Vzácné vozy Rolls-Royce jsou k vidění v pražském muzeu

Radek Pecák Radek Pecák
Aktualizováno 25. 4. 2015 19:15
Vystavené automobily pocházejí z třicátých a čtyřicátých let minulého století.
Z vozu přímo sálá důstojnost a technická vyspělost své doby.
Z vozu přímo sálá důstojnost a technická vyspělost své doby. | Foto: Radek Pecák

Praha - Výstava vozů značky Rolls-Royce v úterý začala v pražském Národním technickém muzeu. Samo muzeum žádný tento automobil nevlastní, akci pořádá ve spolupráci s tuzemským Rolls-Royce Enthusiasts Club, jehož členové jsou majiteli vozů. Vzácné exponáty jsou na Letné k vidění do 3. května.

"Pokračujeme tak v pořádání tematických výstav zaměřených na exkluzivní automobily," říká vedoucí oddělení silniční a lodní dopravy muzea Petr Kožíšek. Předloni muzeum nabízelo pohled na vozy Ferrari, vloni Maserati.

Silver Wraith z roku z roku 1946 měl oddělenou kabinu pro pět cestujících vzadu. Před ní byla ještě místa pro řidiče a spolujezdce.
Silver Wraith z roku z roku 1946 měl oddělenou kabinu pro pět cestujících vzadu. Před ní byla ještě místa pro řidiče a spolujezdce. | Foto: Radek Pecák

"Vozy Rolls-Royce byly v meziválečném období v České republice poměrně vzácné, víme vlastně jen o dvou, na které stavěly karosérie přední české firmy Uhlík a Sodomka. Daleko častěji byli čeští průmyslníci a společenská smetánka vídána v luxusních vozech tuzemské výroby," vysvětluje Kožíšek.

Ani v té době ovšem podle něho nikdo nezpochybňoval technickou kvalitu těchto vozů. "Už v roce 1907 renomovaný časopis Autocar napsal o vůbec prvním vyráběném typu, že jde o nejlepší automobil světa," říká Kožíšek.

Cestující vzadu měli kromě rádia k dispozici také bar.
Cestující vzadu měli kromě rádia k dispozici také bar. | Foto: Radek Pecák

Na výstavě jsou nyní tři automobily Rolls-Royce. Všechny pocházejí z třicátých a čtyřicátých let. Nejstarším z nich je typ 25/30, následuje Rolls-Royce Wraith a posledním je Rolls-Royce Silver Wraith. Ten má sedmimístnou karosérii a ve vybavení nechybí ani bar.

Značce se daří čím dál lépe

Výstavu doplňuje ještě automobil Bentley Mark VI, který je s tehdejšími automobily Rolls-Royce technicky spřízněn. Firmu Bentley totiž v roce 1931 koupila právě automobilka RR. Zatímco ale auta RR byla určena pro ty, kteří na řízení nemají čas, auta Bentley byla sportovnější, a prý si je dokonce jejich vlastníci často i sami řídili.

Vůz Bentley Mark VI byl vyroben v roce 1949.
Vůz Bentley Mark VI byl vyroben v roce 1949. | Foto: Radek Pecák

Automobilce Rolls-Royce bude příští rok 110 let. Firmu založili Charles Rolls a Frederick Royce. Prvním vozem byl luxusní automobil Rolls-Royce 40/50 HP Silver Ghost poháněný sedmilitrovým šestiválcovým motorem. Vyráběl se v letech 1906-26. Až do druhé světové války Rolls-Royce dodával pouze šasi automobilu s motorem. Karosérie na ně pak stavěly specializované firmy na základě konkrétních přání budoucích uživatelů.

V současnosti je Rolls-Royce vlastněn německou automobilkou BMW. V loňském roce vyrobil nejvíce aut ve své historii - přes čtyři tisíce.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Tradiční novoroční oběd naplánovali Zeman s Babišem na 5. ledna

Na tradičním novoročním obědě se prezident Miloš Zeman s premiérem Andrejem Babišem sejdou v neděli 5. ledna. Ještě jednou se setkají do Vánoc. Ve středu spolu na pravidelné večeři ve středočeských Lánech probrali zahraniční politiku včetně prezidentova plánu jet na jaře do Moskvy na oslavy výročí konce druhé světové války.

"Pan prezident mne informoval, že chce navštěvovat kraje a že se chystá na oslavy v květnu do Moskvy, kde má být americký prezident a další prezidenti. Takže jsme nějak koordinovali zahraniční aktivity," uvedl Babiš po zhruba půldruhahodinové schůzce. S prezidentem hovořili také o aktuálních otázkách, jako jsou plány v jaderné energetice či schvalování rozpočtu na příští rok.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Na summitu NATO bude Česko zastupovat Zeman, chce navrhnout změny

Česko bude na summitu NATO v Londýně 3. a 4. prosince zastupovat pouze prezident Miloš Zeman. Premiér Andrej Babiš (ANO) se zúčastní projednávání rozpočtu ve sněmovně, dohodli se na tom při pravidelné večeři na zámku v Lánech. Předseda vlády po jednání novinářům řekl, že na Severoatlantickou alianci má s prezidentem stejný názor, naznačil, že by se její pravidla měla po sedmdesáti letech změnit. Mluvit o tom chce na Evropské radě.

"Je to důležitá aliance, ale je potřeba aby si evropské členské státy víceméně řekly, že možná nastal čas celkově mluvit o té smlouvě, která byla podepsána před sedmdesáti lety," uvedl Babiš.

Zdroj: ČTK
Další zprávy