reklama
 
 

Volkswagen Golf se od příštího týdne nebude vyrábět. Dodavatel neposkytne potahy na sedačky

19. 8. 2016 17:02
Kvůli sporu s dodavateli potahů na sedačky a litinových dílů pro produkci převodovek přestanou příští týden sjíždět z výrobní linky hlavní továrny ve Wolfsburgu nejprodávanější evropské vozy Volkswagen Golf. Tisíce zaměstnanců si budou muset vzít dovolenou, další čekají zkrácené pracovní směny. Spor řeší soud.

Automobilka Volkswagen kvůli nedostatku dílů zastaví příští týden výrobu modelů Golf v domovské továrně koncernu ve Wolfsburgu. Problémy mají kvůli sporu s dvojicí dodavatelů i další továrny. Tisíce zaměstnanců musejí na dovolenou, další čeká zkrácená pracovní doba.

Zastavení výroby modelů Golf a Golf Sportsvan potvrdil deníku Frankfurter Allgemeine Zeitung (FAZ) mluvčí Volkswagenu. Společnost už o pozastavení produkce informovala také své další dodavatele.

Nedostatek dílů má dopady i na další továrny Volkswagenu – v Kasselu, Braunschweigu, Cvikově a Emdenu. Právě v Emdenu si už téměř 8000 z tamních 9000 zaměstnanců musí vybírat dovolenou. V dalších dnech by se tento počet měl zvýšit o tisíce pracovníků v ostatních továrnách. U dalších se uvažuje o dočasném zkrácení pracovní doby.

Závažné problémy automobilce způsobuje spor s dvojicí dceřiných firem saské společnosti Prevent. Jednak jde o firmu ES Automobilguss, která zastavila dodávky litinových dílů potřebných pro výrobu převodovek, jednak o společnost Car Trim, jež dodává potahy na sedadla.

Veškeré potřebné informace o zmiňovaném modelu, včetně cen a recenzí, najdete zde.

Pozadí sporu není zcela zřejmé, mluví se ale o tom, že by za konfliktem mohl stát jeden společný projekt, ze kterého sešlo. Věc už se řešila i před soudem v Braunschweigu, jehož předběžné opatření nařídilo oběma dodavatelským společnostem, aby v dodávkách pokračovaly. Ty se tomu ale nepodřídily a podaly odvolání, které však nemá odkladný účinek.

Jelikož je další soudní stání nařízeno až na 31. srpna, je podle Spiegelu Online pravděpodobné, že se Volkswagen bude dílů snažit domoci ještě předtím. V krajním případě by díly mohl získat za pomoci soudního činitele, který by je dodavatelským firmám zabavil.

Firmy Car Trim a ES Automobilguss Volkswagen obvinily, že bez vysvětlení a nabídky kompenzace ruší kontrakty. Právě to je prý přimělo zastavit dodávky. "Protože Volkswagen odmítl nabídnout kompenzace, byly společnosti Car Trim a ES Automobilguss nuceny zastavit dodávky," uvedly firmy prostřednictvím své mateřské společnosti Prevent. Ta vyjádřila naději, že se podaří zabránit další eskalaci sporů. "Za krizi u VW nejsme zodpovědní," uvedl podle agentury DPA jeden z představitelů firmy ES Automobilguss.

autor: ČTK | 19. 8. 2016 17:02

Související

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama