Česká ekonomika letos poroste o dvě procenta, odhadují banky. Koruna už moc neposílí

ČTK ČTK
23. 1. 2020 14:23
Česká bankovní asociace (ČBA) v aktualizované prognóze nechala odhad růstu ekonomiky v letošním roce na dvou procentech. Pro příští rok předvídá ve svém prvním odhadu růst na úrovni 2,3 procenta.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: iStock

Výkonnosti české ekonomiky letos i příští rok podle ČBA pomůže soukromá spotřeba podpořená solidním, ale zpomalujícím růstem mezd.

"V souvislosti s ne úplně jasnou hospodářskou situací v Německu nadále zůstává základním scénářem ČBA dočasné usazení české ekonomiky na tempech mírně pod jejím střednědobým potenciálem s tím, že během roku 2021 lze již očekávat mírné zrychlení," uvedl analytik ČBA Miroslav Zámečník.

Největším rizikem odhadovaného vývoje české ekonomiky je podle ČBA v současnosti možný obchodní spor mezi USA a státy EU v návaznosti na kontroverzní evropské dotace výrobci letadel Airbus a následné říjnové zavedení cel na evropské zboží v hodnotě 7,5 miliardy dolarů.

Rizikem také může být reakce evropských ekonomik na zavedení přísnějších emisních limitů od roku 2021. To může na jednu stranu vést k růstu prodeje automobilů v roce 2020 kvůli předzásobení. Na druhou stranu to ale může v dalším roce způsobit pokles, který by ovlivnil zásadním způsobem ziskovost automobilek.

"V tuto chvíli není nikdo schopen předvídat, jak se promítnou přísné emisní normy a nástup elektrifikace do automobilového průmyslu v ČR, ale vnímáme to jako významné riziko," uvedl Zámečník.

ČBA zveřejňuje predikci pravidelně jednou za čtvrtletí na základě příspěvků analytiků českých bank.

Ministerstvo financí očekává v listopadové prognóze letos růst ekonomiky o dvě procenta a příští rok o 2,2 procenta. Česká národní banka v listopadové prognóze letos očekává růst české ekonomiky o 2,4 procenta a příští rok o 2,8 procenta. MF zveřejní novou prognózu na počátku února a ČNB 6. února.

Ukazatel 2018 2019 2020 2021
Růst reálného HDP (%) 3,0 2,5 2,0 2,3
Podíl nezaměstnaných osob (MPSV): průměr (%) 3,2 2,8 2,9 3,2
Průměrná nominální mzda (růst v %) 7,5 7,0 5,6 4,8
Míra inflace: CPI (%) průměr 2,1 2,8 2,7 2,0
Vládní deficit/přebytek (% HDP) 0,9 0,2 - 0,2 - 0,4
Vládní dluh (% HDP) 32,6 30,8 30,1 29,8
Směnný kurz CZK/EUR: průměr 25,64 25,67 25,31 25,10
Růst bankovních úvěrů domácnostem (%) 7,9 6,6 6,1 5,9
Růst bankovních úvěrů (nefinančním) podnikům (%) 5,7 4,3 4,5 4,2

Video: Lidé kupují na úvěr pomalu i hračky, dluhy rostou, krize musí přijít, předpovídá Ryba

Češi se chovají rizikově, mají bydlení na úvěr, auto na úvěr a na úvěr jezdí i na dovolenou, to není zdravé, upozorňuje ekonom Pavel Ryba. | Video: Daniela Drtinová
 

Právě se děje

před 1 hodinou

Exministr spravedlnosti USA Sessions prohrál senátní primárky v Alabamě

Někdejší americký ministr spravedlnosti v administrativě prezidenta Donalda Trumpa a dlouholetý senátor Jeff Sessions prohrál v úterních senátních republikánských primárních volbách ve státu Alabama se svým protikandidátem, politickým nováčkem Tommy Tubervillem.

Za Sessionsovým neúspěchem stojí podle listu The New York Times (NYT) především fakt, že upadl do nelibosti Trumpa, ačkoliv byl v začátcích jeho prezidentské kampaně v roce 2016 jedním z jeho prvních politicky významných spojenců. 

Podle NYT je prohra pro Sessionse zřejmě koncem jeho třicetileté politické kariéry. Alabamský rodák sloužil čtyři roční období ve federálním Senátu a měl téměř jisté, že by mohl v této kariéře dále úspěšně pokračovat. V únoru roku 2017 jej Trump jmenoval svým ministrem spravedlnosti tak Sessions Senát opustil. Brzy poté se však vztahy obou politiků začaly horšit.

Zdroj: ČTK
Další zprávy