapují kapacitu mutací a jejich dopad na fixaci nových variant - zajímavých VOI a obávaných VOC (jde o klasifikaci variant koronaviru, jako VOC se označují ty, u kterých existuje důkaz o zvýšeném přenosu a závažnějším průběhu nemoci - pozn. red.)," řekl pro deník Aktuálně.cz Grubhoffer. 

Podle studie, která ale ještě musí projít formálním odborným posouzením, dokázal program identifikovat více než 90 procent rizikových variant covidu-19. Například nakažlivější mutaci omikron rozpoznal jako riziko ve stejný den, kdy byla jeho sekvence genomu loni na podzim poprvé nahrána do databáze GISAID. V databázi se přitom v té době nacházelo už přes 70 tisíc objevených variant koronaviru, které odborníci zaznamenali v období od loňského října do listopadu.

Technologie si dokázala poradit také s variantou alfa, která dříve dominovala ve Velké Británii. Jako riziko ji označila 65 dní před tím, než mutaci oficiálně pojmenovala Světová zdravotnická organizace (WHO). 

Šéf start-upu InstaDeep Karim Beguir uvedl, že se ve světě každý týden objeví přes deset tisíc nových variant koronaviru a lidští odborníci zkrátka nemají šanci si s takovým množstvím dat poradit.

"Vysoce rizikové varianty by nyní poprvé mohly být rozpoznány ihned, což by ušetřilo mnoho drahocenného času," citoval Beguira deník Financial Times. Ředitel farmaceutické firmy Biontech Ugur Sahin doplnil, že technologie má být volně k dispozici.

Zásadní význam pro prognózy

Brzké varování by především pomohlo výrobcům vakcín v tom, aby zavčas věděli, zda mají očkovací látky kvůli novým mutacím upravit. A pokud ano, tak aby s tím v době, kdy svět už dva roky bojuje s pandemií, mohli začít co nejdříve.

"Systém předběžného varování bude mít zásadní význam pro epidemiologické prognózy, ale také pro vývoj 'přesných' vakcín nebo multivalentních (vakcíny, které obsahují různé virové varianty kmenů - pozn. red.) či globálních vakcín," souhlasí český biochemik Grubhoffer. 

Podle něj vznik technologie potvrzuje očekávání vědců, že výpočetní chemie spolu s pokročilou bioinformatikou a umělou inteligencí vytvoří něco jako systém včasného varování.

Evoluční genetička Emma Hodcroftová z Univerzity v Bernu ale pro Financial Times upozornila, že technologie závisí na datech, která se vloží do světových databází, a více než 80 procent z 6,3 milionu genomů v systému GISAID pochází ze Severní Ameriky a Evropy. Je tedy třeba, aby databázi začaly používat i další země, aby mohla technologie pracovat s co nejvíce daty. 

Vývoj nových vakcín

WHO rozlišuje u potenciálně nebezpečných variant koronaviru tři kategorie: znepokojivé varianty, dále ty, kterým je třeba věnovat pozornost, a sledované varianty. Omikron, který postupně převládá v dalších a dalších státech včetně Česka, spadá do první kategorie.

Právě kvůli omikronu i dalším mutacím, které se mohou v budoucnu objevit, bude podle WHO možná potřeba, aby odborníci současné vakcíny upravili. Opakované očkování původními vakcínami podle ní nemusí být udržitelné.

Někteří výrobci už kvůli omikronu na vývoji očkovacích látek nové generace pracují, mezi nimi i Biontech, který již vakcínu proti covidu uvedl na trh spolu s americkým koncernem Pfizer. V Česku se jedná o tu nejpoužívanější. Omikron patří k vysoce nakažlivé mutaci, dosavadní data ale ukazují, že zároveň způsobuje mírnější průběh nemoci než předchozí delta.

Video: Vakcinolog Daniel Dražan o mRNA vakcínách

Život v pandemii - vakcinolog Daniel Dražan o mRNA vakcínách | Video: Kristýna Pružinová, Jakub Zuzánek
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 29 minutami

Na pochod Praha-Prčice se dnes po dvouleté pauze vydalo přes 17 500 turistů

Na trasy pochodu Praha-Prčice se dnes po dvouleté covidové pauze vydalo 17 508 turistů. První z nich vyrazili na trať už před 05:00. Po poledni se začali vracet účastníci kratších tratí a cyklisté. Před 13:00 zatím do cíle nedorazil žádný z účastníků nejdelší sedmdesátikilometrové trasy. Všichni se musí vrátit do dnešních 20:00.

Pořadatelé museli počet účastníků omezit kvůli výluce železničního provozu mezi Olbramovicemi a Chotovinami. Na trasy se tak vydali jen ti, kteří se dopředu elektronicky zaregistrovali, informovala za pořadatele Dana Horáková.

Letos se tak zájemci nemohli registrovat až na startu, jak byli zvyklí, pouze ukazovali QR kódy. "Potřebovali jsme zastropovat trasy, proto jsme registraci uzavřeli dva dny před pochodem. Kvůli rekonstrukcím železniční trati jsou trasy kyvadlové dopravy delší, posílili jsme i dopravu na jih," uvedla Horáková. Pořadatelé ocenili, že jim letos ubyla práce s penězi.

Trasy pro pěší měří od 23 do 70 kilometrů, přičemž nejdelší začíná v Praze. Část z 21 tras je vyhrazena pro cyklisty. "Cyklisti mají samostatné trasy od roku 2006, chtěli jsme zabránit nebezpečí, protože se míchali do tras pro pěší," doplnila Horáková.

Nejoblíbenější je dětská trasa z Votic dlouhá 23 kilometrů. "Využívají ji i senioři, kterým už to tolik nechodí. Vozíčkářská trasa začínala v Miličíně, vyrazilo na ni 98 vozíčkářů.

Zdroj: ČTK
před 52 minutami

Hermannová se Štochlovou jsou na písku v Kusadasi ve čtvrtfinále

Plážové volejbalistky Barbora Hermannová s Marií-Sárou Štochlovou porazily na turnaji série Pro Tour Challenge v Kusadasi v prvním kole play off Italky Margheritu Bianchinovou a Claudii Scampoliovou 21:17, 23:21 a postoupily do čtvrtfinále. V tureckém přímořském středisku dosud neztratily ani set a zvýšily šance na účast na červnovém mistrovství světa v Římě.

České jedničky po vítězství ve skupině potvrdily dobrou formu i proti Italkám. První set získaly díky čtyřem bodům v řadě od stavu 17:17, ve vyrovnanější druhé sadě sice neproměnily tři mečboly, ale čtvrtou šanci na ukončení zápasu už využily. K vítězství si pomohly sedmi esy.

V odpoledním čtvrtfinále se Hermannová se Štochlovou utkají s osmým nasazeným německým párem Sandra Ittlingerová, Isabel Schneiderová. Bez ohledu na výsledek už je jasné, že při čtvrtém startu na okruhu vylepší společné maximum, kterým je květnové deváté místo z Dauhá. V Turecku neskončí hůř než páté.

Zdroj: ČTK
Další zprávy